2019 Belediye Seçimleri Ne Zaman Yapılacak?

2019 Belediye Seçimleri Ne Zaman Yapılacak?

Yerel seçimler için geri sayım başladı. Seçim tarihlerinin erkene alınacağı ile ilgili çeşitli iddialara yer veriliyor. 2019 Belediye Başkanı seçimleri ile ilgili tarih araştırmaları devam ediyor.

2019 yerel seçimlerine adayların ne zaman belli olacağı ve seçimlerin ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili detayların tümü haberimizde..

2019 Belediye Seçimleri Ne Zaman Yapılacak?

Yerel seçimlerin ne zaman olacağı, erkene alınıp alınmayacağı ile ilgili herkesin kafasında milyonlarca soru yer alıyor. Daha evvel hükumet tarafından belirlenen tarih neticesinde 2019 yılının Mart ayında yapılacaktı. Fakat sın zamanlarda gündeme gelen konu ile erken seçim yankıları duyulmaya başladı. Erken seçim hususunda gündeme gelen bazı açıklamalar da bulunuldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal: “Türkiye’yi seçim atmosferinden çıkararak istikrar ve güven atmosferine alıştırmışken yeni bir erken seçim tartışması ile karşılaşmalarını doğru bulmuyoruz. Bazı arkadaşların açıklamaları neticesinde sanki erken seçime destek verilmiş gibi yargılar sunuluyor. Bizim gündemimizde herhangi bir erken seçim söz konusu değil. Türkiye’nin gündemine yeniden erken seçim getirilmesini doğru bulmuyoruz, şu an için gündemimizde erken seçim ile ilgili bir tartışma bulunmuyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ise: “Biz yerel seçimlerin erken vakte alınmasını 2009 senesinden bu yana savunuyoruz. Bugüne kadar çoktan alınması gerekiyordu fakat maalesef geçmiş zamanlardaki Meclis, bu anlamda bir iradeye yer vermedi. Bizim nezdimizce alınması çok doğru ve yerinde bir karar olacaktır. Çünkü Mart ayında kış şartları olabiliyor, büyük zorluklar meydana gelebiliyor. Bu kapsamda yerel seçimlerin önümüzdeki sonbaharda, Ekim sonu gibi yapılmasının gerek vatandaşlarımızın açısından gerekse seçimin sıhhati açısından daha doğru olduğunu düşünüyorum. Hem de Türk vatandaşlarımız 24 Haziran da olan seçimlerde bir irade koydu. Bu iradenin yansımalarını da yerel seçimlerde gözlemleyecebileceğimize inancım tam” şeklinde sözlerini ifade etmişti.

Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ise bu konudaki düşüncelerini şu şekilde ifade etti: ” Yerel seçimler hususunda biz AK Parti olarak 2013 yılında bir girişimde bulunmuştuk. O zamanki dönemlerde CHP ve MHP bu konuda ‘evet’ diye cevap vermişti. Bu konunun halk oylamasına gitmeden yapılması zorunluydu. O dönemde yapılan yerel seçimler için CHP uzlaşmaya gelmek yerine vazgeçmeyi tercih etmişti. Bundan dolayı da seçimler Kasım ayında gerçekleşememişti. Bilginiz dahilindedir ki Muhsin Yazıcıoğlu 2009 senesindeki yerel seçimlerde ‘hava koşullarının kötü olması’ diye ifade ettiğimiz bir şehadet şerbeti içti. O olaydan sonra bütün siyasi partiler, sonbahar mevsiminde Kasım ayının ilk haftasında ya da ikinci haftasında Ekim ayının da son haftası olabilirdi. Fakat 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı‘na denk gelmesi sebebi ile böyle bir şeyin mümkün olmadığını ifade ettiler. Kasım ayının başladığı haftadaki pazar ve ya ikinci pazar gününde olmasının benim açımdan uygun olduğunu düşünüyorum.” dedi.

BENZER HABER:  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli idam açıklamaları

Sözlerine “Anayasanın ilgili maddesinde değişiklik yapıldığında buda yapılır. Bu konunun referanduma gitmeyecek şekilde değişmesi gerek. Çünkü referanduma giderse referandumun halkın oyuna sunulmasıyla ilgili kanunun 2 aylık süresi var. Parlamentodan geçmesi ise 1 aylık bir zaman. 2 aylık zaman dediğimiz de Ekim ayına tekamül ediyor. Ekim de referandumdan geçirilse dahi 3 aylık bir süre var. Bu sefer de Mart yerine Şubat ayına alınması gerekiyor. Bu husus da 3 siyasi parti olan MHP, AKP ve CHP’nin arasında uzlaşma yapması gerekiyor. Bizim gündemimizde yerel seçim tarihinin öne alınması ile ilgili bir durum yok. MHP’de böyle bir şeyin olmadığını belirtti ama geriye kalan siyasi partilerin böyle bir beyanda bulunması halinde yetkili kurullar değerlemeye alır.” şeklinde devam etti.

Eski Türkiye Büyük Millet Vekili Meclis Başkanı İsmail Kahraman ise yerel seçimler ile ilgili yorum hakkını Mustafa Elitaş‘ın ‘Üç siyasi parti anlaşırsa erken yerel seçim olur’ sözlerine karşılık şöyle değerlendirdi: “Böyle bir şey duymadım ama sanıyorum ki hukuki bir mani ve Anayasa Mahkemeleri var. Partilerin anlaşması ve yapılan mevcut anlaşmaya göre yeniden bir kanun maddesi olarak Anayasaya girmesi uzun bir olay olacaktır. Ne gereği var? Belli bir zaman zaten yaklaştı. İlk aday tespiti başlangıç tarihlerini takiben 3 aylık bir zaman dilimini ayırırsak 6 aylık bir zaman kaldı ne var? Telaş da yok talaş da yok.” şeklinde sözlerini bitirdi.

Bu söylemler neticesinde de yerel seçimlerin öne alınması durumu şimdilik söz konusu değil. Şu anlık karara göre 1 Ocak günü seçimin başlangıç tarihi ve 31 Mart 2019 tarihi de oy verme günü olarak belirlenmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
122142
USD/EUR
1,1028
Amerikan Doları
1,6078
Euro
6,726
İngiliz Sterlini
7,9757
Japon Yeni
5,5811
Rus Rublesi
1,5741
SA Riyali
1,4028
Altın
0,63783
Son Güncelleme: 25.01.2020 02:52
  • YENİ
  • YORUM