DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Fark Ücreti 2021 Tüm Tedaviler

SGK özel hastane ücretleri 2021, ameliyat fiyatları, SGK anlaşmalı özel hastaneler fark ücreti, profesör doktor özel muayene ücretleri, diş hekimliği ücretleri, yatak fiyatları, SGK anlaşmalı özel hastanelerde doğum ücreti, sorgulama ve geri alma haberimizde..

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Fark Ücreti 2021 Tüm Tedaviler
12.02.2021
A+
A-

Her özel hastanede fiyat farklıkları olabildiği gibi hastanenin her bölümü içerisinde ayrı ücretlendirmeyle karşılaşmanız mümkün. Mesela; bir özel hastanede dahiliyeye gidecekseniz 750 TL ödeyecekken göz hastalıkları bölümü amacıyla 280 lira gibi bir tutar ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bölümlerde değişkenlik gösteren fiyatların gerçekte muayene olacağınız hekimin unvan derecesine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Az evvelce sunduğumuz örnekteki gibi göz hastalıklarında olacağınız muayene ücreti profesör doğrulusunda yapılacak ise 300 TL iken uzman veya doçent hekim doğrulusunda yapılacak muayenenin bedeli 250 TL olacaktır. Özel hastanelerin tedavi ücretlerinin belirlenmesinde geçerli etkenler şunlardır.

 • Özel Hastanenin yeri,
 • Özel Hastaneden yayılan hizmetler,
 • Özel Hastanenin kapasitesi,
 • Özel Hastanedeki her bölgede uygulanacak ücret tarifesi,
 • Özel Her bölümün hekimlerinin unvan dereceleri gibi haller özel hastane fiyatlarını ne yazık ki sabit kılmaz.


Özel Hastane Tedavi Ücretleri 2021


SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Fark Ücreti 2021 diğer yıllardan farklıdır. Öncesinde de bildirdiğimiz üzere özel hastanelerde tespit edilen ücretler her hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Belli başlı etmenlerin ücretler etkilediği üzere alttaki tablo da yer alan ücretler özel hastanelerde yapılan muayene ücret tarifesidir. Fakat belirtmeliyiz ki en sıhhatli muayene ücret fiyatına tercih ettiğiniz hastaneden bilgi alarak ulaşabilirsiniz. Aşağıda özel hastanelerin hastalara özel hizmet sağladıkları muayene ücretleri verilmiş olup muayene katılım payı olan 15 TL ek olarak hastalardan alınacak olan muayene ücretleri 2021 senesi amacıyla itibariyle;

Hastane BölümüMuayene ÜcretiÖzel Muayene Ücreti
Üroloji147 TL160 – 450 TL
Plastik Cerrahi200 TL200 – 550 TL
Ortopedi160 TL160 – 420 TL
Nöroloji160 TL160 – 320 TL
Kulak Burun Boğaz200 TL200 – 450 TL
Kardiyoloji160 TL160 – 420 TL
Kadın Hastalıkları200 TL200 – 500 TL
Göz Hastalıkları147 TL147 – 350 TL
Göğüs Hastalıkları160 TL160 – 320 TL
Genel Cerrahi160 TL160 – 500 TL
Fizik Tedavi160 TL160 – 420 TL
Dermatoloji147 TL147 – 320 TL
Dahiliye147 TL147 – 350 TL
Beyin Cerrahi160 TL160 – 700 TL

Özel hastanelerin muayene ücretlerini sorgulama gerçekleştirmek amacıyla tıklayınız https://gss.sgk.gov.tr/SaglikHizmetSunuculari/pages/index.faces


Katılım Payı Alınan Hastalar ve Ücretleri

Özel hastaneler muayene ücretlerine ek olarak katkı payı alırlar. 2021 senesi amacıyla belirleme edilen katkı seviyesi 20 TL olduğu söyleniyor. Her sigortalı hasta, tedavi hizmeti alırken prim ücreti ödemekle yükümlüdür. Bu vergi, hasta muayene edilmek istediği hizmetin sekreterliğine girer girmez tahsil edilir. Katkı ücretine istisna yoktur. Sigortalı her hastadan talep edilmektedir. Bu ücretlere ek olarak her hastane muayene ücretlerini kendisi belirler. Bu nedenle, görüşme esnasında masrafların yanı sıra hangi hastaneden randevu alabilmek istediğinizi sormanızda yarar var. Hem de sosyal emniyet kurumunun internet sitesinde ücret hesaplaması amacıyla bir pencere bulunmaktadır. Hesaplama, hastanenin adı, ek masrafları, muayene şekli, muayene edilecek hizmet gibi veriler girilerek yapılır. Devlet hastanelerinde 2021 senesi muayene ücreti 6 TL olarak belirlendi. Sigortasız vatandaşlarımız amacıyla devlet hastanelerinde bir defaya mahsus belirleme edilen muayene tutarı 50 TL olmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden muayene katılım payı sorgulaması gerçekleştirmek amacıyla buraya https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama tıklayınız.


