DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Sağanak Yağışlı

En İyi Saç Ekim Yöntemi Hangisi? En Başarılı Sonuçlar!

Saçlarınız mı dökülüyor? Merak etmeyin, artık çaresi var. Günümüzde saç ekim teknolojisi sayesinde milyonlarca vatandaşımız bu problemi çözüyor. Sizler için en iyi seç ekim yöntem ve teknikleri ile en başarılı sonuçları inceledik.

En İyi Saç Ekim Yöntemi Hangisi? En Başarılı Sonuçlar!

Erkeklerde sıkça rastlanan ve kadınlarda görülen problemlerden bir tanesi saç dökülmesidir. Özellikle 60 yaşına kadar olan erkeklerin üçte ikisinin kellik problemi yaşadığı görülmektedir. Dış görünüşünüze önem veren biriyseniz ve yeniden saçlarınıza kavuşmak istiyorsanız size bir önerimiz var; “saç ektirmek.” Bu problem ülkemizde çok sıklıkla rastlanan bir durum olarak bilinmektedir. Erkek topluluğunun neredeyse %50‘si saç dökülmesinden dolayı şikayetçidir. Bu nedenle de birçok saç ekim merkezleri kurulmuştur. Saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalan vatandaşlar çareyi bu merkezlere giderek saç ektirme de bulmuşlardır.

Saç Dökülmesi Problemi

Aslında saç derisinden kaynaklanan ve saç tellerinin sayısında azalma olarak görülmektedir. Bir bölüm halinde başlayarak başın geneline yayılabilir. Saçların oluşum maddesi saç foliküllerinden üretilen bir protein maddesidir ki bunun adı da keratindir. Yeni saç hücreleri üretildikte, saç derisinde bulunan eski hücreler dışarı itilir. Dökülen saçlarda ölü keratinlerin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ortalama olarak 100.000 ila 150.000 tel arasında saçımız bulunur.

Bazen saçlarımızın çok sık döküldüğünü söyleriz. Ancak günde 100 tele kadar saç dökülmesi normal kabul edilmektedir. Tıbbi terimler alopesi olarak tabir edilen kellik kadınlarda ve erkeklerde görülebilir. 60 yaşına kadar saçları dökülen pek çok kişiye rastlamak mümkündür. Saç dökülmesinin sadece bir deri rahatsızlığı olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü dökülme olayı çevresel etkenlerden de meydana geliyor olabilir. Doğum, ilaçlar, stres saç dökülmesini tetikleyen unsurlar arasında sayılabilir.

Antidepresan ilaç kullanımı ve tiroid hastalıklarının dahi saç dökülmesine sebep olduğu bilinmektedir. Saçı dökülen birinin öncelikle bir doktora giderek sebebini öğrenmesi gerekir. Çünkü sebebe göre saçların daha sonra çıkıp çıkmayacağı tahlil edilmektedir. Saçkıran adı verilen bir rahatsızlıktan dolayı başta ve vücudun çeşitli bölgelerinde dökülmeler meydana gelebilir.

saç-dökülmesi-problemi

Saç dökülmesi problemi

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Toplumumuzda her 10 erkekten 6′ sının saç dökülmesi problemi yaşadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Erkek tipi saç dökülmeleri çok sık rastlanılan bir durumdur. Ancak bunun bir hastalık olduğunu söylemek mümkün değildir. Erkeklerde saçlar genetik yapı gereği dökülebildiği gibi erkeklik hormonları sebebi ile dökülebilmektedir. Ancak saç dökülmesi başladığında yine bir doktora gitmek gerekmektedir. Çünkü dökülme tıbbi olarak kısa süre içerisinde durdurulabilir.

Tabi saç dökülmesi sebeplerinin de iyi araştırılması gerekmektedir. Deri hastalıklarının görülmesi durumunda saç dökülmesi meydana geliyor olabilir. Aşırı yağlı saçlar, egzama, sedef, liken ve mantar gibi hastalıkların neticeleri olarak saçta dökülme meydana gelebilir. Bazı vitamin ve mineral eksikliklerinden ve yanlış beslenmeden dolayı da kellik problemi yaşanabilir.

