Taslak Hazırlandı. Askerlik Süresi Düşüyor

Taslak Hazırlandı. Askerlik Süresi Düşüyor

Askerlik süresi ile ilgili görüşmeler yapılmaya devam ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları tarafından gerçekleştirilen toplantı neticesinde askerlik ile ilgili detaylar belirlenmeye başladı. İşte yeni askerlik sistemi ile ilgili toplantıda yer alan detaylar…

Askerlik ile ilgili kritik bir toplantı yapıldı. Sürecin kısaltılması ile ilgili konular görüşüldü. Yerli askerlik sistemi geliyor.

Süre Herkes İçin Aynı Olacak

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan toplantıda askerlik ile ilgili detaylar görüşüldü. Tüm kuvvet komutanlarının katıldığı toplantıda askerlik konusu ile ilgili detaylar şekillenmeye başladı. Sürenin kısaltılması ile ilgili yeni sistem üzerinde çalışmalar yapıldı.

Edinilen bilgiye göre Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin profesyonel bir hal alması ve yeterli olacak personel sayısının belirlenmesi için görüşme yapıldı. Hazırlanan plana göre her askerlik yükümlüsü için askerlik 12 ay uzun ve 6 ay kısa olarak uygulanacaktır. Üzerinde en fazla çalışılan konu ise askerlik süresinin 9 ay olmasıdır. Bu düzenleme şayet uygulanmaya başlarsa her askerlik görevini yapmakla yükümlü olanlar 9 ayda bu hizmeti tamamlayacaktır.

Bedelli Askerlik Yine Gündemde

Bedelli askerlik uygulanmaya başlamıştı. Ancak önümüzdeki dönemlerde de çok fazla olan asker sayısının azaltılması ve uzmanlaşma sağlanması amacı ile  kalıcı olarak bedelli askerlik gibi bir konunun uygulanacağı konuşulmaktadır. 9 ay olan askerlik görevinin 3 ayını tamamlayanlar bir bedel ödemeyerek kalan süreyi tamamlamış sayılacaklar. Bu amaçla sistemde yeni alternatiflerin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

bedelli-askerlik-yine-gündemde
Bedelli askerlik yine gündemde

Bakanlıklarla Görüşülecek

Milli Savunma Bakanlığı tarafından detayları belirlenecek olan uygulama için diğer bakanlıklardan da izinler alınacak. Hazine ve Maliye, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi pek çok bakanlıktan bilgi alınacak. Bu bakanlıkların görüşleri de incelenecek ve dikkate alınacak. Bu işlemler tamamlandıktan sonra kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak.

Bazı Mesleklere Esneklik Tanınacak

Gündemde olan yeni askerlik sistemi ile alakalı bazı meslek gruplarına özel olarak uygulamaların geleceği de bilinmektedir. Doktor, öğretmen ya da akademik personel ve sporculara askerlik süresinde bazı esneklikler getirileceği söylenmektedir. Kesin olmamakla birlikte bu şahısların kariyer ve meslek yaşamlarında aksaklık yaşanmaması adına müsait oldukları dönemlerde askerlik hizmetlerini ifa etmeleri sağlanacaktır. Mesela öğretmenler için askerlik hizmeti yazın yapılacaktır. Son çıkan bedelli askerlik kanununda da bazı meslek gruplarına esneklik yapılması konuşulmaktaydı.

BENZER HABER:  Samsun'da inşaat çökmesi sonucu 3 kişi öldü

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
119802
USD/EUR
1,1022
Amerikan Doları
0,63503
Euro
7,9458
İngiliz Sterlini
5,5877
Japon Yeni
20,0826
Rus Rublesi
1,403
SA Riyali
0,098
Altın
6,1
Son Güncelleme: 29.01.2020 02:35
  • YENİ
  • YORUM