Lise Mezunu İşçi Alımlarında KPSS Şartı Kaldırıldı!

Lise Mezunu İşçi Alımlarında KPSS Şartı Kaldırıldı!

Kamu Kurum ve Kuruluşları’ na İşçi Alınmasına Dair Usul ve Esaslar Hakkındaki yönetmelik 322 karar sayısı ile Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu düzenleme ile birlikte artık lise mezunu işçi alımlarında KPSS puanı şartı aranmayacaktır. Detaylar haberimizde.

Kamu İşçi Alınmasına Dair Usul ve Esaslar

Kamu kurumlarında işçi statüsü ile çalışmak için KPSS C puan türüne sahip olmak gerekiyordu. 60 puan barajını aşanlar çalışmak istedikleri kamu kurumlarına başvuru yapabiliyorlardı. 18 yaşını tamamlayanlar, Türk vatandaşı olanlar ve ağır suçlardan hüküm giymeyenler kamu kurumlarına başvurabiliyordu. 8 Kasım 2018 tarihli ve 322 karar sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan düzenlemeye göre lise mezunlarının işçi sıfatı ile kamuya girmesinde Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı ortadan kaldırıldı.

kamu-işçisi-alınmasına-dair-usul-ve-esaslar
Kamu İşçisi

Lisans ve önlisans düzeyinde işçi sıfatı ile kamu kurumlarına girişte Kamu Personeli Seçme Sınavı uygulaması devam etmektedir. Ayrıca aynı eğitim düzeylerindeki engelli adaylarının seçimi de yine E-KPSS dikkate alınarak yapılacaktır.

Ancak ortaöğretim ve dengi eğitim düzeyine sahip olan adayların temizlik, bakım ve onarım ile koruma ve güvenlik hizmetlerine alınmasında herhangi bir sınav ya da eğitim şartı aranmayacaktır.  Kömür ve maden işletmelerinde çalışacak olan adayların seçimi ise kura ile yapılacaktır. Kuraların noter huzurunda çekilmesi zorunludur.

Talebi veren kamu kurumu ya da kuruluşu tarafından bir ilan yayınlanacak ve kura çekiminin tarihi bu ilanda duyurulacaktır. Çekilen kura sonucu çalışma hakkını elde edenler sonuçların açıklanmasından itibaren 20 gün içinde iş başı yapabilecektir.

2019 KPSS tarihleri açıklandı!

BENZER HABER:  BDDK 150 Meslek Personeli Alacak
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
121475
USD/EUR
1,1091
Amerikan Doları
1,59337
Euro
6,7057
İngiliz Sterlini
7,8688
Japon Yeni
5,4879
Rus Rublesi
1,5765
SA Riyali
1,399
Altın
0,63539
Son Güncelleme: 18.01.2020 04:16
  • YENİ
  • YORUM