DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Tarım Kredi Çiftçilere Faizsiz Krediler Veriyor

Tarım Kredi Çiftçilere Faizsiz Krediler Veriyor
12.07.2021
A+
A-

Tarım kredi çiftçilerin ihtiyaç duydukları finansmana erişimleri için 2021 yılında da faizsiz krediler ile destekleme devam ediyor.

Çiftçilere Uygun Koşullarda Kredi İmkanı

Üreticilerin ihtiyaç duyduğu gübre, tohum, mazot, zirai mücadele ilaçları, karma hayvan yemi ve tarımsal araç gereçleri en uygun koşullarda TKK tarafından temin edilmesi için çiftlere kısa vadeli işletme ve orta vadeli yatırım kredileri kullandırılıyor.

Çiftçilere tarımsal girdi ihtiyaçları için ayni kredi, nakdi kredi ve yatırım kredisi veriyor; uygun koşullarda finansmana erişimlerini sağlamak amacıyla piyasadaki değişimleri yakından takip ediyoruz.

Ortakların faiz oranlarında meydana gelen dalgalanmalardan olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmek için 2021 yılında tarımsal girdilerin sabit faiz oranlarıyla kredilendirilmesi uygulamasını başlatıldı. Bu kapsamda çiftçilere sübvansiyonlu faizsiz krediler ve sabit faiz oranlı krediler kullandırılacaktır.

Üreticilerin;

 • Gübre, yem, mazot, ilaç vs. gibi ihtiyaçları için ayni kredi,
 • Diğer girdilerini karşılamak amacıyla nakdi kredi,
 • Hayvan alımı, tarımsal araç gereç, 2. el traktör, tesis yapım gibi ihtiyaçların karşılanması için de yatırım kredisi veriyoruz.

İŞLETME KREDİLERİ (Kısa Vadeli Krediler)

 • Ayni Kredi
 • Nakit Kredi
 • Sigorta Primi Kredisi
 • Hizmet Bedeli Kredileri
 • Toprak Analizi Kredisi

YATIRIM KREDİLERİ (Orta Vadeli Krediler)

 • Tarımsal Araç – Gereç Kredileri
 • Hayvancılık Yatırım Kredileri

Tarım kredi tarafından sunulan bu krediler belirli zamanlarda çiftçilerin en çok ihtiyaç duydukları girdilerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullandırılıyor. Tarım kredi tarafından yapılan en çok açıklamada; çiftçilere Kurban vadeli faizsiz yem kredisi verileceği belirtildi.

Tarım kredi çiftçiler için kullandırılacak olan kredinin detayları ise;

Tarım Kredi Kurban Vadeli Faizsiz Yem Kredisi Veriyor

Ülke tarımının öncü kuruluşu Tarım Kredi, geniş dağıtım kanalı ve örnek çalışmalarıyla üreticileri desteklemeye devam ediyor. Yetiştiricilerin Kurban Bayramı öncesi yem ihtiyaçlarının faizsiz olarak karşılanması amacıyla kampanya başlattı. 45 gün vadeli faizsiz yem kredisi verecek olan TKK kayıtlarının ve ÇKS leri güncelleyen çiftçilere krediden yararlanabilecek.

Süt üreticiliği ve besicilik yapan üreticilerin yem ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 2 ay vadeli faizsiz yem kampanyasından yararlanmak için çiftçiler kooperatiflere başvuruda bulunabilirler.

Çiftçilere hasat zamanında destek olmak amacıyla Hasat Vadeli Faizsiz akaryakıt kredileri de veriliyor.

Hasat Vadeli Motorin Kredisi

Ortakların kısa vadeli motorin ihtiyaçlarının sübvansiyonlu olarak faizsiz ve herhangi bir maliyet yansıtılmadan karşılanması amacıyla “Hasat Vadeli Motorin Kredi” kampanyası başlatılmıştır.

TKK ortağı olan üreticilerin kısa vadeli motorin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için başlatılan “Hasat Vadeli Motorin Kredisi” ile sübvansiyonlu olarak faizsiz ve herhangi bir maliyet yansıtılmadan motorin kredisi veriliyor. 30 Eylül’e kadar vade yararlanma imkanı ile sunulan bu kredi ile çiftçiler Hasat Vadeli Motorin Kredisi adı altında sunulan kredi paketini 30 Eylül’e kadar faizsiz bir şekilde alabilecekler.

