2 bin 500 Engelli Memur Ataması Son Dakika

2 bin 500 Engelli Memur Ataması Son Dakika

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Plan ve Bütçe görüşmeleri esnasında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Bakan yaptığı açıklamada Aralık ayında 2 bin 500 adet engelli memur ataması yapılacağını duyurdu. Detaylar haberimizde.

2 Bin 500 Engelli Memur Atanacak

Bakan Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe komisyonu toplantısında bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara göre Aralık ayının sonuna kadar 2 bin 500 engelli memur ataması yapılacak. E-KPSS ve atama kura sonuçları Ocak 2018′ de ilan edilmişi. Mart ayında ilk tercihler yapılarak sonuçları Nisan’ ın ilk haftası açıklanmıştı. 2. döneme ait yerleştirme takvimi ise henüz belli olmadı.

Engelli personel alımlarında öncelikle Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik madde 15′ e dayanılarak komisyon oluşturulacaktır. Engelli memur adayları atamaları yapıldıktan sonra 15 gün içerisinde görev yapacakları yerlere başvuru belgeleri ile başvuracaktır. Belgelerin doğruluğu ve adayın kadroya uygunluğu komisyon tarafından denetlenecek.

Kamuda yer alan engelli sayısı her geçen gün artmaktadır. 2002 yılından bu yana kamuda bulunan engelli sayısı 9 kat artmıştır. Ayrıca Türkiye İş Kurumu’ nun açıklamasına göre 136 bin 667 kişi istihdam edilmiştir. 2 bin 291 kişi de kontenjan fazlası olarak kamuda görevlendirilmiştir.

2018/2 E-KPSS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

2018/1 tercihleri 8 – 16 Mart tarihleri arasında alınmıştı. Sonuçlar 4 Nisan 2018 tarihinde ÖSYM’ nin internet sayfasından duyurulmuştu. Vatandaşlarımız ise ikinci tercihlerin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Tarihler ise henüz belli değil. https://ais.osym.gov.tr/ aday işlemleri sayfasından 2. tercihler alınacak. ÖSYM tarafından yerleştirme takvimi ile ilgili bir bilgi geldiğinde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

ösym-e-kpss
E-Kpss

E-KPSS sınav sonuçları iki yıl geçerlidir. Sınava giren adayların atanabilmesi için ortaöğretim, önlisans ya da lisans eğitimlerinin herhangi birinden mezun olunmuş ya da olunabilecek durumda olmak gerekmektedir. Tercihlerin alınmasına kadar olan süre zarfında adayların mezun durumda olması istenir.

BENZER HABER:  Emniyet Genel Müdürlüğü 35 Bin Personel Alımı Yapacak

Adaylarda Aranan Şartlar

Engellilerin Devlet Memurluğuna Atanması hakkında yönetmeliğin 15. maddesi kapsamında oluşturulan komisyon adayların açık olan kadrolara uygun olup olmayacağını inceler. Bu incelemelerde adayların;

  • Diplomaya sahip olması, yurt dışında eğitim görenlerin denklik belgesine sahip olması
  • Geçici mezuniyet belgesi olanların bu belgeyi notere onaylatması
  • Kadro için gereken şartlara sahip olunması ve istenen belgelerin ibraz edilmesi
  • Engel durumunun en az yüzde 40 ya da üzerinde çalışabilir durumda olması ve bu durumun sağlık raporu ile desteklenmesi gerekiyor.

Atama yapılması komisyon tarafından uygun görülen adaylar herhangi bir sözlü sınava tabi olmaksızın uygun kadrolara yerleştirilecektir. Ancak verilen süre zarfında başvuru evraklarını teslim etmeyenlerin atama işlemleri geçersiz sayılacaktır. Daha sonra da aynı puan ile tekrar atanmaları mümkün olmamaktadır. Bu adayların bir sonraki kura işlemini beklemesi gerekmektedir.

ÖSYM tarafından adayların, diğer adaylar ile kendi durumlarını kıyaslamaları için branş bazında sıralamalar oluşturulmuştur. Sıralamanızı öğrenmek için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
100237
USD/EUR
1,1022
Amerikan Doları
1,55543
Euro
6,5049
İngiliz Sterlini
7,3683
Japon Yeni
5,488
Rus Rublesi
1,4828
SA Riyali
1,3702
Altın
0,60892
Son Güncelleme: 21.09.2019 03:39
  • YENİ
  • YORUM