DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Pandemide Para Kazandıran İşler Yeni Trendler Neler?

Pandemide Para Kazandıran İşler Yeni Trendler Neler?
23.04.2021
A+
A-

Korona Sonrası İş Fikirleri Ve 8 Yükselen Trend İş fikrini araştıranlar buraya. Korona sonrası evde yapılan iş fikirleri günümüz dünyasında en çok merak edilen konulardan birisi haline geldi. Değişen alışveriş alışkanlıklar ve freelance olarak home ofis tarzı evden çalışmaya nispeten adapte olmamız ve artan internet kullanımlarımız ile iş fikrilerinde yeni trendlerin yükselişine şahit oluyoruz. Evde pandemi sürecinde hangi işlerin revaçta olduğu konusunda yaptığımız araştırmalar sonrasında elde ettiğimiz veriler bize özellikle 8 farklı sektörde yaşanan gelişmeleri ve değişimleri gözle görülür bir şekilde yansıtıyor. Peki nedir bu 8 yükselen trend? Dünyanın tercih ettiği yeni trendler ve işler burada..

E-Ticaret’in Yükselişi Gerçeği Yansıtıyor mu?

Her kriz farklı fırsatları ortaya çıkarır sözü tam bu süreçte anlamını daha da pekiştirdi. Krizi fırsata çevirmek isteyenler ise e-ticaret pazarına hızlı giriş yaptı. Bu süreçte en çok E-Ticaret’in Yükselişi suni mi değil mi merak edildi. E-ticarette pandemi sürecinde yaşanan yükseliş suni değil. E-ticaret biz tüketiciler için artık yeni normal haline geldi ve hayatımızda artık kalıcı olmaya aday. Hatta D2C (Direct to Consumer) kavramı ile hayatımızdaki dikey e-ticaret sayıları da artarak hayatımızın rutini haline gelecek. Diğerlerine kıyasla büyük e-ticaret sitelerinin yanı sıra, bir çok üretici de, ürünlerini doğrudan son kullanıcı müşterileriyle buluşturmak istiyor. Yani B2B ve B2C’den sonra Covid-19 sayesinde D2C kavramının yükselişine şahit olacaksınız.

B2B ve B2C’ nedir diyorsanız; Terimlerin açılımı “Business to Consumer” olan ve “İşletmeden Tüketiciye” anlamına gelen bir e-ticaret modelidir. B2C’de tüketiciler şahıs da olabilir perakendeci bir satış kanalı da. Burada tek bir müşteri kriteri yoktur ancak genel olarak müşteriler şirket olduğunda “B2B”, şahıs olduğunda ise “B2C” terimi kullanılır

Özellikle evimize kapandığımız aylarca süren korona pandemisi sürecinde, alışveriş alışkanlıklarımızda da ciddi değişimler yaşadık. Hal böyle olunca e-ticaret sitelerinin hacimleri de buna bağlı olarak ciddi şekilde artış gösterdi. Yaşadığımız bu sıkıntılı süreci yalnızca evimizde olduğumuz bir kaç aydan ibaret olduğunu düşünmememiz lazım. Çünkü artan virüs ve mutasyonların ülkemizde görülmeye başlanmasıyla birlikte uzun bir süre Corona korkusunun devam edeceğini tahmin etmek zor değil. Bu süreçte temizlik maske mesafe üçlüsünün hayatımızda ki yerini koruyacağını ve virüsü kapma korkusu bize online alışverişe adapte olmayı öğretecek gibi gözüküyor.

İnternetten alışverişe adapte olan markalar, sürecin devamında etkili bir SEO ve SEM stratejisi uygularsa rakiplerine önemli derecede fark atabilir.

Online Sağlık Danışmanlığı ve Evde Fitness

Herkes bu sürecin en çok kazandıran iş fikrinin neler olduğu konusunda araştırma yaparken bu konu hakkında en çok yükselişe geçen konulardan birisi online iş yapabilme kabiliyeti olduğunu artık biliyoruz. Atıl kalan ve artık işimize yaramayan ve kullanmadığınız ürünlerin satışı için reklam tasarlayın diye bir teklif gelse, herkes bu reklam kampanyasında ilk önce koşu bandını pazarlardı bunda hem fikiriz. Yaşanılan evlerde kullanılmayan ve çamaşır askısı olarak kullanılan koşu bantları online sağlık danışmanlığı ve evde fitness sayesinde oldukça rağbet gördü diyebiliriz. Pandemi sürecinde evden çok fazla çıkamayanların sağlıklı yaşam için evde fitness eğitimleri almaya başlaması ile bu anlamda geliştirilmiş uygulama ve aplikasyonların indirilme oranlarında astronomik şekilde arttı.

