Trabzon Mahalle Bekçisi Alımı Başvuru Şartları 2017

Trabzon Mahalle Bekçisi Alımı Başvuru Şartları 2017

Trabzon Mahalle Bekçisi Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu. 2017 yılında Trabzon Ortahisar, Yomra ve Akçaabat ilçelerine 150 Mahalle Bekçisi Alınacak. İşte Gerekli evraklar ve başvuru şartları haberimizde..

Çarşı ve Mahalle Bekçisi kanunu kapsamında Trabzon Ortahisar, Yomra ve Akçaabat ilçelerine toplamda 150 mahalle bekçisi alımı yapacak. Yapılacak olan sözlü ve yazılı sınavdan başarılı olanlar asil ve yedek olmak üzere belirlenecek. Bilindiği üzere 2017 yılında ilk defa İstanbul’da hayata geçirilen Mahalle Bekçisi uygulaması giderek diğer bölgelerimizde de yaygınlaşmaya başladı. Bu kapsamda mahalle bekçiliğine başvuruda bulunmak isteyenler için Trabzon Mahalle Bekçisi Alımı Başvuru Şartları‘nı sizler için yayınlıyoruz.

Mahalle Bekçisi Nasıl Olunur?

Mahalle bekçisi mesleği unutulmuş meslek arasında bulunmakta iken son yapılan değişiklik ile tekrar canlandırıldı. Polis ile koordineli olarak çalışacak olan mahalle bekçileri geceleri halkın güvenliği için çalışacak. Belirlenen bölgelerde belirlenen saatler arasında görev alacak olan bekçiler olaylara kendi başına müdahale edebileceği gibi polis ekiplerinden yardım da alabilecek. Bu mesleğe başvuruda bulunmak isteyenlerin belirli şartları ve özellikleri taşıması gerekmektedir. Bir çok memur alımında olduğu gibi bu meslek grubu için de belirlenen kriterler vardır. Bunlara uygunluk gösterenler kadro açılan bölgelere başvuruda bulunarak yazılı ve sözlü sınav uygulamasına göre belirlenmektedir. Şimdi isterseniz bekçi olmak için başvuruda bulunacaklardan aranılan şartların neler ve başvurular nasıl yapılmalıdır konuları hakkında bilgi verelim;

Mahalle Bekçisi Olmak İçin Aranılan Şartlar

Mahalle bekçileri İç İşleri Bakanlığına bağlı olarak atamaları yapıldığından dolayı Emniyet Müdürlüklerine bağlı olarak çalışmaktadır. Bu görevi yerine getirmek isteyen ve başvuruda bulunacak olan vatandaşlarımızdan aranılan şartların neler olduğunu kısaca sıralamak gerekirse;

 • Türk vatandaşı olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • Görevini yerine getirmesine engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığının olmaması gerekmekte ve bunu sağlık raporu ile belgelemeleri gerekmektedir.
 •  Askerlik görevini yapmış olmak
 • Başvuru tarihi itibari ile 30 yaşından büyük olmamak
 • Devlet memurları kanunun 48. maddesinde belirtilen şartları taşıyor olmak
 • 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmak
 • Yaşadığı toplum tarafından kötü şöhretle tanınmıyor olmak
 • Başvuruda bulunacağı bölgede en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak
 • En az 1.67 cm boyunda olmak ve beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
BENZER HABER:  Bursa Kapalı Çarşıda Ek İş Fikirleri Nelerdir?

Trabzon İlçelerine 150 Mahalle Bekçisi Alımı Yapılacak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ortahisar, Yomra ve Akçaabat ilçelerine 150 mahalle bekçisi alımı yapılacağı ilanı yayınlandı. Bu meslek için başvuruda bulunacak olanlar 13 Kasım 2017 ile 27 Kasım 2017 tarihleri arasında başvurularını  tamamlamaları gerekmektedir. Başvurular şahsen yapılacak olup yukarıda belirttiğimiz şartlara uygun olunması gerekmektedir. Trabzon Mahalle Bekçisi Alımı Başvuru Şartları hakkında vermiş olduğumuz bilgiler kapsamında başvuruda bulunmak isteyenler bu ilçelerin Emniyet Müdürlüklerine başvuracaklar. Başvuruları kabul edilen adaylar 11.12.2017 ile 16.12.2017 tarihleri arasında sözlü sınava tabi tutulacaktır. 100 puan üzerinden yapılacak olan bu sınavdan 70 ve üzeri puan alanlar yazılı sınava girmeye hak kazanacaklar.

