DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Hafif Sağanak

SGK’dan Krediyle Emeklilik İmkanı

SGK’dan Krediyle Emeklilik İmkanı
27.01.2021
A+
A-

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında biriken prim borçları ile ilgili protokol, ” Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında kanun” gereğince imzalandı. Böylece milyonlarca kişiye Banka kredi ile emeklilik imkanı doğdu.

SGK’nın bankalarla yaptığı protokol kapsamında borcunu ödemesi durumunda aylık bağlanacak sigortalılara krediyle emeklilik imkânı sunulacak. İşte detaylar..

Banka Kredisi İle Emeklilik İmkanı!

3 Kamu bankası Ziraat, Halkbank, Vakıfbank arasında, 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında “Kredi İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Protokol, SGK Başkanlığı’nda SGK Başkanı İsmail Yılmaz ile Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi, Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay’ın katılımı ile protokol imzalandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz‘ın yaptığı açıklamaya göre, biriken prim borçlarını ödeyenler için, aylık bağlanacak sigortalılar, ödeme güçlüğü çekmeden, emeklilik için banka kredisi kullanabilecek. 7256 sayılı kanun ile SGK alacakları için de yapılandırma olanağının getirildiğinden bahsetti.

2020 yılı Ağustos ayı öncesindeki alacakların da yapılandırma kapsamında olduğunu söyleyen Yılmaz, yapılandırma başvuru tarihinin 1 Şubat 2021, İlk taksit son ödeme tarihinin 31 Mart 2021 olduğunu söyledi. 36 Ay vade, peşin ve kredi kartı ile ödeme imkanı, elektronik online başvuru olanağı ile sigortalılara ve işverenlere kolaylık sağladığının altını çizdi. İsmail Yılmaz şunları da belirtti:

Yapılandırma ile gecikme cezası ve gecikme zammı faizlerinin silinmesi, borçların Yİ-ÜFE ile güncellenmesi, peşin ödemede hesaplanan Yİ-ÜFE’nin %90’ının silinmesi, 2 taksitle ödemede ise Yİ-ÜFE (yurt içi üretici fiyatları endeksi)’nin %50’sinin silinmesi gibi avantajlar sunuyoruz. Bu kapsamda birikmiş prim borçlarının yapılandırılmasının yanı sıra 4b, yani eski tabir ile Bağkur’lu sigortalılarımıza daha önce prim ödenmediği için durdurulan sürelerini ihya imkanı verilmiştir. İhyanın sağladığı avantajı bir örnekle açıklamak istiyorum, 1 Ocak 2009 ve 31 Aralık 2010 tarihleri arasında sigortalılık süresi durdurulan sigortalının bu süreyi ihya edebilmek için ödeyeceği prim tutarı 2020 yılı rakamlarına göre 24 bin TL iken, yapılandırmaya başvurulursa 24 bin lira ödemek yerine yerine yaklaşık 9 bin lira ödenecek, bu sayede %63 oranında indirim söz konusu olacaktır.

Yine SGK Başkanı Yılmaz, bu protokol ile yapılandırılmış borcun ödendiği takdirde, aylık bağlanacak sigortalılar için, ödeme zorluğu olmadan, banka kredisi ile emekli olma olanağı vereceklerini belirtti. Sigortalıların yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihi 31 Mart 2021’e kadar aylık olarak 1,60 faiz oranı ve 36 ay vadeli kredi kullanabileceklerini belirtti.

Prim borcunu ödeyemediği için sigortalılık süresini dolduran binlerce çiftçi ve esnaf da emekli olabilecek.

40 Bin Kişinin Müracaatı Bekleniyor

Kredi iş birliği protokolü gereğince, birikmiş prim borçları ödemesi yapan 4/b kapsamında yaşlılık aylığı alacak sigortalılar, 4/b prim borçlarını ödediği takdirde 4/a kapsamında yaşlılık aylığı alacak sigortalılar, Ek-5 ve6 kapsamında prim borcunu ödemesi halinde aylık bağlanacak sigortalılar, doğum ve askerlik borçlanması yapılması halinde yaşlılık aylığı alabilecek sigortalılar ile durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi halinde yaşlılık aylığı alabilecek olanların müracaat edeceğini açıkladı.

Sigortalıların yararlanacağı bu imkan için teşekkür eden Yılmaz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Zümrüt Selçuk’un destekleri ile vatandaşlarımızın yanında olduğunu ve her zaman düzenlemeler ile yanında olacağını belirtti.

Protokol kapsamında, yararlanabilecek yaklaşık 40 bin vatandaşımızın müracaat etmesini beklediklerini de sözlerine ekledi. Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay ile SGK Başkanı Yılmaz işbirliği protokolünü imzaladı.

BANKALARLA ANLAŞMA İMZALANDI

Emeklilik için bekleyen binlerce kişiye SGK’dan müjde geldi. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank emekliliğe hak kazanan Bağ-Kur’luların birikmiş borçlarını ödeyerek, dondurulmuş hizmet sürelerini ihya edip emekli olmalarına destek için kredi desteği verecek. Sosyal Güvenlik Kurumu ile imzalanan protokolle borcunu ödemesi durumunda aylık bağlanacak sigortalılara herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden 1.60 faizle, 36 ay vadeli krediyle emeklilik imkanı sunulacak.

Bağ-Kur prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar 01 Şubat 2021 tarihine kadar başvuruda bulunmaları ve prim borcu asıllarının Yİ-ÜFE ile güncellenecek yeni tutar üzerinden 31 Mart 2021 tarihine kadar ödemeleri halinde durdurulan hizmet süreleri ihya edilecek. Emekli olabilecekler.

Yapılandırma kapsamında prim borcu bulunduğu için emekli olamayanlar, yapılandırma kanunu kapsamında borçlarını sildirdikleri halde kalan süre yeterli geliyorsa emekli aylığı bağlatabilecek. Dilekçe vermeyenlerin prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumu’nca şubat ayında otomatik olarak silinecek. Daha önceden dilekçe vermeyip de koşulları sağlayanların aylıkları mart ayından başlatılacak

YORUMLAR

  1. Oğuzhan Taşgın dedi ki:

    Yaşı dolmuş ama gün sayısı eksik olanlar da yararlanabilecek mi