Bursa’da Expo Bilim Festivali Başladı

Bursa’da Expo Bilim Festivali Başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Geleceğin Teknolojileri temasıyla  ‘7. Turkish Airlines Science Expo Bilim Festivali başladı. Türkiyenin bu alanda en büyük olma özelliğini sahip Science Expo Bilim 29 Nisan Pazar gününe kadar birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yapacak.
Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı işbirliğiyle Geleceğin Teknolojileri ana temasıyla gerçekleştirilen Yedinci THY Science Expo Bilim Festivali’, TÜYAP Fuar Merkezinde  törenle başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, açılışta yaptığı konuşmada, festivalin değerli bir etkinlik olduğunu belirtti. Başkan Aktaş etkinliğin 26-29 Nisan tarihlerinde bilim tutkunlarını bir araya getireceğini söyledi. Yıllar önce ‘Bilim Şenliği’ olarak başlayan bu organizasyonun bugün Türkiyenin en büyük bilim festivali  haline geldiğini belirtti.

SUUDİ ARABİSTAN, TAYVAN, SİNGAPURDAN  KATILIM VAR

Her yıl gelişen ve içeriği daha da zenginleşen festival hakkında bilgiler veren Başkan Alinur Aktaş, “Her sene daha fazla atölye çalışması yaparak ve daha fazla öğrencimizi buradan istifade ettirerek etkinliklerimizi sürdürüyoruz. Tabii ki bu çalışmaların arkasında büyük emekler var. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Koordinatörü Fehim Ferik ve çalışma arkadaşlarına, organizasyonda emeği geçenlere çok teşekkür ederim. Bu etkinliğin 4-5 aylık bir hazırlık süreci oldu ve bu güzellikler ortaya çıktı. Etkinliğe Fransa, Polonya, Hollanda, İtalya, Singapur, Tayvan ve Suudi Arabistan’dan katılacak .Yurt dışından gelen ekipler, atölye çalışmalarının yanında bilim gösterileride düzenleyecekler.

FESTİVALDE YÜZ ON BİN LİRA ÖDÜL DAĞITILACAK

Bursada dört gün boyunca etkinliklerin yapılacağı bilim festivalinde toplamda yüz on bin lira para ödüllü 6 farklı kategoride proje yarışmaları, meslekler yarışıyor programı ve dünya rekorunun kırılacağı Mangala Turnuvası düzenlenecek. Drone, İnsansız hava araçları ve bilim gösterilerinin de yer alacağı festival, çok sayıda konferansa ev sahipliği yapaması bekleniyor. Etkinlik boyunca farklı simülatör organizasyonları düzenlenecek. Geleceğin Teknolojileri ana konsepti ile düzenlenen proje yarışmalarında çocuk ve genç mucitler kategorisinde 15 ve usta mucitler kategorisinde yirmi olmak üzere finale kalan toplam 35 proje belli oldu. Finalist projeler, Science Expo süresince sergilenecek. İnsansız hava araçları ve drone yarışmasında 50 ekip, autodesk tasarım ve modelleme yarışmasında 25 ekip, mangala yarışmasında 4000 öğrenci ve Meslekler Yarışıyor da 35 ekip finalde kıyasıya mücadele edecekler. Dereceye giren proje sahiplerine bin ile 16 bin lira arasında para ödülleri verilecek. Festival boyunca 100 farklı alanda 150’ye yakın bilimsel atölye çalışması yapılacak.

BENZER HABER:  'Sesli' karidesin artık bir ismi var

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
105380
USD/EUR
1,1054
Amerikan Doları
1,55536
Euro
6,5221
İngiliz Sterlini
7,6131
Japon Yeni
5,422
Rus Rublesi
1,5199
SA Riyali
1,3631
Altın
0,61221
Son Güncelleme: 17.11.2019 23:13
  • YENİ
  • YORUM