Ortaklara hâlihazırda 150 gün vadeli olarak kısa vadeli motorin kredisi kullandırılması uygulamasına devam edilmekle birlikte, ilkbahar dönemindeki motorin taleplerinin ağırlıklı olarak Mart ve Nisan aylarında gerçekleşmesi, hasadı daha geç yapılan ürünlerde 5 aylık vade süresinin yetersiz kalması vb. hususlar dikkate alınarak “Hasat Vadeli Motorin Kredi” uygulamasına başlanmıştır.

Uygulama dahilinde kısa vadeli motorin kredilendirme işlemlerinde azami vade süresi 30 Eylül 2021 olarak belirlenmiştir.

Hasat Vadeli Motorin Kredisinden yararlanmak isteyen ortaklarımıza 6 aya kadar faizsiz (sübvansiyonlu) motorin kredisi kullanma imkanı sunulmuştur. Detaylı bilgi ve başvurular için Kooperatiflere müracaat edebilirsiniz.

TKK’ ye ortak olan üreticiler 10 bin TL’ye kadar faizsiz olarak tohum, gübre, zirai ilaç, yem ve akaryakıt (motorin) kredisi kullanabilecek.

10.000 TL’ ye kadar Bereketli kredi

Kredi kullanan ortaklarımızın ödeme alışkanlığının pekiştirilmesi ve borcunu vadesinde düzenli olarak ödeyen ortaklarımıza teşekkür amacıyla başlattığımız Bereketli Kredi’den yararlanmak için Mart ayı sonuna kadar müracaat edebilirsiniz.

Bu kredilerin yanında tarım kredi Sabit oranlı krediler kullandırıyor.

Tarım Kredi Sabit Oranlı Krediler de Kullandırıyor

Tarım kredi çiftçilere yatırım ve işletme dönemleri için sabit oranlı işletme ve sabit oranlı işletme kredisi kullandırıyor.

Sabit oranlı işletme kredileri kapsamında ortaklarımızın tohum, kimyevi gübre, zirai ilaç ve hayvan yemi ihtiyaçları, 1 yıla kadar vade ve sabit maliyet oranları ile kredilendirilmektedir. Sabit oranlı işletme kredileri kapsamında, ortakları kredi kullandıkları tarih itibariyle vade sonunda ödeyecekleri tutarı net olarak bileceklerdir.

Sabit oranlı krediler ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

10.000 TL olarak kullandırılan %100 sübvansiyonlu sabit oranlı işletme kredisi için vade tarihinde ödenecek tutar aşağıdaki örnekte gösterilmiştir.

Sabit oranlı yatırım kredileri kapsamında; ortakları zirai alet ve makine, sulama sistemi, seracılık yatırımları ve canlı hayvan ihtiyaçları 4 yıla kadar vade ve sabit maliyet oranları ile kredilendirilmektedir. Sabit oranlı yatırım kredileri kapsamında, ortaklarımız kredi kullandıkları tarih itibariyle her bir taksit vadesinde ödeyecekleri tutarı net olarak bileceklerdir.

Örnek: 10.000 TL olarak kullandırılan %100 sübvansiyonlu ve 4 yıl vadeli sabit oranlı yatırım kredisi için vade tarihlerinde ödenecek tutarlar aşağıdaki örnekte gösterilmiştir.

Ortakların kredi yükünü hafifleten sabit oranlı kredi uygulaması ile akaryakıt hariç tüm tarımsal girdileri kapsayacak şekilde genişletildi. Sabit oranlı kredilerle ilgili detaylı bilgiyi resmi web sitesi ve kooperatiflerden alabilirsiniz. Sabit oranlı kredilerin tüm detaylarını incelemek içim tıklayınız.

Ramazan sofraları Tarım kredi ürünleri ile bereketlenecek.

https://www.kredihaberler.com/gundem/tarim-kredi-ramazan-ayi-icin-erzak-paketleri-ve-alisveris-kartlari-hazirladi-5684.html

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.