BDDK 150 Meslek Personeli Alacak

BDDK 150 Meslek Personeli Alacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetle Kurumu 150 meslek personeline istihdam sağlayacağını açıkladı.

BDDK tarafından alınan personel alımları ile ilgili başvuru koşulları ve başvurunun nasıl yapılacağı hususundaki tüm detaylar haberimizde..

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Personel Alımı

Kurum tarafından verilen personel alımlarına ilişkin sınav sonuçlarına göre Kurum danışma ve ana birimlerde çalıştırılmak üzere bankalar murakıp yardımcısı, bankacılık uzaman yardımcısı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında ise Mali, İnsan Kaynakları, İdari, Eğitim, Kurul İşleri ve Kararlar Müdürlüklerinde iş görmeleri sebebi ile BBDK uzman yardımcısı bölümlerinde meslek personellerine istihdam sağlanacaktır.

Personel alımı için sınavlar yazılı ve sözlü olmak üzere iki şekildedir. Sırası ile ilk önce yazılı daha sonra sözlü sınav olacaktır. Yapılacak olan sınavın yazılı aşamasında bankacılık uzman yardımcısı (hukuk, bankacılık ve bilişim alanları) ve BDDK uzman yardımcılığı için açılan kadrolar 22 Aralık 2018 tarihinde, bankalar yeminli murakıp yardımcılığında açılan kadro içinse 22-23 Aralık 2018 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki tür oturum olacaktır. Yazılı sınavlar İstanbul ilinde gerçekleşecektir. Yazılı ve sözlü sınava girecek olan adaylar sınav yeri ve tarihleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun sayfasında verilecek olan duyurulardan öğrenebileceklerdir.

Adaylara bu husus da ayrı bir tebligat yapılmayacaktır. Kurumun verdiği kadrolarda bankacılık uzman yardımcısı için 80, bankalara yeminli murakıp yardımcılığı için 50, BDDK uzman yardımcılığı için ise 20 kişi meslek personeli olacak alınacaktır. Sağlık personeli alımları hakkında bilginiz var mı?

Personel Alımına Başvuracak Adaylarda Bulunması Gereken Şartlar

BDDK’ya başvuracak olan adayların bazı şartları yerine getiriyor olmaları gereklidir. Başvuru için bir genel şartlar bir de özel şartlar bulunmaktadır.

Genel şartlar;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak adaylarda aranan ilk özelliktir.
 2. Herhangi bir sebepten dolayı kamunun verdiği haklardan mahrum bırakılmış olmamak,
 3. Kasıtlı olarak yapılan bir suç dolayısı ile 12 ay ve ya daha fazla süreli olarak hapis cezasına çarptırılmış olmak ve ya aftan yararlanmış olsa bile devlet güvenliğine karşın işlenmiş suçlar, zimmet, rüşvet, dolandırıcılık, sahtecilik, hileli iflas, güveni kötüye kullanma, irtikap, düzenin işleyişine karşı suçlar,  edimin ifasına fesat karıştırma, kaçakçılık ya da var olan mal varlıklarını aklama suçlarından ötürü hüküm yememiş olmak,
 4. Verilecek olan görevi devam ettirebilmesine engel bir sağlık sorunun olmaması,
 5. Adaların askerlik ile bir ilişiğinin bulunmaması, askerlik çağına gelmemiş ya da muvazzaf askerlik hizmetini yapmış ya da ötelemiş olması ve ya yedek sınıfına geçirmiş olması,
 6. Başvuru yapacak kişinin konkordato ilan etmiş olmaması, müflis olmaması, uzlaşma ile yeniden yapılandırma üzerine yapılan başvurunun onaylanmamış olmaması, ve ya kişinin hakkında iflasın ötelenmesi gibi kararların verilmemiş olması,
 7. Şahıs adına yapılan arşiv araştırması ya da güvenlik soruşturmalarda atamalara engel bir durum teşkil etmemesi şartları aranmaktadır. TCDD personel alımlarını da inceleyebilirsiniz.
BENZER HABER:  Emniyet Genel Müdürlüğü 35 Bin Personel Alımı Yapacak
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Personel Alımı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Personel Alımı

Özel şartlar;

 • Bankalar yeminli murakıp yardımcısı ve bankacılık uzman yardımcılığı kadroları için; lisans mezunu olmak gereklidir. Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, İşletme Fakülteleri, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler bölümlerine bağlı bölümlerden ve Bankacılık ve Finans, Endüstri Mühendisliği ve Bankacılık bölümlerinden mezun olmak gereklidir.
 • Bankalar yeminli murakıp yardımcılığı için açılan pozisyonlarda; 2017 ve 2018 senelerine ait KPSSP1, KPSSP2, KPSSP17, KPSSP18, KPSSP22 puanlama sistemlerinde en yüksek puana sahip bin kişinin arasına girmek gereklidir.
 • Bankacılık uzman yardımcılığı bilişim dalı için; KPSSP1 ya da KPSSP2 puan türlerinden minimum 75 puan almak gereklidir.
 • Bankacılık uzman yardımcılığı hukuk alanı için; KPSSP4, KPSSP5, KPSSP6, KPSSP7 puan türlerinin birinden minimum 75 puan alınmalıdır. Bunun yanı sıra da en yüksek puanı alan 340 kişi içerisine girmiş olmanız gereklidir.
 • BDDK uzman yardımcılığı pozisyonu için; KPSSP20, KPSSP25, KPSSP30, KPSSP40 ya da KPSSP42 puan türlerinin birinden minimum 75 puan alınmış olmalıdır. Bunun yanı sıra en yüksek puanlı 400 kişinin içerisinde bulunulmalıdır.
 • Sınavın gerçekleştirildiği senenin 1 Ocak tarihi itibari ile 35 yaşını doldurmamış olmak gereklidir.
 • Hukuk alanında açılan pozisyon için 3 Aralık 2018 tarihi itibariyle avukatlık ruhsatının bulunması gereklidir.

Başvuru İşlemleri

Sınav başvuruları 15 Kasım 2018 tarihinde ve 14:00‘da başlamıştır. Adayların 26 Kasım 2018 saat 16:00‘a kadar başvurularını tamamlamaları gereklidir. Başvurular BDDK’nın web adresinde yayımlanan başvuru formunun doldurulması ile yapılacaktır. Adaylar başvuru formunu doldurduktan sonra çıktısını alıp imzaladıktan sonra en geç 3 Aralık 2018 saat 16:00‘a kadar BDDK’ya götürmeleri gereklidir.

BDDK Adresi: Büyükdere Caddesi No:106 Şerbetçi İş Merkezi Esentepe Şişli-İSTANBUL

Yukarıda verilen adrese başvuru dilekçeleri posta yolu ile gönderilecektir. Şahsen yapılan başvurular kabul görmeyecektir. İncelenen başvurular neticesinde yazılı sınava katılmaya hak kazananların isimleri BDDK’nın internet sitesinde yayımlanacaktır. Sınav konuları hakkında bilgi almak için linke tıklayınız..

BENZER HABER:  EGM 10 Bin Polis Alımı Yapacak

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
111720
USD/EUR
1,0939
Amerikan Doları
1,65523
Euro
6,7759
İngiliz Sterlini
7,9739
Japon Yeni
5,6287
Rus Rublesi
1,5804
SA Riyali
1,4171
Altın
0,64158
Son Güncelleme: 27.02.2020 14:05
 • YENİ
 • YORUM