DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

TAGEM’den Tarımsal Ar-Ge Projelerine 100 milyon Liralık Destek

TAGEM’den Tarımsal Ar-Ge Projelerine 100 milyon Liralık Destek
26.03.2021
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından tarımsal Ar-Ge Destek Programı kapsamında 100 Milyon liralık destek verildi. TAGEM aracılığıyla 2007 yılında ”Ar-Ge Destek Programı” uygulamasının başlatılması ile tarımsal projeler için AR-GE desteği verildi.

Tarımsal Ar-Ge Destek Programı; tarımsal Ar-Ge alanında kamu-özel sektör iş birliğini artırmak ve özel sektörün altyapısını geliştirmek amacıyla veriliyor. Elde edilen katma değeri yüksek ürünlerin ticarete ve uygulamaya aktarılmasını sağlanması da hedefleniyor.

2007 yılından bu zamana kadar Toplam 2.101 proje başvurusu alınarak özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarına (STK) ait 455 projeye toplam 100,5 milyon lira destek sağlanan program kapsamında tarımsal projelerden 343’ü sonuçlandırıldı, 112’si ise devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl ise 16. proje çağrısı kapsamında 205 proje başvurusu yapıldı. 27 projenin desteklenmesine karar verildi.

Geçen yıl programa en fazla başvuru;

 • 72 proje özel sektör,
 • 5 proje STK,
 • 4 projeyle TÜBİTAK olmak üzere 124 projeyle üniversitelerden tarafından yapıldı.

300.000 TL ile 1 milyon TL Arasında Destek Sağlanıyor

Program kapsamında öncelikli konu gruplarına göre 300 bin lira ile 1 milyon lira arasında değişen miktarlarda destek sağlanıyor. Makine teçhizat, sarf, seyahat ve hizmet alımı kalemlerine destekleme ödemesi yapılıyor.

Projelerin süresi en fazla 36 ay olarak belirlenirken, özel nedenlerle süresinde sonuçlandırılamayan projeler için değerlendirme kurulu tarafından en fazla 1 yıl olmak üzere ek süre verilebiliyor.

Programa, üniversiteler, TÜBİTAK Ar-Ge birimleri, STK’ler, meslek kuruluşları ve özel sektör (şahıs şirketleri ve adi ortaklıklar hariç olmak üzere sermaye şirketleri) başvuru yapabilirken, gerçek kişilerden başvuru yapılmaz.

PROJE ÇAĞRISI ÖNCELİKLİ AR-GE KONULARI

I. Grup Öncelikli Ar-Ge Konuları; (Bakanlık Destek Üst Limiti: 300.000 TL olup üniversiteler, TÜBİTAK Ar-Ge birimleri, sivil toplum ve meslek kuruluşları, özel sektör kuruluşları (şahıs şirketleri ve adi ortaklıklar hariç
olmak üzere sermaye şirketleri) proje başvurusunda bulunabilecektir.

II. Grup Öncelikli Ar-Ge Konuları; (Proje bütçesinin en fazla %70’i Bakanlık destek üst limiti olan 1.000.000 (Bir milyon) TL’yi aşmamak kaydıyla desteklenebilecek olup sadece özel sektör kuruluşları (şahıs şirketleri ve adi ortaklıklar hariç olmak üzere sermaye şirketleri) proje başvurusunda bulunabilecektir. Diğer şartlar ise bu kılavuzda belirtilmektedir.)

Başvuru Sahibi Kurumun Uygunluğu: Kimler Başvurabilir?

Bu Destek Programının 16. Proje Çağrısı kapsamında yürütücü kurum olarak;

 • Üniversiteler, (sadece I. Grup öncelikli konu grubu içerisinde yer alan öncelikli Ar-Ge konuları kapsamında başvuru yapabilir)
 • TÜBİTAK Ar-Ge birimleri,
 • Sivil toplum ve meslek kuruluşları,
 • Özel sektör kuruluşları (şahıs şirketleri ve adi ortaklıklar hariç olmak üzere sermaye şirketleri) başvuru yapabilir

