İnşaat İşçilerine Uyarı! Belgesiz Çalışamayacaklar

İnşaat İşçilerine Uyarı! Belgesiz Çalışamayacaklar

İnşaat işçilerinin mesleklerine devam edebilmeleri için artık belge almaları gerekiyor. İnşaat işçilerinin çalışmalarına ilişkin getirilen yeni düzenlemelere göre Mesleki Yeterlilik Belgesi almayan işçiler inşaat işinde çalıştırılmayacak.

İnşaat işçilerinin belge olmadan çalıştırılamayacağına dair Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkan Vekili Gürhan Özdemir işçilerin çalışma koşulları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda verilen kararları ve detayları haberimizde sizlerle paylaşacağız.

İnşaat İşçilerinin İş Görebilmesi İçin Belge Zorunluluğu Geldi!

Bilindiği üzere 11 Kasım 2018 tarihinde Resmi Gazetede bazı meslekler için yeterlilik belgesi alınması zorunluluğu ile ilgili kanun yayımlanmıştı. Yayımlanan bu tebliğe göre belgesiz çalışılamayacak meslek grupları arasına inşaat işçileri de girmişti. Bu konunun üzerine İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkan Vekili Özdemir konu ile alakalı değerlendirmeler yaparak kamuoyu ile paylaşıma sundu.

Gürhan Özdemir bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada Mesleki Yeterlilik Zorunluluğu gelen meslekler ile alakalı yayımlanan tebliğin önemine değinerek gelen kanunun, işçilerin güvenliği ve sağlığı açısından çok yararlı olacağını belirtti. Sözlerine “İnşaat sektöründe işinde başarılı ve yetkin olmayan ve çalışmaya devam edenler hem kendi hayatlarını hem de diğer çalışanların hayatlarını tehlikeye atıyor. Oysa iş kazalarının bir çoğunu Mesleki Yeterlilik Belgesi ve eğitimli iş gücü ile engellemek mümkün olacak. Mesleki Eğitim Belgesine sahip eğitim gören işçiler, iş güvenliği hususunda daha bilinçli olacak, uyarı ve önlemler hususunda da daha kontrollü ve dikkatli davranacaklar.” açıklamaları ile devam etti. Belge olmadan çalışmaya izin vermeyen diğer mesleklere de göz atabilirsiniz.

Belirlenen Tarihten Sonra Kimse Belgesiz Çalışamayacak!

Yapılan açıklamada Gürhan Özdemir Mesleki Belgeler ile ilgili bazı hususlara da değindi. Alınacak olan bu belge inşaat işçilerinin ceplerinden çıkmayacak. Alınması gereken belgenin bütün masraflarının devlet tarafından karşılanacağını bildirdi. Gürhan Özdemir konuşmasını sonlandırırken şu sözleri sarf etti: “Zorunluluk kapsamındaki bütün meslek gruplarında Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilen sınavlarda başarı sağlayan adayların belge masrafı ve sınava ilişkin ücretleri devlet tarafından karşılanıyor. Sağlanan teşvik kapsamında bu mesleklere son olarak inşaat sektörü de eklenmiş oldu. Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçiler tebliğin yayım tarihini takiben 12 ay sonra yani  11 Kasım 2019 tarihinden sonra şantiyelerde kesinlikle çalıştırılamayacak. İnşaat firmalarının ve işçilerin belgelendirme çalışmaları için verilen teşvikten bir an önce faydalanmaları gerektiğini öneriyoruz.” diyerek cümlelerine son verdi.

BENZER HABER:  İŞKUR'dan Müjde! 2 Milyon Alım Yapılacak

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
121475
USD/EUR
1,1091
Amerikan Doları
1,59337
Euro
6,7057
İngiliz Sterlini
7,8688
Japon Yeni
5,4879
Rus Rublesi
1,5765
SA Riyali
1,399
Altın
0,63539
Son Güncelleme: 18.01.2020 04:13
  • YENİ
  • YORUM