Özel Hastane Muayene Ücreti İlave Ücret Alınmayan Kişiler

 • Yurt içi ve vatan dışında rastgele bir terör olayından zarar görenler, ölenler, öldürülen şahıslar ve bunların ailelerinden,
 • 2330 sayılı kanun kapsamında aylık alan ve bu bireylerin bakmakla yükümlü bulunduğu şahıslardan,
 • Harp malulü olan ve bu anlamda aylık alan şahıslardan
 • Şeref aylığı alanlar ve bu bireylerin bakmakla yükümlü bulunduğu şahıslardan,
 • Geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olan şahıslardan ek ücret alınmamaktadır.

Özel hastaneler ek ücret alınmayacak kişiler

 • Acil servise gelerek yatışı oluşturulan olan hastalardan,
 • Başka bir hastaneden sevk ile gelen vakalar,
 • Yoğun bakım hizmeti görenlerden,
 • Acil tıbbi araya girmek oluşturulan hastalardan,
 • Travma vakalarından,
 • Kanser tedavileri radyoterapi, kemoterapi, izotop tedavileri görenlerden,
 • Doğumsal anomaliler amacıyla oluşturulan cerrahi işlemlerden,
 • Yeni doğan sıhhat hizmetleri alanlardan,
 • Yanık tedavisi görenlerden ek ücret alınmaz.


Ayriyeten korona virüs vakaları amacıyla özel hastanelere muayeneye tanı ve tedavi amacıyla giden vatandaşlardan acil hal kapsamına alınmasıyla eş güdümlü özel hastaneler, korona virüs tedavisi gören şahıslardan muayene katılım payı ve ek ücret almamaktadır.
Çıkarılan yasaya göre özel hastanelerde acil servislere giren hastalardan ek ücret alınmamaktadır. Hem de muayene ücreti 100 TL’yi aşan hastalara çeşitli fatura vermeleri gerekmektedir. Hastane yönetiminin alınan ücretler amacıyla nasıl ücretlendirme yaptığını kanıtlaması gerekir. Bu şekilde rastgele bir bildirim yapılmaz ve çok yüksek ücret alındığı belirleme edilirse, ALO 170 üzerinden ya da Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı İl Müdürlüklerine şahsen talepte bulunulabilir.

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Tahlil Ücreti Farkı


Özel hastanelerin muayene ücretlerinin hastalar doğrulusunda ödenmesinin ardından şahsa yapılacak tahlil ücretleri amacıyla de ayrı ücretlendirme olacaktır. Özel hastanelerin anında anında hepsinde belirleme edilen kan tahlili, idrar tahlili, mikroskopi tahlilleri, radyolojik tahliller, patoloji tahlilleri ve kalıtsal tahliller gibi hastalığın tanısını koymaya yönelik testler içerisinde ayrı bir ücret ödeyecek olan hastanın tahlil ücretleri muayene ücretleri gibi her hastanede farklılik gösterebilmektedir. Tahlil ücretleri her hastanede ortalama fiyatlardır. Fakat fahiş fiyat politikasının yapılabilmesi sebebiyle hastalar bu problem ile alakalı şikayette bulunabilir. Şikayetin değerlemesi Sıhhat Bakanlığınca yayımlanan mevzuata göre alınır. Kötü geri bildirimler içerisinde ALO 184 irtibat numarası üzerinden iletişime geçilmelidir. Bakanlık doğrulusunda alınan şikayette hastanede oluşturulan tedavi yöntemlerinin bedellerine dair hastaya tahsis edilen faturayı talep etmekte ve bu fatura ile gerekeni gerçekleştirmektedir. Hastaneden alınacak fatura bu noktada ciddi ehemmiyet taşımaktadır.


Sgk olmadan Özel Hastanelerde Tahlil Ücreti Ne Kadar?


