İşkur Kreş Yardımı 2018 Yılında Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

İşkur Kreş Yardımı 2018 Yılında Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Çalışan annelere kreş yardımı Resmi Gazete’de yayınlandı. Devlet destekli kreş parası almak isteyenlerin İşkur haricinde diğer şartları taşımaları gerekiyor. Çalışan anneleri iş hayatında tutmak ve kazandırmak adına 70103 SAYILI RESMİ GAZETE ile başlatılan uygulama ile kreş yardımı 2018 senesin de %400 bir artış yapılarak 1015 TL çıkarıldı. İŞKUR kaydı olarak yada olmadan doğrudan herhangi bir yerde SGK ( sigortalı olarak )  çalışan ev kadına verilecek kreş desteği imkanlarından yararlanmak için bazı şartları sağlamanız yeterlidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama İstanbul dahil başkent Ankara olmak üzere bir çok ilimizde çalışan annelere verilmeye başlanmıştır. Sadece çalışan anneleri kapsayan bu fırsatlardan en hızlı bir şekilde nasıl yararlanacağınızı, gerekli görülen evrakları ile yer verdik.

Çalışan Annelere Verilen Kreş Yardımı 1015 TL Oldu

Çalışan kadınlara verilen doğum yardım parası ve izin hakları sonrasında şimdide devletimizden TORBA YASA ile devasal bir hamle geldi. Devletimiz ilk olarak 30 günlük süre için 304 lira olarak çalışan anneleri desteklemek adına vermiş olduğu para yardımının miktarını yaklaşık %400 gibi dev bir artış ile tam 1055 liraya çıkardı. Ev hanımlarını iş hayatına kazandırmak için yapmış olduğu bu destek için bu yıl hazineden 4.3 milyar lira ayırın devletimiz çalışan anneleri daha önceleri %15 vergi diliminden destek sağlarken 2018 senesinde bu oranı tam %50 oranına çıkarmıştır. Böylece bürüt asgari ücret 2.029 TL %15 = 304 olan hesaplama yeniden yapılarak 2.029 %50 = 1015 TL olarak karşımıza çıkmıştır. Senelik asgari ücret üzerinden yapılan bu hesaplama sonrası RESMİ GAZETE de yer alan haklardan 28.03.2018 tarihinden sonra yararlanmak için çalışan kadınların şu şartları taşıması gerekmektedir.

Çalışan Annelere Verilen KREŞ DESTEĞİ Şartları Nelerdir ?

BENZER HABER:  Günümüzün Yükselen İşi ve Sektörü İnternet!

Çalışan annelerin nüfuslarına kayıtlı çocuklarına kreş desteğinden yararlana bilmeleri için İŞKUR üzerinden yada doğrudan başvuru yaparak herhangi bir işletmede SİGORTALI olarak çalışması gerekmektedir. Sigortaları 30 tam gün üzerinden yatan çalışan annelere verilecek kreş desteği DOĞRUDAN çocuklarını bıraktıkları bakım evlerine VERGİ İNDİRİMİ olarak 2018 yılı için NET 1015 lira olarak verilir. Devlet tarafından karşılan bu rakamın üzerindeki tutarın geri kalanını ise çalışan anne tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca devlet bu desteği çalışan anneye vermeden önce aile gelir durumunu incelemektedir. Bu sebep ile;

  1. Ailenin toplam geliri
  2. Çalışan annenin eşinin çalışırlık durumuna
  3. Ailenin eş ve akrabalarının yanında kalıp, kalmadığına bakılmaktadır.
işkur-kreş-yardımı-şatları-2018

Kreş ödemesini aile kendi cebinden yapmamaktadır. Ödemeleri çalışan annenin çalışmış olduğu iş veren tarafından DOĞRUDAN çoğun bakıldığı BAKIM EVLERİNE yapılmaktadır. KREŞ DESTEĞİ almak için İşkur Kreş Yardımı Başvurusu  ve detaylı bilgiyi çalışmış olduğunuz iş yerinin PERSONEL İŞLERİ departmanında da alabilirsiniz.

İşkur Kreş Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

5 yaşına kadar bakmak ile mükellef olduğunuz çocuğunuzu kreşe bırakıyor ve bundan 2018 yılında NET 1015 lira vergi indirimi almak istiyorsanız başvuruları direk çalıştığınız işletmenin personel şefliğine yapmalısınız. İşletme sahibi sizden şu belgeleri talep eder.

  1. Çocuğuna ait nüfus cüzdanı fotokopisi
  2. Kreşe gönderdiğine dahil ıslak imzalı belge
  3. Aylık kreş ödeme faturası

bu belgeleri işverende SGK dokümanını ilave ederek müracaatınızın onayı için dosyanızı Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine veya Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarına gönderir. Ailenin yapılan başvurusu ilgili kurum tarafından incelenir. Şayet başvuru yapan çalışan kadın GERÇEKTEN KREŞ DESTEĞİ almaya uygunsa çocuğun bakımının üstlenildiği kuruma 1015 TL vergi indirimi uygulayarak, sizin aylık çocuk bakım ücretinizden bu tutarın düşürülmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
121475
USD/EUR
1,1096
Amerikan Doları
1,59477
Euro
6,7139
İngiliz Sterlini
7,869
Japon Yeni
5,4917
Rus Rublesi
1,5775
SA Riyali
1,4008
Altın
0,6361
Son Güncelleme: 20.01.2020 07:04
  • YENİ
  • YORUM