Bayanlarda Saç Dökülmesi

Toplumuzda her 5 kadından 1 tanesinde saç dökülmesi meydana gelmektedir. Saç dökülmesinin pek çok sebebi vardır. Erkekler kadar kadınlarda kalıcı kellik vakıaları görülmemektedir. Ancak saç dökülmesi yaşayan kadınlar bu durumun sebeplerini araştırmalı ve kalıcı hasarlar olmaması adına bir takım tedbirler almalıdır. Ailesinde kellik problemi meydana gelmiş olan kadınlar da bu durumdan genetik olarak etkilenirler. Kızlarda ergenlik döneminde erkek tipi dökülmeler meydana gelmektedir. Bu durum hormonal problemlerden kaynaklanabileceği gibi uzun süre aç kalanlar, aşırı strese maruz kalanlar ve dengesiz beslenenler de saç dökülmesi problemi yaşayabilir.

Vitamin ve mineral eksikliğinden, ilaç kullanımı ya da dahiliyeyi ilgilendiren konularda yaşanan rahatsızlıklardan, kansızlık, adet düzensizlikleri, doğum, kullanılan saç bakım ürünleri, depresyon vb. etkenler de kadınlarda saç dökülmesi problemine davetiye çıkarabilir.

Tedavi Yöntemleri

 • Düzenli uyku uyuyun.
 • Stresten kaçının.
 • Doktor kontrolü dışında diyet yapmayın.
 • Protein miktarınıza dikkat edin.
 • Doktorun önerdiği yöntemler dışında farklı bir tedavi yöntemi kullanmayın.
 • Beslenmenize dikkat edin ve fasd food ağrılıklı beslenmekten kaçının.
 • Sigara ve alkol kullanmayın.
 • İçeriğinde B12, bakır, çinko, folik asit bulunan besinler tüketin.
 • Günde 100 telden fazla saç dökülmeniz yoksa panik olmayın.

Saç dökülmeniz çok fazla ise en kısa sürede bir dermatoloğa başvurun. Ancak saç dökülmeniz artık bir kellik problemi haline dönüştüyse size saç ekme yöntemlerini tavsiye edebiliriz.

Ameliyatsız Saç Ekimi

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olarak adlandırılan yöntemde saçlar ensenin biraz üzerinden ve iki kulak arasında kalan bölümden alınmaktadır. Saçlar punch yardımı ile alınmaktadır. Günde 1000 ila 1500 kök arasında nakil yapılabilmektedir. İşlem uzun sürer, ancak arka arkaya yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Uygulanacak olan seans sayısı saçın seyreklik durumuna göre değişmektedir. Bu yöntemi kullanarak 3-4 günde 4000-5000 tel saç ekimi yapmak mümkündür. FUE yönteminde farklı bölgelerden de kıl kökü alınabilmektedir.

ameliyatsız-saç-ekimi

Ameliyatsız saç ekimi

Perkutan Saç Ekimi

Saç kökleri herhangi bir zarar görmez. Bu yöntemin tercih edilmesinin iyileşme süresinin kısa olmasıdır. Bölgede herhangi bir iz kalmamaktadır. 2-3 gün içerisinde saç ekim bölgesi iyileşmektedir. Diğer tekniklerde yüzde ödem oluşumu fazla olmakta, ancak perkutan teknikte bu durum çok az olmaktadır. Ancak oldukça zahmetlidir. İşlem 1 günde tamamlanamaz. Bir seansta çıkarılabilecek olan saç kökü sayısı 1400‘ dür.

Klasik Yöntem

Bu yöntemde de saçlar ensenin biraz üzerinden ve iki kulak arasından alınmaktadır. Üzerinde saç bulunan deri mikrogreftler haline getirilerek saçsız alana yerleştirilir. Tabi iz kalma gibi bir durum söz konusudur. Tek seansta 5000′ den fazla saç ekimi yapılabilir. Açılan alan çok fazla değilse kısa sürede iyileşme görülür. Yapılan operasyon 2 saatten fazla sürmektedir. Yarım sene ara ile 2-3 seans yapılabilir ve kesin sonuç alınabilir.

