Suç İşlememeye Dikkat!

Suç İşlememeye Dikkat!

Yeni yapılan düzenlemelere göre suç işleyen vatandaşlara 1 gün de olsa hapis cezası verilecek. Ayriyeten çocuk cinayetlerine 50 yıl, kadın cinayetlerine ise 40 yıl hapis cezası verilecek.

Gelecek olan yeni düzenleme ile herkes işlediği suç için cezasını bir gün dahi olsa çekecek. Verilecek olan hapis cezaları ile ilgili tüm detayları haberimizden inceleyebilirsiniz..

Suçlar Cezasız Kalmayacak

Verilecek olan cezalar ile ilgili oluşturulan taslak bitmek üzere. Bundan sonra “suç işlesem de nasılsa sonunda bir şey olmuyor” devri kapanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile birlikte AK Parti çalışmalar yapmaya başladı. Başlatılan çalışmalara Adalet Bakanlığı, Ceza İnfaz Yasası ve Ak Parti Hukukçuları Ceza Kanununda birtakım değişiklikler yapılması gerektiği düşünülerek bir taslak hazırlanılmasına karar verildi. Verilen kararın yerel seçimlerin sonrasında Meclise sunulacağı bildirildi.

Hali hazırda olan sistem şartlarına göre terör ile suçlanan şahıslar cezalarının dörtte üçünü, adli bir suç işleyenler ise üçte ikisini çekmektedir. Ak Parti tarafından ilgili kurumlar ile işbirliği içinde yapılan yeni çalışmalara göre terör suçu işleyen şahısların hükümlerine dokunulmayacaktır. Fakat adli suçlular da değişiklik yapılacaktır. Cezasının yalnızda yüzde 62-67‘sini çeken suçlular yeni yapılan düzenleme ile birlikte %52‘sine kadar cezasını çekeceği bildirildi. Gündemdeki sıklıkla artan kadın ve çocuk cinayetleri, tecavüzler ve uygulanan şiddetlerden ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konunun üzerinde çok durmaktadır. Yeni yapılan düzenlemelere bu husus ile ilgili de yeni yaptırımlar gelerek ceza oranlarında artma olacaktır. Kadın cinayetleri için minimum 40 sene, çocuk cinayetleri için ise 50 yıl hapis cezası verilecek. Bu suçlardan dolayı cezaevine giren suçlular için herhangi bir af konusu da söz konusu olmayacak. Cezaları neyse sonuna kadar çekmek zorunda kalacaklar.

Suçlar Cezasız Kalmayacak
Suçlar Cezasız Kalmayacak

İşlenen Suçlar Sınıflara Ayrılacak

Hırsızlık, kavga gibi birçok suçlar için yargılanan kişiler cezaevine bile girmeden şartlı serbestlikten salınıyor. Yeni gelecek olan düzenleme de bu hususa da değinileceği söyleniyor. Kademeli bir infaz sistemi kurulacak ve bütün cezalar için bir yaptırım tablosu uygulanacak. İşlenen suçlara uygulanacak olan ceza 1 yılın altında bile olsa bu kişi cezaevine girecek. Hapis cezası olarak 1 ve 3 yıl arasında bir zaman dilimi gerektiren suçlar için de şahısların cezaevinde en az kalacakları süre belirlenecek. Türkiye’deki suç oranlarının  artması ve uygulanan infazların adalete zarar verdiğine dikkat çeken AK parti kurmayları “Suç işleyen nasılsa hapis yatmayacağım diye düşünüyor. Bu kuramı ortadan kaldırmak adına yeni düzenlemede her ceza için bir yaptırım uygulanacak, kişiler bir gün dahi olsa hapse girecek, işlenen her suça göre bir ceza ve infaz süresi olacak” sözlerini kullandı.

BENZER HABER:  Şanlıurfa'daki kürekli işkenceye gözaltılar var

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Bir an önce yasa meclisten geçsin ve kimse cezasız kalmasın. Denetimli serbestlik saçmalığı bitsin artık.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
105380
USD/EUR
1,1054
Amerikan Doları
1,55536
Euro
6,5221
İngiliz Sterlini
7,6131
Japon Yeni
5,422
Rus Rublesi
1,5199
SA Riyali
1,3631
Altın
0,61221
Son Güncelleme: 17.11.2019 23:12
  • YENİ
  • YORUM