Mahalle Bekçiliği İçin Yazılı Sınav Tarihleri

Mahalle bekçisi olmak isteyen adaylardan sözlü sınavdan 70 ve üzerinde puan alanlar sınav giriş belgeleri ile 24.12.2017 tarihinde yazılı sınava girecekler. Mahalle Bekçisi adaylarına toplam 50 soru üzerinden 60 dakikalık bir sınav yapılacaktır. Bu sınavda sorulacak olan sorular Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Hayat Bilgisi derslerinden belirlenecektir. Yapılacak olan sınavda her bir soru 2 puan üzerinden değerlendirilecektir. Yapılacak olan bu sınava katılanların aldıkları puanlara göre yukarıdan aşağıya doğru kadro adedince asıl ve yedek liste belirlenecek olup kazananların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılarak en kısa sürede göreve başlamaları sağlanacaktır. Sizde yukarıda belirttiğimiz gibi Trabzon Mahalle Bekçisi Alımı Başvuru Şartları‘nı taşıyorsanız belirttiğimiz tarih aralığında başvuruda bulunabilirsiniz.

Bekçi Maaşları 2017

Bekçiler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Son günlerde farklı yerlerden Mahalle bekçisi alımı ile ilgili alım ilanlarının yayınladığı görülmektedir. 2000 yılların başından beri bu meslek ile ilgili herhangi bir alım yapılmadığı için insanları mahalle bekçiliğinin ne iş yaptığı ve ne kadar maaş aldıkları ile ilgili sorular sormaya başladığını görmekteyiz. Mahalle Bekçileri iç işlerine bağlı olan  Emniyet Teşkilatına bağlı görev yapan bir meslektir. Görevi belirlenen mahalle ve sokaklarda gece nöbet tutarak asayişin sağlanmasında polise yardımcı olmaktadır. Yani bir nevi emniyet görevlisi olarak nitelendirebiliriz. Bu görevi yerine getirecek olanların bir çok memur alımında olduğu gibi belirli şartları taşıması gerekmektedir.

BENZER HABER:  Gaziantep'te Bayanlara Ek İş Fikirleri Nelerdir?

Mahalle Bekçisinin Görevi ve Sorumlulukları

Bekçiler kendileri için belirlenen bölgelerde devriye halinde görev alıp bu bölgede yapması gereken belli başlı kuralları denetlemek ve olaylara karşı kolluk kuvvetlerine bilgi vererek müdahale etmek ile görevlidir. Tabi ki mahalle bekçilerinin görevleri sadece bununla sınırlı değildir. Bekçilerin görev ve sorumlulukları 12422 sayısı resmi gazete yayınlanan mevzuat ile belirlenmiştir. Kısaca bu mevzuat kapsamında mahalle bekçilerinin görevi ve sorumlukları hakkında bilgi vermek istiyorum.

 • Vazife bölgesinin dışına çıkmaları yasaktır.
 • Görevli oldukları bölgede sürekli ağır adımlar ile dolaşmaları gerekmekte ve  köşe başlarında durarak etrafı kontrol etmelidir
 • Şüpheli veya suç teşkil edenleri gördüklerinde yakalayarak emniyete götürmelidir
 • Kopmuş elektrik veya telefon teli gibi tehlike arz eden olayların yetkili birimlere bildirilmesi
 • Suç işlemeye yardımcı olacak malzemelerin açıkta bırakılmasını  engellemek
 • Hakkında yakalama kararı bulunanları tespit ettiklerinde bunları yakalayıp karakola teslim edilmesi
 • Genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahale etmesine imkan olmayan yer ve zamanlarda olaylara müdahale etmeleri gerekmektedir
 • Kendini idare edemeyecek derecede alkollü olanların zarar görmemeleri veya herhangi bir suça karışmamaları için tedbir almaları

Mahalle Bekçisi Maaşlarında Düzenleme

Görev alan mahalle bekçileri 657 sayılı devlet memurları hükümlerine göre belirlenen maaşları almaktadır. Lise mezunu olarak göreve yeni başlayan bir mahalle bekçisi 11/1 derece üzerinden maaş alacaktır. Buda 2900 lira civarına denk gelmektedir. Devlet memurlarına yapılan sözleşme kapsamında 6 ayda bir zam alırlar. Aynı zamanda yapmış oldukları görev süresine bağlı olarak da aldıkları maaşta artışları olur. Bütün Devlet Memurları gibi Mahalle Bekçileri de aile ve çocuk yardımlarında da yararlanırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
122540
USD/EUR
1,1055
Amerikan Doları
1,60644
Euro
6,7322
İngiliz Sterlini
7,9898
Japon Yeni
5,5589
Rus Rublesi
1,5805
SA Riyali
1,4049
Altın
0,63897
Son Güncelleme: 24.01.2020 02:54
 • YENİ
 • YORUM