Bakan Açıkladı: İş Garantili Okullar Açılıyor

Bakan Açıkladı: İş Garantili Okullar Açılıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı 24 Kasım Öğretmenler Günü Programı’nda bazı açıklamalarda bulundu. Bakan, 1 yıl içinde iş garantili okulların açılacağını ifade etti. Detaylar haberimizde…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenler Günü münasebeti ile düzenlenen program dahilinde bazı açıklamalarda bulundu. Bakan yaptığı açıklamalarda iş garantili okullar açılacağına dikkat çekti. Üretim yapıldıkça satış oranlarının artacağını, makinelerin kullanılacağını ve bu sayede okulların da belirli oranlarda kazanç elde edeceği ifade edildi. Fabrika okul olarak tabir edilen okulların bir yıl içinde faaliyete geçeceği söyleniyor.

Eğitimde Yapısal Bir Eksiklik Var

Bakan açıklamalarına eğitim sisteminde yaşanan aksaklıkların yapısal eksikliklerden kaynaklandığını belirtti. Okullar arasında fırsat eşitsizliği söz konusu olması, öğretmenlik mesleğinin oturmaması, müfredatta yaşanan sıkıntılar gözle görülür nitelikte olması sebebi ile bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çeken Bakan, eğitim durumunun bozulması ile doğacak olan zararların kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Türkiye’ deki eğitim sistemi ile ilgili çok fazla eleştiri olduğuna dikkat çeken Bakan, eğitim sisteminin küçümsenmemesi gerektiğini ifade etti. Ülkemizin imkan olarak çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, finansal yönetim konusunda ülkenin bazı taktiklere ihtiyacının olduğunun altını çizdi. Alınan kararların uygulanabilirliğinin görülmesi açısından rol modellerin bulunması ve bu rol modellerin örnek alınması gerektiğini dile getirdi.

iş-garantili-okullar-açılacak
Bakan açıkladı: İş garantili okullar açılıyor

Ülkemiz Buna Hazır

Bakan Ziya Selçuk, hangi okulun neye ihtiyacının olduğunu, okullar arasındaki farkların neler olduğunu fark etmek ve sonrasında gözle görülür farkların kapatılacağına ifade etti. 5 yılda bu farkın büyük oranlarda kapatılacağını belirten Bakan, ücretli öğretmenlik sıfatının ortadan kaldırılması gerektiğini, öğretmenlere kadro verilmesini, ders kitaplarının yeniden düzenlenmesinin daha doğru olduğunu söyledi. Öğretmenler için bu sürecin kendiliğinden oluşabileceğini ve toplumun bu değişimlere açık olduğu söyleniyor.

İş Garantili Okullar Açılıyor

Eğitim anlamında cazibenin sunulan iş garantisi ile artacağı söyleniyor. Verilen iş başı eğitimler sayesinde, öğrenciler ürettikleri kadar para kazanacak. Üretim artması, arz ve talep ilişkisini doğuracağından, satış oranları da artacak. Böylece okullar satış yaptıkları oranlarda prim kazanabilecek. Üretimde fabrika makinelerinin kullanılması hedefleniyor. Bu çalışmalar istihdam sağlanması için yapılacak. Çünkü işsiz lise mezunlarının oranı çok yüksek. Bu sayede üretimde devamlılık sağlanacak. İş garantili okulların kurulması ile işsiz sayısı da ortadan kalmış olacak. Ayrıca yaşı gelen öğrencilerin askerlik durumları da yine bakanlık tarafından düzenlenecek.

BENZER HABER:  Sakarya ve Yalova'da Ev Hanımlarına Evde Ek İş Fikirleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
119574
USD/EUR
1,0813
Amerikan Doları
1,64098
Euro
6,7278
İngiliz Sterlini
8,0949
Japon Yeni
5,6645
Rus Rublesi
1,5699
SA Riyali
1,4032
Altın
0,63678
Son Güncelleme: 18.02.2020 20:25
  • YENİ
  • YORUM