Ancak her iki uygulama da doğru yapılırsa muhtemelen iz kalmayacaktır. Hem klasik yöntemde hem de ameliyatsız yöntemde saçlar 60 ila 90 gün arasında çıkmaya başlayacaktır. Kalıcı kökler kullanıldığı için saçların daha sonra dökülmesi mümkün değildir. Kendi saçınız olduğundan dolayı da renk saçlar uzadıktan sonra renk farkı meydana gelmez. Saç yönü ve doğal görünmesi çok önemlidir. Bu durumun sağlanması için operasyonlarda plastik cerrahlar da görev alır.

klasik-yöntem

Klasik yöntem

DHI Saç Ekim Tekniği

Ameliyatsız saç ekim yönteminde greftler bir kerede deriden alınır. Saçların greft haline getirilmesinde farklı kimyasallar kullanılmaktadır. DHI tekniği ise saçların tek tek alınması olarak düşünülebilir. Toplu bir şekilde alım yapılmadan evvel tek tek kök alımı yapılır. Bir iğne yöntemi ile saçlar doğru yönlerinde köklere yine birer birer yerleştirilir. Bu işlemde başın herhangi bir bölgesi kesilmez. Sadece saç kökünü yerleştirmek için yuvalar oluşturulur. Diğer tekniklere göre süresi oldukça uzundur. Ancak kesin çözüm almak isteyenlerin tercih edebileceği bir uygulamadır.

Mikromotor Saç Ekim Tekniği

Manuelpunc’ ın geliştirilmesi ile ortaya çıkmış bir saç ekim tekniğidir. Greft gruplarının toplanmasını sağlayan bir cihaz yardımı ile saçlar alınır. Mikromotor cihazı sayesinde greftler zarar görmez. Cihazın birden fazla ucu vardır. Kullanılacak olan uçlar saç yapısına göre farklılık göstermektedir. Cihaz ile alınan saçlar toplanır ve daha sonra tek tek açılan yuvalara yerleştirilir.

Daha pek çok saç ekim yöntemi bulunmaktadır. Ancak bunlardan en çok tercih edileni FUE olarak adlandırılan ameliyatsız saç ekim yöntemidir.

mikromotor-saç-ekimi

Mikromotor saç ekimi

Yöntemlere Göre Saç Ekim Fiyatları

Saç ekim fiyatları, işlemin yapıldığı merkeze göre değişiklik gösterecektir. Tabi operasyon esnasında kullanılan aletlere, saçın özelliklerine, ekim yapılacak kök sayısına göre fiyat değişmektedir. Teknikler, kel olan bölgenin büyüklüğü gibi konular da fiyatta belirleyici unsurlardandır. Eklenecek olan greft sayısı da fiyatın artmasına sebep olmaktadır.

Saç ekiminden sonra kişilerde farklı reaksiyonların görülmesi muhtemeldir. Ancak olumlu bir sonuç alınması için farklı uygulamalar da yapılmaktadır. Tabi bu uygulamalar da fiyata eklenmektedir. Bulunan şehre, merkeze, doktora göre de fiyatlar değişmektedir. Saç ekim malzemeleri yurt dışından getirildiği için fiyatlarda da artış yaşanabilir. Yeni uygulamalar da fiyatın artmasını sağlamaktadır.

Ülkemizdeki saç ekimi Avrupa standartlarındadır. Ancak fiyat olarak Avrupa ülkelerine bakıldığında daha uygun olduğu görülmektedir. Bu sebeple yurt dışından pek çok turistin ülkemizde saç ekimi yaptırdığı bilinmektedir. Saç ekim fiyatları ile ilgili herhangi bir merkeze fotoğraf göndererek ya da bizzat görüşerek fiyat alabilirsiniz. Saç ekim fiyatları 4 bin TL civarındadır.

Saç Dökülmesi Sebepleri

Bütün insanların vücut tipleri, gözleri, kaşları, burunları, kulakları gibi bütün organları birbirinden farklı olduğu gibi saç tipleri ve bu saçların derileri de birbirinden farklıdır. Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin tane saç bulunmaktadır. Yetişkin insanların saçlarını tarama esnalarında günde yaklaşık 150‘ye kadar saç dökülmesi normal olarak karşılanmaktadır. Saç dökülmesi problemleri genelde;

 • Yediğiniz besinler ile oluşan faktörlerden,
 • Hormonal bozukluktan,
 • Saç boyası gibi kimyasal maddelere maruz kalmaktan,
 • Sistemik rahatsızlıklardan,
 • Kıl gelişim bozukluğundan,
 • İlaçlardan,
 • Psikolojik streslerden,
 • Vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak,
 • Doğum ve kemoterapi sürecinde, 
 • Diş çürüklüklerinden dolayı,
 • Tiroit hormonlarına bağlı olarak,
 • Genetik olarak,
 • Saçlı deri hastalıklarından dolayı oluşabilmektedir.

