MEB Onaylı Proje: Bu Okullardan Mezun Olanlara 2 bin Dolar Maaş Verilecek

MEB Onaylı Proje: Bu Okullardan Mezun Olanlara 2 bin Dolar Maaş Verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı kararı ile bazı okullarda “Değirmencilik” bölümü açılacak ve bu okullardan mezun olan öğrencilere 2 bin dolar maaş verileceği bildirildi.

Türkiye’de ki 3 lisede açılacak olan “Değirmencilik” bölümü ve öğrencilere verilecek olan maaş ile ilgili tüm detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

Üç Meslek Lisesine Değirmencilik Bölümü Açılıyor

DESMÜD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu bu husus da açıklama yaptı. Yapılan açıklamalarda; “Bakliyat, kahve, tahıl, yem” gibi sektörlerde öğütme işlemini gerçekleştiren sanayi makinelerinin “Değirmen ve sektör makineleri imalatçıları” aracılığı ile üretiminin gerçekleştiğini dile getiren Zeki Demirtaşoğlu endüstri 4.0 ile uyum içerisinde olan sektörün Türkiye’de bulunan sanayi makineleri üretiminde ilk sıralara yerleştiğini de sözlerine ekledi. Almanya 10 bin işçi alımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sözlerine ” Türkiye’de değirmen ve sektör makine imalatçılarının, gerçekleştirdiği üretimlerin %95‘ini ihraç eden tek sektördür. Bu kapsamda geçen sene 1,35 milyar dolar kadar ihracat yapıldı. Sektör geçtiğimiz sene yüzde 34 oranında büyüme gösterdi. Türkiye’nin hedefleri ile uyum içinde ihracatımızı yaparak 2023 yılında 7 milyar dolara yükseltmeyi planlıyoruz ve hedefliyoruz. Makine sanayicileri 160’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Bu kapsamda Türkiye bütün dünya ülkelerinin sanayi makinesi ihtiyacını gideren bir üretim noktası.” şeklinde devam etti.

Değirmencilik Bölümünden Mezun Olanlara İş Garantisi

Değirmencilik sektöründeki çalışan eksikliğinden dolayı iş gücünde de eksiklik meydana geldiğinden Demirtaşoğlu bu sıkıntıları ortadan kaldırmak ve eleman ihtiyacını karşılamak amacı ile Milli Eğitim Bakanlığına başvuru gerçekleştirdi. Başvuruların olumlu bir netice vermesinden sonra DESMÜD ile MEB arasında iş birliği bir protokol imzalaması ile resmen  hayata geçirilmiş oldu. İmzalanan protokol sonrasında Gaziantep, Konya ve Çorum illerinde belirlenecek olan meslek liselerinde “Değirmencilik” bölümü açılarak eğitimlerin başlayacağı Demirtaşoğlu tarafından belirtildi.

Sözlerine; “Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği olarak, belirlenen okullarda laboratuvar ve atölye kuracaklarını ve eğitim verecek olan öğretmenlerin hizmet içi ve işbaşı hizmetlerini üstleneceklerini, ayriyeten de Ankara ilinde Mükemmeliyet Merkezi kuracağız. Sektörde şu anda 35 bin civarında çalışanımız mevcut. Biz firma olarak şu an içerisinde değirmencilik sektörü için makine üretiminde yeterli teknik personel bulmada büyük sıkıntılar çekiyoruz. Meslek yüksekokullarında Türkiye’de üretimin yüzde 95’ini ihracat olarak gerçekleştiren bir sektöre eleman yetiştirecek bir alanda bulunmamakta. Üretimin sağlanması için sektörün asgari senelik 1000 kişilik bir kadroya ihtiyacı bulunuyor. MEB ile birlikte ortak yapılan eğitimler neticesinde önümüzdeki 10 yılda 10 bin adet teknik personel yetiştirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde devam etti.

BENZER HABER:  Lise Mezunu İşçi Alımlarında KPSS Şartı Kaldırıldı!

Öğrencilere Burs Verilecek

Zeki Demirtaşoğlu değirmencilik sektöründe alınan maaşların 3 bin ile 10 bin TL arasında değiştiğini söyledi. Sözlerine; “Liselerde açılacak olan bölümden mezun olan öğrenciler, kendilerini geliştirmeleri halinde güzel tutarlarda para kazanabilecek. Hatta yurt dışında fabrika montajı yapabilecek seviyeye gelirler ise 2 bin doların üstünde maaş alabilecekler. Bu sebeple öğrencilerimizi Mili Eğitim Bakanlığı ile hazırlanacak müfredata göre eğitim vereceğiz. Öğrenciler, beceri hususundaki eğitimlerini mevcut fabrikalarda gerçekleştirecek. Fabrikalarda alacakları eğitimden burs alacaklar. Okul bitiminde ise fabrikalarda işleri hazır olacak.” şeklinde devam etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
99087
USD/EUR
1,1109
Amerikan Doları
1,54935
Euro
6,4354
İngiliz Sterlini
7,4486
Japon Yeni
5,3432
Rus Rublesi
1,5124
SA Riyali
1,3601
Altın
0,59975
Son Güncelleme: 23.10.2019 14:05
  • YENİ
  • YORUM