DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Rüzgarlı

Ziraat Bankası 18 Ay Ödemesiz Faizsiz 150.000 TL Kredi Desteğini 84 Ay Vadeli Verecek! Anında Hesabınızda..

Ziraat Bankası 18 Ay Ödemesiz Faizsiz 150.000 TL Kredi Desteğini 84 Ay Vadeli Verecek! Anında Hesabınızda..
18.06.2021
A+
A-

Köyümde yaşamak için bir çok nedenim var projesi kapsamındaki Köye Dönüş yapacak olan vatandaşlar tarım ve hayvancılığa yöneliyorlar. 2021 yılında da devam eden bu projelerle milyonlarca insan büyükşehirlerden köylerine dönüyor. Bu sayede yeni bir iş fırsatı doğuyor. Köye dönüş projesi başvurusu, son başvuru tarihi ne zaman, hangi illerde var, ne zamana kadar devam ediyor? araştırdık. Ayrıca, Ziraat bankası köye dönüş kredisi kapsamında 150.000 TL’ye kadar kredi veriyor. Detaylar haberimizde…

Köye Dönüş Kredisi 150.000 TL

Ziraat Bankası şubelerinden 100 bin lira ile 150 bin TL’ye kadar kredi fırsatından yararlananların sayısı artıyor. Büyük kentlerden, köylere göçün başladığı bu dönemlerde de aşağıdaki şartları taşıyan vatandaşlar 2021 yılı içinde de başvurularını gerçekleştirebilmektedir. 201 yılının son aylarına kadar devam edecek bu proje kapsamında başvuru tarihleri bulunduğunuz il ve ilçelerdeki tarım müdürlükleri aracılığı ile belirlenmektedir. Etaplar halinde başvurular alınıyor.

Faizsiz 84 Ay Vadeli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de 81 ilde bulunan Tarım Müdürlükleri aracılığı ile başlatılan kampanya bu yılda devam diyor. Ziraat Bankası köye dönüş projesine ilgili olan vatandaşlar bu kredi desteği fırsatından yararlanıyorlar. Faizsiz kredi olarak başvurularınızı gerçekleştirerek 84 aya kadar vadeli nakitlerinizi kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz il veya ilçelerde Ziraat Bankası şubelerine uğrayarak bu proje kapsamında 7 yıl vadeli kredi hakkında bilgi sahibi olabilir şartları öğrenebilirsiniz. Milyonlar köyüne dönüyor, tarım ve hayvancılık hızlanıyor.

7 Yıl Vadeli Kredi Fırsatı 32 İlde İmzalandı!

Geçtiğimiz yıl başlatılan proje ile ilgili Türkiye’de 32 il valiliği tarafından protokol imzalanarak hayata geçirildi. Ve 14 ilde kredi fırsatından yararlanan vatandaşların olduğu biliniyor. Bu kampanya kapsamında Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf tarafından Mart ayında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan açıklamada Ferhat Pişmaf;

Açıklamada projenin gelişimine ilişkin görüşlerine yer verilen Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, “Geçtiğimiz yıl eylül ayında Tokat Valiliği ile ilk protokolümüzü imzalayarak projemizi başlattık. Bugün protokol imzalayarak projeye katılan valiliklerimizin sayısı 32’ye ulaştı. Potansiyel üreticilerin belirlenmesi, hayvan seçimi, yem alınacak ve et satılacak firmaların belirlenmesi gibi gerekli hazırlıklarını tamamlayan valiliklerimizin bulunduğu 14 ilimizde üreticilerimiz kredi kullanarak koyunlarını teslim almaya başladılar. Proje kapsamında yaklaşık 1.250 üreticimize teslim edilen koyun sayısı kısa sürede 120 bine ulaştı. Valiliklerimizden aldığımız geri bildirimler, üreticilerimizin projeye olan yoğun ilgisi ve kısa sürede geldiğimiz aşama, projemizin hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor.

diyerek, projenin kısa sürede başarıyla devam ettiğini belirtmiş oldu.

Köye Dönüş Projesi Kapsamı

Proje içeriği ile ilgili detaylarda açıkça belirtildi. Bu kapsamda kendi için küçükbaş hayvan yetiştiren, daha önce bunu yapmış veya hala yapan vatandaşlar için;

 • İşletmede 6 ve 24 aylık dişi hayvanın asgari 100 taneye tamamlanması,
 • Kredi süresi boyunca, yani en fazla 7 yıl (84 ay) işletmede küçükbaşların dişilerinin 100 adetin altına düşmemesi,
 • Ziraat Bankası tarafından her üretici için 150 bin lira kredi desteği verilmesini amaçlamaktadır.