Kurum-Kuruluş Bazında Bakanlık Destekleme Oranları ve Limitleri

Kurum-kuruluş bazında destekleme oranları aşağıda belirtilmiş olup ayrıca aşağıda ki görsel de gösterilmiştir;

 • Üniversitelere; Bakanlık destek üst limiti en fazla üç yüz bin TL’ye kadar olan projeleri için bütçesinin % 100’üne kadar Bakanlık desteği verilebilir. Bütçesi Bakanlık destek üst limitini aşan projelerde üst limiti aşan tutarlar yürütücü kurum tarafından karşılanır.
 • TÜBİTAK Ar-Ge birimlerine; Bakanlık destek üst limiti en fazla üç yüz bin TL’ye kadar olan projeleri için bütçesinin % 100’üne kadar Bakanlık desteği verilebilir. Bütçesi Bakanlık destek üst limitini aşan projelerde üst limiti aşan tutarlar yürütücü kurum tarafından karşılanır.
 • Sivil toplum ve meslek kuruluşlarına; proje bütçesinin %70’i üç yüz bin TL’ye kadar olan projeleri için Bakanlık desteği verilebilir. Bütçesinin % 70’i üç yüz bin TL’yi aşan projelerde aşan tutarlar yürütücü kurum tarafından karşılanır.
 • Özel sektöre; proje bütçesinin %70’i öncelikli konu gruplarına göre belirtilen Bakanlık destek üst limitlerine kadar olan projeleri için bütçesinin % 70’ine kadar Bakanlık desteği verilebilir.
 • Bütçesinin % 70’i Bakanlık destek üst limitini aşan projelerde üst limiti aşan tutarlar yürütücü kurum tarafından karşılanır.

Bakanlık tarafından desteklenecek harcama kalemlerine ilişkin destek üst limitleri Bakanlık tarafından desteklenecek harcama kalemlerine ilişkin destek üst limitleri gösterilmiştir.

Proje kapsamında sera ve benzeri yapıların bakım onarım giderleri ile sarf kaleminden alınarak serada kullanılacak
malzemelerin toplam tutarı 20.000 TL’yi geçmemelidir.

Desteklenecek harcama kalemleri

Bakanlık tarafından desteklenecek harcama kalemleri aşağıdaki gibidir;

 • Ticari üretim yapılabilecek büyüklük ve kapasitede olanlar hariç olmak üzere; alet, makine, teçhizat, yazılım ve donanım alımları,
 • Tarımsal alet ve ekipmanların kiralama ücretleri (Projenin yürütülmesinde gerekli olan traktör, biçerdöver, mibzer, pulluk, ilaçlama makinası ve benzeri tarımsal alet ve ekipmanlar),
 • Ticari üretim yapılabilecek miktarlarda olanlar hariç olmak üzere sarf malzeme alımları,
 • Araştırmanın gerektirdiği miktar ve ölçüde yem, tohum, ilaç, gübre ve benzeri girdi alımları,
 • Anket, deneme, analiz, ekonometrik modelleme, tasarım ve benzeri projede ihtiyaç duyulan hizmet alımı giderleri,
 • Bina, laboratuvar gibi yapılar hariç olmak üzere, projede kullanılan cihaz, ekipman, sera ve benzeri materyalin bakım onarım ücretleri,
 • Tescil, patent ve sertifikasyon ücretleri,
 • Yurtiçi seyahat giderleri,
 • Taşıt kiralamaları,
 • Nakliye giderleri,
 • Yurt içinde proje konusuyla ilgili toplantı, konferans, sempozyum ve benzeri organizasyonlara katılım (ulaşım, katılım bedeli, konaklama ve iaşe bedeli dahil) giderleri desteklenir.

Proje kapsamında tüm detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı Ar-Ge Destek Programı 16. Çağrı kapsamında Proje başvurusunda bulunmak için; http://www.tarimorman.gov.tr/TAGEM/Menu/7/ArGe-Destek-Programi internet sayfasında bulunan dokümanlar indirilerek doldurulmalı ve gerekli diğer belgeler ile birlikte başvuru klasörü içerisinde TAGEM’e iletilmelidir.

Ar-Ge Destek Programı 17. Çağrı başvurularının Tarım ve orman Bakanlığı tarafında yakın zamanda başlatılması bekleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.