İŞKUR’dan Müjde! 2 Milyon Alım Yapılacak

İŞKUR’dan Müjde! 2 Milyon Alım Yapılacak

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamaya göre 2 milyon işçi istihdamı yapılacak. Detaylar haberimizde.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya yaptığı açıklamada 2 milyon işçinin istihdam edileceğinden söz etti. Yerleştirmeler ne zaman yapılacak? İstihdam hedefleri neler?

2 Milyon İstihdam Ne Zaman Yapılacak?

İŞKUR Genel Müdürü yaptığı açıklamalarda yeni hedefin 2 milyon kişinin istihdam edilmesi olduğunun altını çizdi. Hedefin ise 2021 yılına kadar tamamlanacağı belirtildi. Bu hedefe ek olarak işsizlik maaşı ile ilgili düzenlemelerin yapıldığı da  belirtildi. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra işsizlik maaşları 1600 TL olacak.

İstihdam 1 Milyondan Fazla

2018 yılı verilerine göre yılbaşından itibaren 1 milyon kişi işe yerleştirildi. İstihdam oranlarının korunması ve artış göstermesi hedefleri ile, mesleki niteliklerin dikkate alınarak işsizlik oranlarının azaltılması için çalışan İŞKUR, bazı meslek gruplarının iş gücü piyasasına katılabilmesi amacı işe faaliyetlerine devam ediyor. Uygun iş ile işsiz arasında adeta bir köprü görevi görüyor.

Aralık sonuna kadar ise 1 milyon 250 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor. Yıl başından veri 1 milyon kişiye iş olanağı sunuldu. Kurum yıl sonuna kadar 4 milyonu aşkın işsiz ile görüştü. Ayrıca çok sayıda okul ve iş yeri ziyaretleri de gerçekleştirildi.

Eğitim ve Kurslara Pek Çok Kişi Katıldı

İşsiz ile uygun iş arasında köprü görevi olan İŞKUR aynı zamanda eğitim programları da düzenlemektedir. Mesleki eğitim kursları ya da girişimcilik eğitimleri ile işsizlerin potansiyelleri artırılmaktadır. Ülkemizde bulunan iş gücünün niteliğinin artırılması da kurumun faaliyetleri arasında yer almaktadır.

Ocak ayından Eylül ayına kadar dönemde kurum 75 bin iş başı eğitim programı gerçekleştirilmiştir. Bunun anı sıra girişimcilik ve meslek kazandırma kursları da açılmıştır. Kurslar ülkemizin pek çok noktasında bulunmaktadır. Bu eğitimlerden kurumun açıkladığı verilere göre 355 bini aşkın kişinin yararlandığı ifade ediliyor.

BENZER HABER:  Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 45 Personel Alacak

2015 yılında 889 bin, 2016 yılında 786 bin kişiyi uygun iş ile buluşturan kurum, 2017 yılında ise 57 bin kişiyi işe yerleştirmiştir.

Başvurular Nereye Yapılıyor?

İlanlara başvuru yapmak için bağlı bulunduğunuz İllerde bulunan müdürlüklere müracaat edin. Kurumun internet sayfasından da başvurular kabul edilmektedir. Kimlik belgesi ile bölge müdürlüklerine yapılacak olan müracaatlar uygun iş ile buluşturulmanız için yeterli olacaktır.

2021 yılına kadar 2 milyon kişinin mesleğine en uygun işe yerleştirilmesi ve eğitimlerden istifade etmesi bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
119574
USD/EUR
1,0813
Amerikan Doları
1,64098
Euro
6,7278
İngiliz Sterlini
8,0949
Japon Yeni
5,6645
Rus Rublesi
1,5699
SA Riyali
1,4032
Altın
0,63678
Son Güncelleme: 18.02.2020 20:24
  • YENİ
  • YORUM