Saç dökülmeleri sağlıklı olan bir insanda 60 güne kadar devam edebilmektedir. Saç dökülmelerinin sene içerisinde 3 defa tekrarlanması ve bu dökülmelerin 2 ayı aşması halinde ciddi bazı hastalıklara yol açabileceğinin habercisidir. Bu durumlarda uzman yardımı alınması gerekmektedir. Tedavi süreci atlatıldıktan ancak 6 ay veya 12 ay sonra normale dönmesi beklenebilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmelerinin saç ekimi, ilaç tedavisi, saç mezoterapisi, PRP saç tedavileri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hangisinin kullanılacağına karar vermek için öncelikle saç tedavisi uygulanacak kişiler ile ilgili gerekli bilgilerin araştırılması gerekmektedir. Doğru tanı konulması bu işlemde en önemli adımdır. Yanlış bir işlem yapılması kötü sonuçlara yol açabilir. Öncelikli olarak Dermatoloji uzmanı tarafından saç dökülmesinin sebebini ve deri tipini araştırılması gereklidir. Daha sonra varılan sonuçlara uygun tedavi yöntemi hazırlanır.

Saç dökülmesinin sebebi saça uygulanan kişisel bakım ürünlerinden olması halinde kişinin bu malzemelerden uzak olması gerekmektedir. Beslenme düzenine dikkat etmeli ve protein açısından zengin bir beslenme planı yapılmalıdır. Vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı ortaya çıkan saç dökülmelerinde eksik vitamin tespit edilmeli ve onun üzerine tedaviler uygulanmalıdır.

Saç dökülmelerinin tedavisini ilaç yöntemi ile yapmak için saçların kalınlaşmasına yardımcı olan ilaçlar doktor kontrolünde yapılmalıdır. Uygulanacak olan ilaç tedavisi saç tellerinin inceldiği ve zayıf olduğu bölümlerde, yeni dökülmeye başlamış orta ve az derecedeki saç dökülmelerinin önüne geçmek için faydalı olabilmektedir. İlaç tedavisi uygulandığında saç sayısı artabilir, incelmiş saçlar kalınlaşabilir. Saçın derisi tamamen öldüğünde buna ilaç tedavisi ile çözüm bulamayabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saç dökülmelerinde saç mezoterapisi yöntemi oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Bu tedavide saçın sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan mineral, antioksidan, vitamin ve dolaşımı düzenleyici maddelerin mikro iğneler eşliğinde saçın derisine doğrudan işlendiği yöntemdir. Hem bayanlara hem erkeklere uygulanabilecek olan bu tedavi 5 ya da 10 seans sürmektedir. Yapılan tedavi sayesinde saçlar dökülmekten kurtulur ve eski parlak görünümüne kavuşur.

Diğer bir tedavi yöntemi ise PRP saç tedavisidir. Bu tedavi yöntemi saç dökülmelerine karşı en etkili çözümdür. Yapılan tedavi işlemi; saç dökülme sıkıntısı yaşayan kişinin kanının alınıp bazı işlemlerden geçirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem özellikle genetik dökülme işlemlerinde çok etkili olarak kullanılmaktadır. Burada fibroblast ve kökleri besleyecek olan bölüm ayrılır ve saç dökülmesinin yaşandığı kısma enjekte edilerek yapılmaktadır.

Son olarak saç ekimi  tedavisi bulunmaktadır. Bu tedavi genelde kellik sorunu yaşayan erkeklerde uygulanmaktadır. Erkek tipi saç dökülmeleri genetik olarak erkeklik hormonunun etkisi ile gelişmektedir. Saçı üreten hücreler zaman içinde bu hormonun etkisiyle ölmektedir. Bu sayede saç önce incelir daha sonra uzama işlemi sona erer ve daha sonra tamamen dökülür. Bu konuma gelen insanlarda saç ekimi uygulanabilecek kesin çözümlerden biridir.

En İyi Saç Ekim Tekniği

Saç ekim teknikleri FUE saç ekimi, altın uçlu saç ekimi, IceGraft saç ekimi, motorlu ve manuel saç ekimi, PRP destekli saç ekimi, perkütan saç ekimi, traşsız saç ekimi, DHI saç ekimi olarak 8’e ayrılmaktadır. En iyi saç ekim tekniği en basit ve en zahmet vermeyecek olan yöntemdir. Kolay yöntemler saçın doğal bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Saç ekiminde uzman olan cerrahların günümüzde kullandığı en etkili yöntem Choi Kalemi ile yapılan saç ekimi tekniğidir.

