Artık Herkes Müteahhit Olamayacak!

Artık Herkes Müteahhit Olamayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, inşaat sektöründe yeni bir döneme girildiği duyurdu. Hazırlanan kanun teklifine göre müteahhit olmak artık hiç de kolay olmayacak. Detaylar haberimizde.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düğmeye bastı. İnşaat sektöründe artık yeni bir dönem başlıyor. Bakanlığın hazırladığı kanun teklifi meclise sunuldu. Artık müteahhitler istedikleri işi yapamayacak. Müteahhitler yeterlilik dereceleri dikkate alınarak 9 başlıkta sınıflandırılacak. Yapılacak olan inşaatların büyüklüğü sınıflandırmanın verdiği ölçüde olacak. Ayrıca kentsel dönüşüm projelerinde bina tamamlama teminatı ya sigortası zorunluluğu getirilecek.

Türkiye’ de İnşaat Sektörü

Ülkemizdeki bu sektördeki en büyük sorun yeterlilik belgesi olmayan ve konusunda uzman olmayan kişilerin inşaat sektörüne girmesi olarak ifade ediliyor. Maddi anlamda hem de deneyim olarak bu alanda yeterli olmayan şahıs firmaları da inşaat yapıyor. Üstelik bu durumun amacı kar oranının artırılması olarak ifade ediliyor. Hal böyle olunca arz ve talep konusunda çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Projeler yarım kalıyor. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin hayalleri suya düşüyor.

Türkiye’ de bu sorunlara uzun yıllardır çözüm alınıyor. Hükumet konuyu yeniden gündeme getirdi. Artık her isteyen müteahhit olamayacak.

Müteahhitler 9 Sınıfa Ayrılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından meclise bir kanun teklifi gönderildi. Bu teklifinin  inşaat sektöründe ciddi manada bir değişim meydana getireceği söyleniyor. Kanun teklifi yasalaşırsa artık özel inşaat firmalarının yapacağı inşaatlarda yeterlilik belgesi aranacak. Kentsel dönüşüm konusu ile ilgili de düzenleme yapılacak.

müteaahhitler-9-sınıfa-ayrılıyor
Müteahhitler 9 sınıfa ayrılıyor

Meclise gönderilen teklif 3194 sayılı İmar Kanunu’ nda değişiklik yapılmasına ilişkindir. İnşaat sektörüne dahil olan özel firmaların mesleki yeterliliğe sahip olması gerekiyor. Artık müteahhitler finansman yetersizliğinden dolayı hiçbir projeyi yarım bırakamayacak. Kendilerinde yetki bulunan müteahhitler sınıflara ayrılacak.

Bu sınıflandırmada müteahhidin dava evvel yaptığı projeler de dikkate alınacak. Örneğin 50 konut yapmış bir müteahhidin 500 konut yapmasına müsaade edilmeyecek. Yatırım değeri %5 oranının altında olan firmaların ruhsat alması mümkün olmayacak.

BENZER HABER:  Emlak Konut 2019 Ertelemeli Faizsiz Kredi Kampanyası Başladı

Sigorta ve Teminat Zorunluluğu

Kanun teklifinde kentsel dönüşüm konusu ile ilgili düzenlemeler de yer alıyor. Pek çok bölgede kentsel dönüşüm ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Projeyi devralan firma finansman ihtiyacından dolayı işi yarım bırakıyor. Yeni evine kavuşmak isteyen vatandaş da mağdur oluyor. Riskli olan ve ciddi finansman gereken projelerde artık projelerin alınması belirli şartlar dahilinde yapılacak.

İş deneyimi, mali yeterlilik ve donanım gibi konular bakanlığın tarafından belirlenen şartlar dahilinde yapılacak. Kentsel dönüşüm projeleri ile ilgilenen firmaların da ruhsat alması için bazı şartlar getiriliyor. Yeni düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte artık tamamlama sigortası yapılması zorunlu olacak. Ayrıca bakanlık tarafından belirlenen teminatların sunulması ve şartların da tamamlanması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
122142
USD/EUR
1,1028
Amerikan Doları
1,6078
Euro
6,726
İngiliz Sterlini
7,9757
Japon Yeni
5,5811
Rus Rublesi
1,5741
SA Riyali
1,4028
Altın
0,63783
Son Güncelleme: 25.01.2020 02:55
  • YENİ
  • YORUM