Samsung ve Oppo Türkiye’de Üretime Başlıyor!

Samsung ve Oppo Türkiye’de Üretime Başlıyor!

Oppo ve Samsung Türkiye’de üretime geliyor. Oppo yeni yılda İstanbul ve Kocaeli’de tesis kurarak üretime başlamayı planlıyor. Detaylar haberimizde…

Oppo ve Samsung Türkiye’de Üretime Başlıyor!

Türkiye mobil telefon pazarının iki aktif oyuncusu Türkiye’de üretime başlıyor. Çinli mobil telefon üreticisi Oppo yeni yılın ilk aylarında İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. Söz konusu olan yatırımın büyüklüğü 50 milyon dolar tutarında hesaplanıyor.

Türkiye’de üretime hazırlanan bir diğer üretici Samsung ise ilk etapta alt yüklenici aracılığı ile üretime geçmeyi planlıyor. Bunlara göre uluslararası iki mobil telefon şirketi OPPO ve SAMSUNG Türkiye’de üretime başlamayı ve montaj olmayacağını belirtiyor.

50 Milyon Dolarlık Yatırım ile Üretime Başlanacak

Tesis için  yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı belirtildi. Bazı modellerini Türkiye’de üretmeyi planlayan Oppo’nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da belirtildi.

Samsung Alt Yüklenici ile Üretime Geçecek

Öte yandan Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un da Türkiye’de üretim yapmak istediği ve plan oluşturduğu bildirildi. Buna göre, Samsung ilk etapta üretimi İstanbul’da kurulu bir alt yüklenici ile yapacak. Üretimin montaj ağırlıklı olacağı bildirildi. Dünya’nın 2. büyük üreticisi olan Samsung Electronics, 2020 yılında yapılan araştırmalara bakılarak son 6 yılda en yüksek akıllı telefon kar payını elde ettiğini açıkladı.

Resmi Gazete’de Teşvik Düzenlemesi Yayımlandı!

Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine ilişkin detaylara yer verildi. Cumhurbaşkanlığı’nın kararı ile teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve parçaların, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi şartı ile ithalatının önü açıldı.

Karara eklenen geçici maddede yer alan ifadeler;

Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı (PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak amacı ile yarı demonte halindeki (SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021 yılına kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.

Diyerek açıklama yapıldı.

2021 Yılında 84 Milyon Aboneye Ulaşılması Bekleniyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun verilerine göre 2020 yılında Türkiye’de mobil telefon sayısı 82,9 milyon olarak kaydedildi. Resmi Gazete üzerinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına göre 2021 yılında mobil telefon abonesi sayısının 84 milyona çıkması öngörülmektedir. Aynı programa göre genişbant abone sayısının da 2020 yılı sonunda 78 milyon 200 bin olması ve gelecek yılda 80 milyona ulaşması beklenmektedir.

Öte yandan bu yıl sonu için ise 19,4 milyar dolar olarak tahmin edilen bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü pazar büyüklüğünün 2021 yılı sonuna kadar 20,5 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Programa göre 20,5 milyar dolarlık büyüklüğün 12 milyar doların telekomünikasyon pazarında gerçekleşmesi ön görülmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.