E-Devletten Yeni Hizmet

E-Devletten Yeni Hizmet

E-Nabız sisteminden sonra vatandaş ile devlet arasında köprü vazifesi gören e-devlet portalı yeni bir hizmete imza atıyor. Detaylar haberimizde.

Eğitimlerini yurt dışında devam ettirmek isteyen üniversitelilerin talep ettikleri okul tanımaları bilgileri artık e-devlet üzerinden sunulacak. Bu uygulama ile birlikte Yükseköğretim Kurumu’nun da iş yükünün bir nebze de olsa azaldığı belirtiliyor.

Okul Tanıma Belgesi Geliyor

Yurt dışı üniversite öğrenim programları dahilinde YÖK tarafından okul tanıma belgesi veriliyordu. Ancak yapılan düzenleme ile bu belgeye artık e-devlet üzerinden de ulaşılabilecek. Bu düzenleme ile birlikte kurumun iş yükünün yüzde 92 oranlarında azalması öngörülüyor. Yüksek Öğretim Kurumları tarafından akademik derece vermeye uygunluğunun kabul edildiği okul tanıma belgesi e-devlet üzerinden verilecek. Bu belgeyi talep edenlerin kuruma başvurularında önemli oranlarda azalma meydana geldi.

okul-tanıma-belgesi
Okul tanıma belgesi e-devletten alınabilecek

Bu belgeyi talep etmek için kuruma günde 75 kişi başvuru yapıyordu. Hizmetin e-devlet üzerinden verilmeye başlaması ise sayı 6′ ya düştü. Yıllık bu belgeyi talep edenlerin sayısı 27 bini buluyordu. Bu belgeye e-devlet üzerinden 3 bin 200 kişi ulaşmıştır. Kurumdan talep edilen belge sayısı ise 250 adet olmuştur.

Hem Maliyetten Hem de Zamandan Tasarruf Var

E-devlet üzerinden sunulan belge ile hem ülkemizde hem de yurt dışında öğrenim görmekte olan öğrencilerin kolayca işlemlerinin önü açılmış oldu. Üstelik belgenin kurumdan alınması durumunda ıslak imza ve ücret de talep ediliyordu. Ancak e-devletten temin edilecek olan belge ile hiçbir ücret ya da ıslak imzalı başvuru dilekçesi gerekmiyor. Durumun böyle olması da hem maliyetten hem de zamandan tasarruf sağlanıyor. Herhangi bir ülkede eğitim gören öğrencilerin ülkemizde de üniversite mezunu görülebilmeleri için denklik belgesi aranıyor. Bu denklik belgesinin alınabilmesi için ise bu öğrencilerin okul tanıma belgesine sahip olması isteniyor.

Belgede Kare Kod Olacak

Hakkında sorgulama yapılan yüksek öğrenim kurumunun listede yer alması durumunda, bu belge e-devlet kapısı üzerinden temin edilebilecek. Belgenin üzerinde ise kare kod olacak. Belgelerin doğrulaması bu şekilde sağlanacak.

BENZER HABER:  Nokia 3310 3G söylentileri hakkında son bilgiler

Ayrıca e-devlet üzerinden IOS ve Android işletim sistemine sahip cep telefonlarından bu karekod okutularak belgenin ekranda görüntülemesi yapılacak. Belgeler bu şekilde eşleştirilerek uyumlu olup olmadıkları kontrol edilebilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
100237
USD/EUR
1,1022
Amerikan Doları
1,55543
Euro
6,5049
İngiliz Sterlini
7,3683
Japon Yeni
5,488
Rus Rublesi
1,4828
SA Riyali
1,3702
Altın
0,60892
Son Güncelleme: 21.09.2019 03:45
  • YENİ
  • YORUM