10.000 Mahalle Bekçisi Alımı Yapılacak! Bekçi Olma Şartları ve Maaşları

10.000 Mahalle Bekçisi Alımı Yapılacak! Bekçi Olma Şartları ve Maaşları
13.11.2018
A+
A-

Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Karara göre Emniyet Genel Müdürlüğü’ ne bağlı olarak çalıştırılmak üzere 10 bin adet çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacaktır.

10 Bin Mahalle Bekçisi Alım İlanı

Yayınlanan kararname ile Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere 10 bin adet mahalle bekçisi alınacak. Buna ek olarak İç İşleri Bakanlığı’ na bağlı olarak farklı kadrolardan 36 adet personel alımı yapılacaktır. Bu kadrolar arasında dağıtıcı, kaloriferci, kaymakam, yazı işleri müdürü, şef, programcı, bilgisayar işletmeni, nüfus müdürü, veri hazırlama ve kontrol işletmeni bulunuyor.

Başvuru detayları www.pa.edu.tr adresinden duyurulacaktır. Aranan şartları taşıyan adaylar, Polis Akademisi tarafından verilecek eğitimlerden sonra toplamda 73 ilde görevlendirilecektir. 2017 yılının Kasım ayında 7 bin bekçi alımı yapılmıştı. Eğitimler İl Emniyet Müdürlükleri tarafından verilirken, alım görevi valiliklere devredilmişti.

10-bin-mahalle-bekçisi-alım-ilanı

Mahalle bekçisi alım ilanı

Başvuru Şartları

  • Türk vatandaşı olmak
  • Lise ve dengi okullardan mezun olmak
  • Başvuru yapılan ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak
  • 30 yaşını tamamlamamış olmak
  • Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak

Bu şartlara haiz olan adaylar mülakata girmeye hak kazanacaktır. Sözlü sınavda başarı gösterenler yazılı sınava girmeye hak kazanacaktır. Başarı durumuna göre asil ve yedek listesi hazırlanacaktır.

73 ilde alımı yapılacak olan bekçilerin il il sayıları, sınav başvuru merkezleri, başvuru esnasında istenecek olan belgeler ve sınav tarihleri Emniyet Müdürlüğü ve Devlet Personel Başkanlığı’ nın internet sayfasında yayınlanacaktır.  Son başvuru tarihinden 2 hafta evvel detayların kesinleşeceği söyleniyor. İlan yapıldıktan sonra eksik belge ile sınav başvurusu yapanların başvuruları kabul edilmeyecek. Giriş sınavına katılmak için İçişleri Bakanlığı’ nca ilan edilen tarihte başvuruların şahsen yapılması isteniyor.

10-bin-bekçi

10 bin bekçi alımı

Sınav ücretleri İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek. Şehit ve gazi yakınlarından sınav ücreti talep edilmeyecek. Şartları taşıyan adayların başvuruları müracaat kabul komisyonları tarafından kabul edilecek. Gerçeğe aykırı evrak beyanı yapan adayların başvuruları iptal edilecek ve sınava katılamayacaklar.

Sınav 3 aşamadan oluşacak. Fiziki yeterlilik sınavının yüzde 25’i , yazılı sınav puanının yüzde 25’i  ve sözlü sınavın yüzde 50′ si dikkate alınacak. Ön sağlık kontrollerini tamamlayanlar ise bu 3 aşamada oluşan sınavlara girebilecek. Yazılı sınavın 100 soru ve test olacağı söyleniyor. Bu sınavdan 60 puanın altında alan adaylar başarısız sayılacaktır. Puan durumlarının eşit olması halinde tercihen yaşı küçük olan bekçi olmaya hak kazanacak.

Görevi ifa etmesinde herhangi bir sakınca görülmeyenler valiler tarafından aday memur sıfatı ile atanacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.