DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Swot Analizi Nedir? Nasıl Yapılır ?

Swot Analizi Nedir? Nasıl Yapılır ?
15.06.2020
A+
A-

İlk olarak Swot Analizinin Türkçe açılımı Kuvvetli Taraflar – Güçsüz Yanlar –Olanaklar – Tehlikeler olarak açıklamak gerek. Açılımdan da anlaşıldığı üzere swot analizi kişilerin veya şirketlerin iyi- kötü yanlarını ortaya çıkarıp bunlarla mücadele etmek amaçlı yapılan analizdir. Swot analizi ilk olarak 1960 yılında Albert S. Humphrey tarafından kullanılan fırsatları değerlendirme modülüdür.  Günümüzde halen kullanılmaya devam edilen swot analizi işyerlerinde veya kişisel bağlamda kullanılabilmekte ve geliştirilebilmektedir. Swot analizinde kişisel bağlamda yaklaşacak olursak kişinin kendini tanımasına , pozitif ve negatif yönlerinin ortaya çıkmasına , yetenekleri olduğu konuların ortaya çıkıp bunları fırsata dönüştürmesine , gelecek planlayıp doğru kariyer yollarını izlemesine hedeflerine ulaşılmasında etkin rol oynamaktadır. Swot analizini iş yeriniz için kullandığınızda ise firmanızın eksik ve fazla yönlerini bulup bunları geliştirip  eksiklerinizi gidermek, rakip firmalarla girmiş olduğunuz rekabetten karlı bir şekilde sıyrılma imkanı yakalamış olursunuz.Analizinizi belirli aralıklarla yapıp sektördeki yerinizi ve şirketinizin konumu görmüş olup doğru stratejiyle ilerleyebilirsiniz.Swot analizi güçlü ve zayıf yönlerinizi ortaya çıkararak yanlışlarla ve eksik yönlerinizle yüzleşmenizin en iyi yoludur. Bugün günümüzde sıklıkla başvurulan bu analiz sisteminden kişiler ve şirketler oldukça memnun ve sağladığı yararlardan hoşnut vaziyettedir. Peki gelelim swot analizinin nasıl yapıldığına.

Swot Analizi Nasıl Yapılır ?

Swot analizi sorular sorarak ve sorulara cevap bulunarak yapılır. Analiz yapılırken işletmenin bütün yönleriyle ele alınması, tatsız gerçeklerle yüzleşmekten kaçmadan sorulan sorular ve bulunan cevapar swot analizinin işleyiş amacına erişmesini sağlayacaktır.İşletme sahibi kimsenin ilk olarak sorması gereken soru ; İşletmenin güçlü yanlar nelerdir ? Güçlü olunan yerler bulunması için yeteneklerin , kuvvetlerin , işletmenin pazardaki gördüğü rağbetin oranı , finans kaynaklarının toplam ne kadar olduğunun cevapları bulunarak başlanabilir.

İkinci olarak sorulması gereken soru ; İşletmenin güçsüz yanları nelerdir ? Rakiplerim benim güçsüz yanlarımın neler olduğunu düşünüyor ? Firmamda eksik olanlar neler ? Organizasyon eksikliğim nedir ? Satış yapmamı engelleyen etmenler nelerdir ? ikinci olarak bu soruların cevaplarını bulması gerekiyor. Bunları yaparken tatsız konularla yüzleşecek kadar cesaretli olmalısınız ki sorunları aşabilme yetişkinliğine erişebilesiniz.

Üçüncü olarak sorması gereken soru ; Şirketimin olanakları nelerdir ? Hangi krizleri fırsata çevirebilirim ?  Şirketim için iyi fırsat olarak değerlendirebileceğim neler var ?  Ardından bu soruları cevaplandırmalıyız.

Son olarak sormamız ve cevabını bulmamız gereken soru işletmenizi gelecekte hangi tehlikeler bekliyor ? En değerli çalışanınızı kaybetme oranınızı , 5 yıl sonra ki mali durumunuzu değerlendirip uygun rota belirlemenizi ve sürekli müşterinizi rakip firmalara kaptırma oranınızı belirlemeniz gerekmektedir.

Swot analizinizin kesin ve doğrulanabilir olabilmesi için net ifadeler kullanmanız gerekmektedir. Örneğin gelişim için faydalı yöntem demek yerine gelişebilmemiz için günde 3 saat fazladan çalışmamız gerek ifadelerini kullanmanız gerekmektedir. Bazı sorularınızın uzun uzadıya bir listesi olabilir. Bunun için en önemli olanlarına öncelik tanıyın ilerlemeniz daha kolay olacaktır. Oluşturduğunuz güzergahın ileri ki seviyelerde ve yıllarda da kullanıldığından emin olun. Swot Analizinden yeterli randımanı alabilmeniz için birkaç analizle birlikte kullanmanızda fayda var örneğin PEST analizi vb analizler şirketinizin bulunduğu noktayı daha iyi belirleyecek daha sağlıklı kararlar almanızı sağlayacaktır.

Swot analizi sayesinden şirketinizi basit ama etkili bir yöntemle daha ileriye taşımış olacak, gerçekçi ve titiz davrandığınız sürece olumlu sonuçlar elde edeceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.