Kıdem Tazminatında Yeni Düzenleme 2019 Reformu

Kıdem Tazminatında Yeni Düzenleme 2019 Reformu

Kıdem tazminatı konusunda yapılması planlanan düzenleme ile birlikte çalışanlara yeni haklar geliyor. 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan konulardan bir tanesi de kıdem tazminatıdır. Konu ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

2019 yılına ait Cumhurbaşkanlığı Programı ile yeni bir düzenleme yapılması planlanıyor. Kıdem tazminatı çalışanların bir süre çalıştıktan sonra elde ettikleri bir tazminat hakkıdır. Bu konu ile ilgili önümüzdeki yıl bir düzenleme yapılması planlanıyor.

İstifa Eden de Kıdem Tazminatı Alabilecek

Eskiden istifa eden işçiler kıdem tazminatı hakkı elde edemiyordu. Yeni düzenleme ile istifa edenlerin de kıdem tazminatı alabileceği söyleniyor. Bir gün dahi girdiği işte çalışan ve daha sonra istifa eden kişi kıdem tazminatı alma hakkına sahip oluyor. Kıdem tazminatı bireysel hesaplara dayalı olacak. Bu düzenlemenin yıl başından sonra yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı 2019 Yıllık Programı Resmi Gazete’ de yayınlandı. Düzenlemeye ile birlikte yeni bir döneme girilmiş oldu. Kıdem tazminatı konusu milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. Programda bireysel hesaplara dayalı olarak verilecek kıdem tazminatı konusu ile ilgili detaylar açıklandı.

Bir Gün Çalışan Bile Kıdem Tazminatı Alacak

En son çalışılan iş yerinde 1 yıl çalıştıktan sonra alınan kıdem tazminatı ile ilgili yeni bir düzenleme geliyor. Geçmiş dönemlerde kıdem tazminatı vefat, işveren tarafından işten çıkarılma gibi durumlarda veriliyordu. Ayrıca tazminat hakkından yararlanmak için çalışanın haklı bir gerekçe ile istifasını sunması gerekiyor. Ayrıca erkeklerde askerlik, kadınlarda ise evlilik gibi durumlar için 1 yıl sonra istifa etmesi gerekiyor.

bir-gün-çalışan-bile-kıdem-tazminatı-alacak
Kıdem tazminatında yeni düzenleme

Ancak 2019 yılı itibari ile yürürlüğe girmesi planlanan düzenleme ile birlikte 1 yıl şartı ortadan kaldırılıyor. Artık bir gün çalışan ve hatta istifa eden dahi kıdem tazminatı hakkına kavuşuyor.

Bireysel Hesap Açılacak

Kıdem tazminatı ile ilgili yapılması planlanan düzenlemelerin ilan edilmesinden sonra bu sürecin nasıl işleyeceği çalışanlar tarafından merak ediliyor. Bireysel hesaba dayalı sistem ise şu şekilde işliyor;

  • Her yıl için 30 gün brüt tazminat sistemi süresi olacak.
  • Her işçinin kendi namına hesap açılacak.
  • İş veren işçi namına açılan hesaba her ay düzenli olarak tazminat ödemesi yapacak.
  • Sistem iş veren ve çalışan tarafından kontrol edilebilecek.
  • Sistemi bir yatırım aracı olarak tanımlamak mümkündür.
  • iş değişikliği sonrasında hesap taşınabilecek.
BENZER HABER:  TCDD 81 Makinist Alacak

Devlet de Katkı Yapacak

Sistem fonuna yatırılacak olan prim oranı yüzde 8,33 olarak belirlendi. Bir karşılık gelen sürenin 30 brüt gün olduğundan bahsettik. Buna ek olarak devlet de katkı yapacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
121475
USD/EUR
1,1091
Amerikan Doları
1,59337
Euro
6,7057
İngiliz Sterlini
7,8688
Japon Yeni
5,4879
Rus Rublesi
1,5765
SA Riyali
1,399
Altın
0,63539
Son Güncelleme: 18.01.2020 04:45
  • YENİ
  • YORUM