Choi Kalemi Kore’de Kyungpook Ulusal Üniversitede icat edilmiştir. Saç ekiminde saç foliküllerinin donör bölgelerden alınarak seyrek bölgelere eklenmesini sağlayan yöntemdir. Saç ekiminde doğal bir görünüm elde etmek ve kafa derisinin üzerinde gözle görünen bir iz kalmaması, saçın alın bölgesinden kafanın tepe noktasına doğru yavaş yavaş kalınlaşmasını ve o bölgede yoğunlaşmasını sağlayan seyrek yerlere aynı eşitlikte dağılımını sağlayan ve saç ekiminin yapıldığının belli olmamasını sağlayan bir yöntemdir.

Standart saç ekimlerinde saçın tıraşlanması gerekirken Choi Kalemi sayesinde saç ekiminden önce saçın tıraşlanması gerekmemektedir. Saç ekiminden önce saçın tıraşlanması kötü bir görünüm yarattığı için insanlar bu yönde huzursuzluk yaşamaktaydı. Bu kalem tekniği sayesinde saç ekimlerinde doğal bir görünüm elde edilmektedir.

Saç ekimlerinde anestezi kullanımına gerek duymaması da Choi Kalemini en iyi yöntemlerin arasına koymaktadır. Ekim işleminde anesteziye gerek olmaması saça yapılacak olan operasyonların da süresini %30 oranında kısaltmaya yarayacaktır. Bu teknik sayesinde saç ekimlerinde siz de istediğiniz doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz.

FUE Saç Ekim Tekniği

En iyi saç ekim yöntemlerinden bir diğeri de FUE saç ekim yöntemi olarak bilinmektedir. FUE sağladığı avantajlar ile rahat bir operasyon geçirmeye yardımcı olmaktadır. Bu yöntemin en etkili yöntem olmasındaki sebeplerden biri donör alanında iz bırakmıyor olmasıdır. En etkili yöntem olmasını sağlayan bir diğer önemli özelliği de kanal açma işlemlerinin doğal açılar ile verilebilmesi ve birçok sayıdaki saç köklerinin bir arada toplanarak ekiminin sağlanabilmesidir. FUE tekniğinin sağladığı avantajlar aşağıdaki gibidir;

 • Ekim sonrasında 100 adet saç kökünden yaklaşık olarak 100-110 tane saç tanesi çıkmaktadır.
 • Toplanan saç kökleri zarar görmeden korunduğu için hepsi ekilebilecektir.
 • Saç dipleri doğal yapısını korumaktadır.
 • Operasyon sonrasında gözlerde şişik oluşmamaktadır.
 • Santimetre kareye hemen hemen 160 tane civarında saç kökü ekilebilmektedir.
 • Operasyon sonrası 4-5 günlük istirahat sonrasında şahıs işinin başına geçebilir.
 • Saç kökleri tek tek alınacağından ense bölgesinde gerginlik çıkmaz. 
 • Donör bölgesinde iz kalmayacağı gibi ekimin gerçekleştirileceği kısımda da iz olmayacaktır.

 • Saç kökleri 45 ve 60 derece ile ekildiği için doğal bir görünüme sahip olur. Ortalıkta çim adam gibi gezinmek zorunda kalmazsınız.
 • Kişinin kafa derisinde yanık veya yara olması fark etmemektedir. O bölgelere de ekim uygulaması yapılabilmektedir.
 • Ameliyat tarzında bir uygulama olmamasından dolayı iltihap oluşturma riski yoktur.
 • Kıl dönmesine çok nadir rastlanmaktadır.
 • Operasyon bitiminde pansuman yaptırmanıza gerek kalmayacaktır.
 • Saç ekimi dışında kaş, bıyık, sakal ve kirpik ekimi de yapılmaktadır.
 • Saç ekimi yaptıran kişinin donör bölgesinde neredeyse hiç ağrı hissedilmez. Şayet oluşabilecek ağrılar da ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir.
 • Donör bölgesinde herhangi bir uyuşma hissi yaşanmaz. Çünkü herhangi bir kesim işlemi yapılmamıştır.
 • Saç kökleri 0,6-0,7 mm çaplarındaki aletler ile tek tek alınarak yapılmaktadır. Bir kesim işlemi gerçekleştirilmediğinden dolayı da bu bölgelerde iz oluşmamaktadır.
 • Saç ekimi için gerekli donör kişinin saç diplerinden sağlanamayacak kadar yetersiz ise başka bölgelerinden tamamlanabilir.

Saç ekimi için doktor kontrolleri ile birlikte bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.