DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Tarım Kredi Borçları Yapılandırılacak! (4 Taksitle Ödenecek)

Tarım Kredi Borçları Yapılandırılacak! (4 Taksitle Ödenecek)
07.04.2021
A+
A-

2 Nisan 2021 tarihinde Meclis’e sunulan Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan , Takibe düşen, ödemesi geciken ve sorunlu olarak adlandırılan kredilerin %12 ve %18 faiz ile yapılandırılması öngörülmektedir. İşte yapılandırma hakkında tüm detaylar…

Torba Yasa’da Yer Alan Düzenlemenin Ayrıntıları

Tarım Kredi Kooperatiflerince çiftçilere kullandırılan tarımsal kredilerden 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla takibe düşen, sorunlu, yani tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılan kredilerle ilgili yapılandırma öngörülüyor.

 • Yapılandırılacak kredilerde yüzde 12 ile yüzde 18 basit usulde faiz uygulanacak.
 • Çiftçiler bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar kooperatife başvuruda bulunmak kaydıyla yapılandırmadan yararlanabilecekler.
 • Çiftçiler yapılandırılacak kredi borcunu “Yapılandırmaya esas tutarın; defaten ödenmesi halinde borcun tamamı, taksitlendirilmesi halinde ise peşinata tekabül eden %30’u 2021 yılının Ekim ayı sonuna kadar,
 • Kalan tutarı ise 2022 yılının Ekim ayından başlamak üzere her yıl tekabül ettiği ayda 4 eşit taksitte ödeyebilecek.

İlk taksit 2021 yılının Ekim ayında ödenebilecek.

Çiftçiye Çare Olacak mı?

Çiftçiler uzun süredir, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları kredilerde yapılandırma istiyordu.

 • Ziraat Bankası takibe düşen alacaklarla ilgili bir süre önce 1 milyon liraya kadar yeniden yapılandırma çalışması başlattı.
 • Tarım Kredi Kooperatifleri ise çiftçiyi haciz kıskacına alarak borçlarını tahsil etme yoluna gitti.
 • Gelen tepkiler üzerine Mart ayı sonuna kadar haciz işlemlerini durdurdu.
 • Bu kanun teklifi aynen kabul edilirse belli oranda yapılandırma yapılabilir. Yine de sorunu çözmeye yetmez.
 • Tarım Kredi’den kredi kullanan küçük ve geliri düşük olan çiftçilerin bu yapılandırma ve faiz oranları ile borçlarını ödemeleri zor görünüyor.

Yeni Torba Yasası İle;

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldığı ve ödeyemediği için haciz ve icra takibi ile karşı karşıya kaldığı borçlarla ilgili yapılandırma öngörülüyor. Bu borçların yapılandırma takvimine göre yüzde 18 ile yüzde 12 oranında basit usulde yıllık faiz uygulanacak.

Kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Meclis’ten aynen mi, yoksa değiştirilerek mi çıkacak? Meclis’teki görüşmelerden sonra netleşecektir.

YORUMLAR
 1. Halkın sesi dedi ki:

  Çiftçi nin borçlanmasına sebep olan politikaları üretenler borclandirilacaksa tamam.Ciftciye patates ettirip mazotu elektriği tohumu bi dünya paraya satıp ithalatın yolunu açarak ciftciye ürününu 3 kuruşa sattiran yanlış politikalar uretenler bedel ödesinler .Girdilere zam yapanlar ithalatın yolunu açanlar ureticilermi ?