Her hastaneye göre farklılik gösterse bile ortalama özel hastanelerde oluşturulan tahlil fiyatları şu şekilde olacaktır.;

 • İş güvenliği amacıyla bütün tahliller; 260 TL – 380 TL
 • Kan ve idrara tahlillerinde; 55 TL – 195 TL
 • MR, röntgen ve ultrason tahlillerinde; 160 TL – 485 TL
 • EKG; 110 TL


bu fiyatlar aralığında değişiklikler olabilir.


Profesör Özel Muayene Ücretleri


Devlet hastanelerde ve inceleme hastanelerinde profesörlere de özel muayene olabilirsiniz. Profesör farkı olarak muayene ücretlerinden fark alınacak olup, fark olarak alınacak olan ücretin, asgari ücretin iki katından çok olmamaktadır. 2021 senesinde asgari ücret 2.825,90 TL olmuştur. Buna göre 2825,90 x 2 = 5.651,8 TL olan bu tutar, asgari ücretin zamlanması ile profesör ücretlerinde artış göstermektedir.


Ortalama olarak tedavi ve muayene ücret farkları aşağıda ki gibidir. Ancak en net bilgi hastanelerden alınmalıdır. Fiyatlar ortalamadır.

 1. Devlet hastanelerinde muayene tutarı: 8 TL,
 2. Üniversite hastanelerinde: 10 TL,
 3. Eğitim ve inceleme hastanelerinde: 9 TL,
 4. İlaç masrafı olarak emeklilerden %10, çalışanlardan %20 netti yapılacaktır.
 5. Reçeteler amacıyla 3 TL, 3 adet ilaç kutusundan sonra yazılacak olan ilaçların her biri amacıyla 1 TL,
 6. Özel hastanelerde en çok % 200 nispetinde fark,
 7. Ortez ve beden haricinde sarfedilen protezlerde % 10, % 20 oranlarında tutar talep edilmektedir.
 8. Profesörler doğrulusunda oluşturulan ameliyatlarda her ameliyat amacıyla ünvanı olmayan doktorlara ödenecek ücretler ile hocaların ameliyatları arasında maksimum 1 kat fark olmalıdır. Bu halde ameliyat amacıyla ödenecek ücretin 2.000 TL bulunduğunu varsayarsak, bu tutar profesör farkı olarak maksimum 1.000 TL’ye bağlanabilir. 10.000 liralık bir ameliyatta 5.000 liraya gereksinim duyulacaktır. Özel sigortalı vatandaşlar genelde özel hastanelerde daha ideal fiyatlı ameliyatları bulunduğu amacıyla özel hastaneleri tercih etmektedir.

Özel Hastane Röntgen Fark Ücreti 2021

 • MR ücreti : 60-600 TL.
 • Göğüs filmi: 70-90 TL.
 • Kan tahlili: 60:110 TL.
 • Ultrason ücreti : 120-600 TL.
 • EKG ücreti: 60-120 TL.
 • İdrar tahlili ücreti : 45-100 TL.
 • Göğüs filmi ücreti : 80-140 TL.

Daha çeşitli ve net bilgiye ulaşmak amacıyla birey alakalı hastaneden bilgi almalıdır.


Özel Hastanelerde Ameliyat Fark Ücretleri

Rahatsızlık üstüne gidilen hastanede birdenbire hastanın ameliyata alınması yada birey tercihi ile özel hastanede ameliyat olmak istemesi gerekebilir. Ameliyat ücretlerinin gene her hastane ve her bölüme göre farklılık gösterebildiği gibi ameliyatı yapacak olan doktorunda unvanı bu noktada çok ehemmiyetlidir.

Özel hastanelerin Ameliyat ücretleri net olarak belirtilmemiş hastane randevusu amacıyla aradığınızda dahil lüzumlu bilgilendirmeyi alamayabilirsiniz. Muayene olurken öğrenebileceğiniz ücretlerde her sene bulunduğu gibi bu senede da farklılığa gidilmiştir. Mesela geçen senelerde 3.500 TL’ye bulunduğunuz bir ameliyatı 2021 senesi itibariyle 8.000 TL’ye olabilirsiniz. Sosyal güvencenizin olup olmaması özel hastanede alacağınız hizmette çokta bir farklı göstermeyecek. SGK doğrulusunda karşılanan miktardan kalanını hastanın hastaneye en geç taburcu oluncaya kadar tahsil etmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler devletdestekli.com sitesinden alınmış olup, asıl bilgi hastanelerden alınmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.