Zorunlu Kış Lastiği Takmayanlara 625 TL. Ceza Yazılacak

Zorunlu Kış Lastiği Takmayanlara 625 TL. Ceza Yazılacak

Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu’ na ilişkin karar Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Bu karara göre 1 Aralık 2018 ile 1 Nisan 2019 tarihleri arasında zorunlu kış lastiği kullanmayanların denetimler sonucu tespit edilmesi durumunda kendilerine para cezası uygulanacaktır. Detaylar haberimizde…

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması

  • Otobüs, kamyon, çekici ve tanker türündeki araçların dingilleri üzerinde bulunan tüm lastiklerinin (Diş derinliği 4 mm)
  • Binek araçların, kamyonet ve minibüslerin tüm lastiklerinin (Diş derinliği 16 mm)
  • Seyir halinde zorunlu olarak değiştirilmesi gereken lastiklerin verilen karar neticesinde kış lastiği olması zorunludur.

Zincir takılan araçlar zorunlu bu uygulamadan muaf kabul edilmeyecektir. Buzlanma durumunda kullanılacak olan çivili lastikler kış lastiği olarak kabul edilecektir. Kış lastiklerinin yanak bölümlerinde severe_snowflake snowflake işaretinin olması gerekir. Lastiklerin omuz bölümlerinde M+S işareti de olmalıdır. Bu işaretlerin yanı sıra diş derinlikleri de istenen ölçülerde olmalıdır.

2018 yılında trafik cezaları da artış gösterdi. Buna göre zorunlu kış lastiği takmayanlar 625 TL. ceza ödeyecek. Tutanak hazırlanana kadar araçların kış lastiği takmaları için kendilerine izin belgesi verilecek. Tutanak üzerinde para cezası tutarı da yer alacak. Tutanağın düzenlenmesi sırasında sürücülerden fotoğraf, ehliyet ve ruhsat fotokopisi istenecek.

zorunlu-kış-lastiği-uygulaması
Zorunlu kış lastiği uygulaması

Denetimlerden Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından görevlendirilen personeller, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ nın gümrük muhafızları ve belediyelerde bulunan birimler yetkilidir.  Ayrıca valilikler tarihleri uzatmaya da yetkilidir. Tanker, kamyon, römork ve yarı römork gibi araçların teknik kontrolleri de yine denetime tabidir.

Yolcu ve eşya taşımak için kullanılan araçların kış lastiği kullanmasına ilişkin kararlar valilik tarafından verilecektir. Otobüslerde çekme halatı, yangın söndürme tüpü, kış lastiği, farların durumu kontrol edilecek. Herhangi birinin eksik olması durumunda ise çıkışlarına izin verilmeyecektir.

BENZER HABER:  Adana'da kalaşnikoflu infaz girişimi

2018 – 2019 döneminde denetimler çok sıkı olacaktır. Yola hazırlıksız olarak çıkan araçların seyir haline olmalarına izin verilmeyecektir. 625 TL para cezasının yanı sıra araç sürücüleri lastiklerini değiştirmek için en yakın noktalara sevk edilecektir. 1 Aralık 2018- 1 Nisan 2019 tarihleri arasında kar lastiksiz yola çıkmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
121475
USD/EUR
1,1091
Amerikan Doları
1,59337
Euro
6,7057
İngiliz Sterlini
7,8688
Japon Yeni
5,4879
Rus Rublesi
1,5765
SA Riyali
1,399
Altın
0,63539
Son Güncelleme: 18.01.2020 04:23
  • YENİ
  • YORUM