DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Çok Bulutlu

Sokağa Çıkma Yasağı Cezasına İtiraz Etme Yöntemi

Ramazan Bayramında 81 ilde geçerli olacak olan sokağa çıkma yasağı uygulamasından sonra vatandaşlar zorunlu hallerde ihlali tespit edildiğinde ne gibi cezalarla karşılaşacağını merak etmekte ve sokağa çıkma yasağına itiraz etme yöntemini araştırmakta. Bilgi edinmek için haberimizi okuyabilirsiniz..

Sokağa Çıkma Yasağı Cezasına İtiraz Etme Yöntemi
21.05.2020
A+
A-

19 Mayıs 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge hakkında ilk duyuru Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyuruldu. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile yapılan toplantıda korona virüs tedbirleri ele alındı. Alınan kararlar toplantı sonrasında vatandaşlar ile paylaşıldı. 81 ili kapsayan sokağa çıkma yasağı arife gününden başlayıp Ramazan Bayramının son gününe kadar geçerli olacak şekilde genelge haline yayınlandı. Genelgede 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında açık kalacak işyerlerinden ve bayram süresince sokağa çıkma yasağının istisna durumları da bulunmaktadır. Sokağa çıkma yasağını ihlal eden kişilere uygulanacak ceza ve bu cezaya itiraz etme yöntemi hakkında merak edilenler..

Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Başlıyor ve Ne Zaman Bitiyor?

Ramazan Bayramında 81 ili kapsayacak şekilde uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı hakkında detaylı bilgi 19 Mayıs tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile vatandaşlara bildirildi. 23, 24, 25, 26 Mayıs tarihlerinde ülke geneli tüm illerde uygulanacak olan kredihaberler.com sokağa çıkma yasağı, bundan önceki 31 ili kapsayan kısıtlama süreçlerinde olduğu gibi bazı istisnaları da içinde barındırmaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında bazı personel ve işletmeler istisna kapsamı içine alınacak ve genelge kapsamından çıkılmayacaktır. Buna göre 22 Mayıs 2020 tarihi saat 00:00 ile 26 Mayıs 2020 tarihi saat 00:00 aralığında 81 il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlar sokağa çıkma yasağına tabii tutulmaktadır.

Sokağa Çıkma Yasağı İhlallerinde Uygulanan Ceza

Sokağa çıkma yasağının cezası İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu karar metnine göre şu şekilde olmaktadır:

“Belirtilen tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından ilgili mevzuatı uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda; Gereğini önemle arz ve rica ederim.”

İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağını ihlal edip sokağa çıkanlara öncelikli Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282 nci maddesi ise göre kanuna uymayanlara ceza ise;

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi; Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Bu idari para cezasında aşırı durumlar için Türk Ceza Kanununun (TCK) 195 nci maddesi devreye alınacak. Türk Ceza Kanununun 195 nci ise;

TCK Madde 195. (1) Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

İdari Para Cezası Ne Kadar? 2020

Sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince 3 bin 180 TL idari para cezası kesilmektedir.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezaları

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesinde; “Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, 250,00 TL’den 1.000,00 TL’ye kadar idarî para cezası verilir.” kararı bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı genelge kapsamında sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlar için idari para cezası uygulanacaktır. Geçtiğimiz yıllarda değişikliğe uğrayan kanun maddesinde 250  TL ile 1.000 TL idari para cezası uygulanacağı belirtilse de 2019 yılı itibariyle Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 nci maddesinin B fıkrasına göre %22.58 Yeniden Değerleme Oranına göre idari para ceza miktarı değişmektedir. İdari para cezasında en az 789,00 TL, en fazla ise 3.180,00 TL olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma yasağı kapsamında en yüksek rakamdan idari para cezası uygulanmaktadır. Bu kısıtlamaya uymayan yasağı ihlal eden vatandaşlara 3.180,00 TL idari para cezası uygulanacaktır. Para cezası haricinde Türk Ceza Kanununun 195 nci maddesine göre karantinaya uymayan vatandaşlar için iki yıldan bir yıla kadar hapis cezası da verilmektedir.

Sokağa Çıkma Yasağının İhlalinde Para Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Anayasa da bulunan maddeler gereğince kişinin temek hak ve hürriyetlerinin kısıtlanabilmesi kanun ile gerçekleştirilmektedir. İçişleri Bakanlığı tarafından İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununca yayınlanan sokağa çıkma yasağı genelgesine vatandaşlar tarafından uyulması gerekmektedir. Sokağa çıkma yasağını herhangi bir gerekçesi olmadan ihlal eden kişi / kişilere idari para kredihaber.com cezası olarak 3.180 TL ceza kesilecektir. Sokağa çıkma yasağına uymayıp yetkili birimler tarafından ihlali tespit edilen kişilere kesilen 3.180 TL para cezasını itiraz etmek için cezanın kesildiği tarihten itibaren en fazla 15 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. İtiraz etme hakkı için Sulh Ceza Hakimliğine itiraz için müracaat edilebilmektedir. Fakat kişi herhangi bir şekilde itiraz etme hakkını kullanmaz ise idari para cezası olarak kesilen ceza tutarı ödenmesi zorunludur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.