DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

BDDK Kredi Kartı Taksit Sayılarına Düzenleme Getirdi! VADELER DEĞİŞTİ!

Kredi kartı taksit sayısına yeni düzenleme getirildi. Taşıt, TV, Mobilya, Beyaz Eşya ve Altın alımlarının yeni taksit sayıları açıklandı!

BDDK Kredi Kartı Taksit Sayılarına Düzenleme Getirdi! VADELER DEĞİŞTİ!
02.07.2021
A+
A-

BDDK tarafından kredi kartlarına taksit süresi ile ilgili yeni düzenleme getirildi. Yeni yapılan düzenlemeye göre;

 • Altın alımında kredi kartına taksit sayısı 6 aydan 3 aya indirildi.
 • Beyaz eşya ve mobilya alımında kredi kartına taksit olarak 12 aydan 9 aya indirildi.
 • Taşıt alımında kredi vadesi yeniden düzenlenerek fiyatı 120 bin TL altında olan taşıt alımında kredi vadesi 60 aydan 48 aya indirildi.
 • 120 bin TL ve 300 bin TL arasında aralarda kredi vadesi 48 aydan 36 aya indi.

Taşıt Kredilerinde Yeni Düzenleme

Makro ihtiyati tedbirler kapsamında kredi kartlarında taksitlendirme süreleri kuyum, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında 3’er ay düşürüldü. Taşıt alımlarında kredi vade sınırları nihai fatura değerlerine göre 12’şer ay indirildi.

 • Belirtilen bilgilere göre nihai fatura değeri 120 bin TL ve altında olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde vade sınırı 60 aydan 48 aya indirildi.
 • Nihai fatura değeri 120 bin TL üzerinde olan 300 bin TL üzerinde olmayan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde vade sınırı 48 aydan 36 aya,
 • Nihai fatura 300 bin TL üzerinde olup 750 bin TL üzerinde olmayan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerin vadesi ise 36 aydan 24 aya indirildi.
 • Nihai fatura yedi yüz elli bin TL üzerinde olup bir milyon beş yüz bin Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırı yirmi dört aydan on iki aya indirildi.
 • Nihai fatura değeri bir milyon beş yüz bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıtlar için yüzde sıfır olarak belirlenmesine, Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verildi.

Kredi Miktarları da Değişiyor!

BDDK kararıyla, bankaların taşıt alımları için vereceği kredinin miktarını da yeniden belirlendi.

 • Değeri 120 bin lira ile 300 bin lira arasındaki taşıtların bedelinin en fazla yarısı kadar kredi kullanılabilecek.
 • 300 bin Lira ile 750 bin lira arasındaki taşıtların kredi tutarı, bedelinin yüzde 30’unu aşamayacak.
 • 750 bin lira ile bir buçuk milyon lira arasındaki araçlar için ise en fazla yüzde 20’si kadar kredi verilecek.
 • Değeri 1,5 milyon Lira’nın üstündeki araçlar için kredi verilmeyecek.

Taşıt Alımlarında Kredi Vadesi Kısaldı

BDDK, taşıt alımlarında kredi vadelerinde indirime gitti. Buna göre, nihai fatura değeri 120 bin lira ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade 60 aydan 48 aya düşürüldü.

Nihai fatura değeri 120 bin liranın üzerinde olup 300 bin liranın üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırı 48 aydan 36 aya indirildi. Nihai fatura değeri 300 bin liranın üzerinde olup 750 bin liranın üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade 36 aydan 24 aya çekildi.

Nihai fatura değeri 750 bin liranın üzerinde olup 1 milyon 500 bin liranın üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade 24 aydan 12 aya indirildi.

Perakande Ticarette Taksit Sayısını Yeniden düzenledi.

02.07.2021 tarihli Resmi Gazete‘de Perakande Ticarette uygulanacak İlke ve Kurallar hakkında Yönetmelikte Ddeğşiklik yapılmasında dair yönetmelik kapsamında, konut satışı haricinde gerçekleştirilen satışlarda taksit miktarı 12 ayı geçemeyecek.

 • Bu sınırlama sadece havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama giderlerinde geçerli olmayacak. Bu tür harcamalarda taksit miktarı 18 aya kadar uzayabilecek.
 • Fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonlarının satışında en fazla 3 ay, video, kamera ve ses sistemleri gibi elektronik cihazların satışında en fazla 4 ay taksit yapılabilecek.
 • Tablet satışlarında taksit sayısı 6 ayı,
 • Beyaz eşya ve mobilya satışında ise 9 ayı geçemeyecek.
 • Fiyatı 5 bin liranın altında olan televizyon satışlarında taksit sayısı 9 ay, beş bin liranın üzerindeki satışlarda ise 4 ay olacak.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.