1.000-2.000-5.000 Greft Saç Ekimi Kaç Para? Hesaplama Nasıl Yapılır?

Saç ekim fiyatları kaç para oldu? En uygun ve ucuz fiyata saç ekimi yapan merkezler nerelerde? İstanbul, Ankara veya İzmir illerinden hangisi seçilmeli? Bu haberimizde saç ektirmek istyenler için fiyatları araştırdık ve greft hesaplaması yaptık.

1.000-2.000-5.000 Greft Saç Ekimi Kaç Para? Hesaplama Nasıl Yapılır?

Saç ekimi araştırmaları yapan kişilerin sıklıkla karşılaştığı terimlerden bir tanesi grefttir. Aslında sadece saç ekim sektörüne ait olmaya bu terim, bir vücuttaki dokunun yine vücudun başka bir bölgesine taşınmasını ifade etmektedir. Greftin içeriğinde bir miktar saç ve doku bulunmaktadır. Merak edenler için saç ekim fiyatlarını araştırdık.

Greft Cerrahisi

Greftler yapılan operasyonlar ile alınmaktadır. Genel olarak ense ile iki kulak arasındaki bölgeden alınır. Greftlerde saç tek tek değil, ikili ya da üçlü olarak bulunur. Köklerin yanı sıra bir miktar da doku alınmaktadır. Saç ekimi konusunda en önemli etken ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüdür. Greft sayısı saç kökleri ile karıştırılmamalıdır. Önemli olan greftlerin içerisinde bulunan saç kökleridir. Çıkan saçlar greft adedince değil, içerisinde bulunan saç kökleri kadar olacaktır. Tabi saçın kalitesi burada belirleyici etkendir.

greft-cerrahisi

Greft cerrahisi

Dokuların alınması için çok farklı yöntemler kullanılmaktadır. İki temel saç ekim yönteminde de greft alınabilmektedir. FUT yöntemi ile daha büyük parçalar alınırken, ameliyatsız Fue tekniğinde küçük parçalar alınmaktadır. Küçük uca sahip cihazlar sayesinde greftler küçük bölgelerden alınır ve bölgenin çabuk iyileşmesi sağlanır. Farklı bir teknik ile alınan ve daha küçük dokulara mikrogreft ismi verilmektedir.

Alınan dokular saç ekimi operasyonu zamanına kadar belirtilmektedir. Dokular bu süreye kadar solüsyon içerisinde saklanmaktadır. Greftlerin kalitesinin bozulmaması ve doğru sonuç alabilmek için solüsyonların kaliteli olması gerekiyor. Saç ekimi aslında zor bir işlem değildir. Fakat uzun sürmektedir. Sürenin belirleyici etkeni ise greft sayısıdır.

Tekniğe göre de süre değişiklik gösterebilir. Saç ekiminde başarılı sonuç alınabilmesi için en fazla 2 seans yeterli olmaktadır. Yine tekniğe göre değişmekle birlikte bir seansta 1400 adet saç kökü ekilebilmektedir.

Klasik yöntemde tek bir operasyon ilse 2000 ile 3000 doku ekimi yapılabilmektedir. Ancak ameliyatsız FUE yönteminde saç kökleri bir bir alınarak yerleştirilmektedir. FUE yöntemi ile ekim diğer yöntemlere göre daha uzun sürmektedir. Çünkü işlem alınan dokunun açılan yuvalara tek tek oturtulması ile olur. Ameliyatsız saç ekim tekniği ile 6 saatte 4000 doku ekilebilmektedir. Bu süreçte hastaya lokal anestezi yapılmaktadır.

Greft Fiyatları

FUT yöntemi artık pek tercih edilen bir yöntem değildir. Ameliyatsız yöntemlerin bulunması ile bu tekniğe rağbet azalmıştır. Operasyonlara cerrahlar katılır. Bu sebeple daha maliyetli olduğunu söylemek mümkündür. FUT fiyatları 1000 dolar civarındadır. Kökleri tek tek ayırmada mikroskobik aletlere ihtiyaç duyulmaktadır. Şerit alma işlemi plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ayrıca diğer yönteme göre süre olarak daha kısa sürmektedir. Fiyatlar kış aylarında yüzde 20′ ye varan oranlarda düşmektedir. Uygulanacak olan tek seansta 2000 adet ila 3000 adet arasında kök ekimi yapılmaktadır.

greft-fiyatları

Greft fiyatları

Diğer bir saç ekim yöntemi ise FUE‘ dir. Bu teknikte saç ekimleri ameliyatsız bir şekilde yapılmaktadır. Aslında iki yöntemde de fiyatların arasında bir uçurum olduğu söylemek mümkün değildir. Plastik cerrah ile çalışan firmalarda greft başına 4 ila 5 TL arasında ücret ödenmektedir. Şayet firmanın kendi personeli çalışıyor ise greft başına 2 TL ücret alınmaktadır. Tabi saç ekim merkezlerine göre bu fiyat artış gösterebilir.

2018 yılı itibari ile pek çok kurumda saç ekim muayenesi için ücret talep edilmemektedir. Bu kurumlara giderek siz de muayene olabilir ve fiyat alabilirsiniz. Anlaşma sağlayacağınız kurumda plastik cerrah bulunmasına özen gösterin. Fiyatı ucuz olduğu için mağdur olmayın.

