Engelli Memur Alımı 2018 EKPSS Takvimi Açıklandı

Engelli Memur Alımı 2018 EKPSS Takvimi Açıklandı

Engelli memur sınavı (EKPSS) olarak bilinen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı 2018 yılında yapılacak. On binlerce engelli vatandaşımız 2018 Engelli Memur Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2018 yılında kamuyu kaç engelli alınacak? Engellilerin devlet kadrosuna girebilmeleri için en az kaç puan almaları gerekmekte? gibi sorulara cevap aramaktadır. Bu neden ile engelli memur sınavına girecek olanlar ve kura ile atama yapılacak olan engellilerin bu sınav hakkında merak ettiklerini sizler için araştırdık.

Engelli Memur Sınavı 2018 Başvurusu

Devlet kadrosuna girmek isteyen engellilerin lise, önlisans ve lisans mezunları yapılacak olan engelli memur seçme sınavına girmeleri gerekmektedir. İlk okul mezunları ise yapılacak olan kura sistemi ile devlet kadrolarına yerleştirilmektedir. Bu neden ile lise, önlisans ve lisans mezunu engellilerin mezuniyetlerine göre ayrı ayrı sınava tabi tutularak farklı alandaki kadrolara atamaları yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan EKPSS sınavının geçerliliği 2 yıl olarak uygulanmaktaydı. Bu yıl yapılan değişiklik ile engellilerin girmiş oldukları bu sınavın geçerliliği 4 yıla çıkarılmıştır. Bu neden ile 2018 yılında gireceğiniz engelli memur sınavı 4 yıl geçerliliği koruyacağından gelecek 4 yıl boyunca alınacak engelli memur atamalarında aldığınız puanlar geçerli olacaktır.

Engelli memur sınavı 2018 yılı başvurusunda bulunacak olan adaylarda aranılan şartların neler olduğunu kısaca hatırlatmak gerekirse. En az lise ve dengi okul mezunu olmak. Engellilere sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış en az % 40 ve üzerinde sağlık raporuna sahip olmanız yeterli olacaktır. Bu şartları taşıyan tüm engelli vatandaşlarımız 2018 engelli memur sınavı başvurusu yapabilirler.

2018 Engelli Memur Alımı Sınavı Başvuru Tarihi

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar sonucunda 2018 yılında 3 bin engellinin devlet kadrosuna alınması beklenmektedir. Bilindiği üzere devlet kadrosunda çalışan memurların % 3’ünü engellilerin oluşturması gerekmektedir. Şuan itibari ile bu sayının henüz tamamlanmadığı belirtilmek ile birlikte kademeli olarak ilerleyen yıllarda engelli memuru alımı yapılarak bu sayının tamamlanacağı açıklanmıştır. Bu neden ile 2018 yılında büyük bir alımın yapılması beklenmektedir. Engelli vatandaşlarımızın devlet kadrosuna girebilmeleri için mecbur koşulan bu sınava girecek olan vatandaşlarımız için başvuru tarihleri aşağıda verilmiştir.

BENZER HABER:  Gardiyan Olmak Zor mu? 2018 Şartları Neler?
EKPSS 2018 tarihleri

 2018 Engelli Memur Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

  • ÖSYM tarafından yapılan açıklamada EKPSS Engelli memur sınavı 2018 başvuruları 6 şubat ile 21 şubat tarihleri arasında yapılacaktır.
  • İlk okul mezunlarının memur olmalarına imkan veren kura ile atamalı engelli memur alımı için; Engelli memur kura başvuruları 2 Mayıs ile 16 Mayıs tarihleri arasında yapılacaktır.

Engelli Memur Sınavı 2018

Engellilerin devlet kadrosunda görev almalarına imkan veren EKPSS 2018 sınav başvuru tarihleri lise ve dengi okullar için 6 şubat ile 21 şubat tarihleri arasında ÖSYM üzerinden yapılacaktır. Ayrıca engelli ilkokul mezunlarının devlet kadrosuna girmelerine imkan tanıyan kura usulü atama için başvurular 2 mayıs ile 16 mayıs tarihleri arasında yine ÖSYM üzerinden yapılacaktır. Belirttiğimiz tarihler arasında başvurularını tamamlayan lise ve dengi okul mezunu engelli adaylar 22 Nisan tarihinde yapılacak olan sınava girmeye hak kazanmış olacaklar. Bu sınavdan alacakları puanlar ile birlikte 4 yıl boyunca açılacak olan engelli memur alımlarına başvuruda bulunabilecekler. Engelli Memur Sınavı 22 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak olup sonuçların açıklanmasından sonra alımı yapılacak kadro ve pozisyonlar ÖSYM tarafından ilan edilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Merhaba ben mehmet avcı ermenek doğumluyum işitme engelliler meslek lisesi isparta senirkent mezunuyun yapı ressamliğim bölümü sizlerle iş istiyorum yapıyorum çocuğum iki var babasıyım evim kira asgari ücret almaktayım bu maaş yetersiz gelmektedir iş kendi bünyesinde çalışmak isterim konu ile ilgilenmenizi rica eder saygalarimi sunularını cep numara cevabınız bekliyorum teşekkür ederiz…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
121475
USD/EUR
1,1096
Amerikan Doları
1,59477
Euro
6,7139
İngiliz Sterlini
7,8678
Japon Yeni
5,4917
Rus Rublesi
1,5775
SA Riyali
1,4008
Altın
0,63631
Son Güncelleme: 20.01.2020 07:02
  • YENİ
  • YORUM