Belge Zorunluluğu Gerektiren Meslek Sayısı 117’ye Yükseldi!

Belge Zorunluluğu Gerektiren Meslek Sayısı 117’ye Yükseldi!

Bazı meslek grupları iş kazalarını azaltmak ve çalışma verimliliğini arttırmak amacı ile belge talep etmektedir. Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk‘un yaptığı açıklamalara göre belge isteyen meslek grupları 117’ye yükseleceği söyleminde bulundu. Belge zorunluluğu olan meslekler hakkındaki tüm detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

Belge Zorunluluğu Gerektiren Meslekler 117’ye Yükseldi!

İş dünyasında sürekli olarak talebinde bulunulan 36 meslek için daha belge zorunluluğu getirildi. İş kazalarını önlemek ve iş hayatını daha verimli ve kaliteli bir hale getirebilmek için 36 tehlikeli meslek alanına belge zorunluluğu geldi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarında; “Mesleki Yeterlilik Belgesinin Zorunluluğunu getiren Bakanlık Tebliği Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi” ifadelerini kullandı. Bu durum sonucunda 11 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan yeni Tebliğ‘e göre belge zorunluluğu gerektiren meslekler 117‘ye yükseldi.

Çalışma Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk
Çalışma Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

İş yaşamına Mesleki Yeterlilik Belgesinin getirilmesi halinde iş gücünün daha fazla arttığını ve büyük prestij kazandığını açıklayan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, yayımlanan son Tebliğ ile birlikte tornacı, elektrik pano montajcısı, inşaat işçisi, boyama operatörü, frezeci, liman kuru yük operasyon elemanı, otomotiv gövde onarımcısı, iplik operatörü gibi meslek gruplarına Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun getirileceğini ifade etti.

Yeni düzenlemeler ile yayımlanan yeni Tebliğ yayım tarihini takiben bir sene sonra bu meslek gruplarında belge zorunluluğunun başlayacağını ifade etti ve “2019 senesinin sonuna kadar yayımlanan tebliğlerde yer alan meslek grupları ile alakalı belge almak isteyen çalışan vatandaşların sınav için gerekli belge ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonu içerisinden tedarik edileceğini belirtti. Bu sayede getirilen bu zorunluluğun iş hayatında herhangi bir ek masraf yaratmasını da engellemiş olacağız.” ifadelerini de ekleyerek durum değerlendirmesini gerçekleştirdi.

BENZER HABER:  Bağcılar Belediyesi 40 Memur Alımı Yapacak

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
112425
USD/EUR
1,0940
Amerikan Doları
1,65523
Euro
6,7765
İngiliz Sterlini
7,9801
Japon Yeni
5,6251
Rus Rublesi
1,582
SA Riyali
1,417
Altın
0,64203
Son Güncelleme: 27.02.2020 13:49
  • YENİ
  • YORUM