Normal bir saç derisinde cm başına 70 kök saç olması gerekmektedir. Saç ekiminde açık olan bölgeye en az bu sayısının yarısını koymak gerekmektedir. Genelde sağlıklı sonuç alınabilmesi için tek seans önerilmiyor.

Greft Saç Ekimi Fiyat Hesaplama

Yukarıda greft kavramının saç kökü anlamına gelmediğini söylemiştik. Şayet yaptırdığınız kontrol sonrası örneğin 2000 grefte ihtiyacınız olduğu söyleniyor ise, 4000 ila 6000 bin arasında değişen miktarda saç köküne ihtiyacınız olduğu anlaşılmalıdır. İhtiyaç duyduğunuz miktar ise muayene sonrası doktorlar tarafından söylenecektir. Hesaplama ise diğer bölgelerde bulunan saç yoğunluğuna göre değişecektir. Şayet donör olarak alınacak yerlerde saçlar seyrek bulunuyor ise daha fazla grefte ihtiyaç duyulacaktır.

greft-hesaplama-göstergesi

Greft hesaplama

Greft sayısında önemli olan saç ekimi yapılacak olan alandır. Sadece ense bölgesinde saç var ve diğer bölgeler açıksa 7000 greft gerekirken, sadece ön kısımlarda açıklık olması durumunda 1500 greft yeterli olacaktır. Ayrıca saç ekimi yapıldıktan sonra ancak yüzde 94 ila yüzde 96′ sı tutar. Bu ihtimal de göz önünde bulundurulmalıdır.

FUE tekniği ile;

 • 500 greft: 1000 TL
 • 1000 greft: 2000 TL
 • 1500 greft: 3000 TL
 • 2000 greft: 4000 TL
 • 2500 greft: 5000 TL
 • 3000 greft: 6000 TL
 • 3500 greft: 7000 TL
 • 4000 greft: 8000 TL
 • 5000 greft: 10.000 TL
 • 5500 greft: 11.000 TL
 • 6000 greft: 12.000 TL
 • 7000 greft: 14.000 TL olacaktır.

Saç ekim merkezlerinin geliştirdiği hesaplama araçları da vardır. Bu araçlarda ekim yapılmasını istediğiniz bölgeyi seçerek ne kadar grefte ihtiyacınız olduğunu bulabilirsiniz. Ayrıca donör alınacak olan saçlı bölgede bulunan saç sıklığına göre de greft sayısı değişiklik gösterecektir. Şayet alınacak bölgede saçlar yoğun ise greft sayısı da fazla oluyor ve 5000-6000 greftin ekim süresi 6-7 saati buluyor.
Daha önce saç ekimi yaptıran vatandaşların saç ekim yorumlarını incelemenizi öneririz.

https://www.youtube.com/watch?v=AtGXREf5bRE

Örneğin 3000 greft saç ekimi yapılmasına karar verildi. Bu sayı genelde başın yarıya kadar olan kısmında açıklık olanlar için karar verilmektedir. Bu da demek oluyor ki 7000 tel saç ekimi yapılacak. 6 bin TL civarında bir ücret ödeyerek eski saçlarınıza kavuşabilirsiniz. Zaten alın genişliğini kapatmak için uzmanlar bu sayının yeterli olduğunu söylemektedir. 4000 greft ekiminde ise hemen hemen saça 10.000 adet saç teli eklenmiş olur. Başarılı sonuçların alınabilmesi için, işlemin güvenilir merkezlerde yapılması gerekmektedir.

Verdiğimiz fiyatlarına greft başına 2 TL üzerinden yaptığımız hesaplamalar ile ulaştık. Ancak şehirden şehire, ekim merkezine göre fiyat farklılıklarının olması mümkündür. Daha uygun fiyatlar olacağı gibi, daha yüksek meblağlar ile de karşılaşabilirsiniz.

Ancak saç ekiminde dikkat edilmesi gereken husus fiyat değildir. Doğru ve sağlıklı sonuç alınabilmesi için daha evvel  saç ekimi yapmış kişiler ile irtibat kurabilir ve onların yorumları ile bu işlemleri yaptırabilirsiniz.

Saç Ekim Fiyatları 2018-2019 1000 Greft Hesaplaması isimli içerikten güncel fiyatları da öğrenebilirsiniz.

Yurt dışında saç ekim fiyatları daha pahalıdır. 1 greftin 1-2 euro olduğunu söylemek mümkündür. Euro’ nun 6 TL olduğunu düşünürsek ülkemizde bu fiyatın çok uygun olduğu görülmektedir. Hatta işlem yaptırmak için ülkemize pek çok turist gelmektedir.

Saç ekimi konusunda tek bir merkeze bağlı kalmayın. Birden çok saç ekim merkezi ile görüşerek fikir ve fiyat alın. Daha evvel yapılan işlemler referans olunması açısından önem arz etmektedir. Açık bölgenin kaç greft olduğunu öğrenin. Saç kökü ile greft kavramını birbirine karıştırmayın. Ayrıca saçın hangi yöntem ile ekileceği de önem arz etmektedir. En iyi saç ekim yöntemi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.