Ziraat Bankası Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Proje şartlarını taşıyan vatandaşlar, bulundukları il ve ilçelerdeki Tarım Müdürlüklerine kimlik bilgileri ile uğrayarak başvurularını gerçekleştirebilir. Daha sonra Ziraat Bankası aracılığı ile verilecek kredilerden yararlanabilirler. İlk defa küçükbaş hayvancılık yapacaklar ve birinci derece akraba arasındaki alım ve satımlar proje kapsamında değerlendirilmezler.

150.000 TL Sıfır Faizli Kredi Kimlere Verilecek?

7 yıla kadar oldukça uzun vadeli olan bu destekten yararlanacak olanlar da açıkça belirtilmiştir. Bu kapsamda müracaat edecek olan vatandaşların;

 • Başvurdukları tarihte 18 yaşını doldurmuş olmalıdır,
 • Projenin başlandığı tarihte aktif olarak hayvancılık yapması veya daha önceki zamanlarda küçükbaş hayvancılık faaliyetini sürdürmüş olmalıdır.
 • İlk defa küçükbaş hayvancılık işini yapacak olan vatandaşların başvuruları bu projede değerlendirmeye alınmıyor.
 • Bu proje ile alınacak hayvanlar ile küçükbaş hayvanların varlığı asgari oranda 100adete ulaşmalı,
 • Verilecek yatırım kredisi ile proje kapsamında dişi hayvan adedi, edinilen hayvanların 100 baş hayvanın altına indirilmemelidir.
 • İşletme neredeyse orada ikamet ediyor olmalıdır.
 • Küçükbaş hayvan yetiştirecek ve proje şartlarına göre tüm hayvanların barınacağı elverişli bir ağıl yani barınağa sahip olmalıdır.

Proje Başvurusu İçin Diğer Şartlar

Aktif olarak faaliyet gösterilecek bölgedeki meralardan yararlanma şartı vardır. Mera kullanmak için herhangi bir engeli de olmamalıdır. Bununla birlikte yıllık kaba yem ihtiyacının en az %50 hayvan yetiştirmeye uygun olması gerekir. Aşağıda bununla ilgili 3 madde belirtilmiştir.

 • Üretici çiftçinin meradan yararlanması,
 • Yıllık kaba yem ihtiyacının yüzde 50’sini yetiştirmesi,
 • Üretici meradan yararlanıyor ve yıllık kaba ihtiyacının asgari olarak %50 oranındaki kısmını halen yetiştiriyorsa yararlanabilir.
 • Alacakları hayvanlar kendi işletmesinden çıkmalıdır.
 • Proje kapsamı gereğince hayvan satan kişiler tekrar aynı hayvanlar sebebiyle kampanyadan yararlanamazlar.

Ziraat Bankası Faizsiz Kredi Son Başvuru Tarihi

Tüm iller için farklı farklı duyurular yapılmaktadır. Bu duyurulara göre 2021 yılının sonuna kadar başvurular devam etmektedir. Hangi ilde bulunuyorsanız o ilin tarım müdürlüklerinden tüm etapların başvuru tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Köyüne Dönen Üreticiye Vergi Muafiyeti

Devlet tarafından şehirlerden köyüne dönenleri teşvik etmek için, kırsal kesimlerde meskenlere ve işletmelere vergi ile harç indirimleri geldi.

Kimler Vergiden Muaf Olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliği uyarınca tespitler belediye meclisleri tarafından yapılacaktır. Kırsallık özelliğini kaybeden yerler için de belediye meclisi aracılığı ile kırsal mahalle ve yerleşik alan özellikleri kalkacak.

 • Gelir vergisinden muaf olan esnaflar ve basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler, işyeri olarak bina, arsa ve arazileri kullanıyorsa, mesken amacıyla bina ve tarımsal üretimde kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf tutulacaktır.
 • Yine, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereğince alınacak olan bina inşaat harcı, imar nedeniyle alınacak harçtan da muaf olacaklar.
 • Bu alanlardaki turistik, sinai, ticari amaçla kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergileri,
 • Belediye Gelirleri Kanunu gereğince alınacak vergi, harcama ve harçlara katılım payı %50 olarak indirimli alınacak.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.