Yine bu süreçte hastane ve klinikler hastalarının acil durumlar dışındaki tüm sağlık hizmetleri ile ilgili danışmanlık hizmetlerini de online ortamlarda yönetmeye çalıştı. Artık bundan sonra ki zamanlarda görüntülü sağlık hizmeti çalışmalarının bu sektörde yaygınlaşacağı ve evde fitness, online yoga, online psikolojik danışmanlık, online doktor randevusu gibi anahtar kelimeleri takipte kalarak, yeni trendleri kaçırmamanızı öneriyoruz.

Yemek Tarifleri İle Hepimiz Harika Bir Aşçıya Dönüştük

Herkesin Instagram’ın yemek tarifleri sayfalarını kurcaladığını ve bu süreç içinde bu mecranın koca bir fırına dönüştüğüne şahit olduk. Bu süreçte evde zaman geçirmek zorunda olan ve sosyal kısıtlamalara tabi olan olan herkes kah ekmek yaptı, pasta veya kurabiye çeşitlerini denemeyen kalmadı. Bu süreçte herkes harika bir aşçıya dönüştü. Bu süreçte evden çıkmadan da kendi zaruri ihtiyaçlarımızı kendi içimizde çözebileceğimize şahit olduk, evlerimize kapanıp bir çok kişisel ihtiyaçlarımızı kendi içimizde çözebildiğimizi deneyimledik ve önümüzde ki süreçlerde tüketim alışkanlıklarımızda köklü değişiklikler yaratmaya şimdiden adapte olduk. Bu yeni normalimiz de yaşadığımız bir çok değişiklik ile korona sonrası iş fikirleri açısından yemek tarifleri ile ilgili web siteleri ve Youtube kanallarındaki abonelik sayılarının ciddi oranda artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu yeni trend akımlara uyum sağlayarak önümüzde ki süreçlerde de bunlara adapte olabilen markalar yada bireysel girişimcilerin yükselişine hepimiz şahit olacağız.

Evden Çalışanlar İçin Pazar Yerleri

Home office tarzı evden çalışma yada freelance online çalışma gibi kelimeler son yılda en çok duyduğumuz terimler arasına girdi. Bu süreçte ve sonrasında akıllı girişimciler yine boş durmayacak ve freelance çalışanlar ile bilindik markaları bir araya getiren girişimlerin sayıları ilerleyen zamanlarda daha da artacak. Digital nomad (Dijital Göçebelerin Popüler Durakları) gibi yaşam tarzları da hayatımızda yerini alacak. Markalar hayata geçirmek istedikleri çeşitli projeleri için Digital nomad yaşam tarzını benimseyen kişileri arayıp bulmak isteyecekleri pazar yerlerine ihtiyaç duyacaktır. Mesela; Rimuut’da online kişiler ile iletişime geçebilir, faturanızı da yine bu girişim aracılığı ile elde edebilirsiniz. Başta ABD olmak üzere, bugün bir çok yerde rimuut ile ilgili fark yaratan yeni trendi kaleme alan birçok makale örneğinden bilgi alabilirsiniz. Edineceğiniz bilgiler sayesinde burada ki maliyet ve zaman avantajlarını düşünürseniz, iş yapma alışkanlıklarımızda ki farklılıklar yaşayacağımıza artık kesin gözüyle bakılıyor.

Corona Sonrası İş Fikirleri İçin Organik Tarım Ve Hayvancılık

Pandemi öncesinde de yükselişte olan doğal beslenme ve kaliteli gıda üretimi, özellikle salgın döneminde daha fazla kıymetli hale geldi. Uzmanların tavsiyeleri arasında özellikle bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekliliğinin bu süreçte daha fazla anlam kazanması ile organik beslenme ve organik tarımın ivme kazanmasını canlı şahidi olduk.

Organik beslenebilmenin en önemli yolunun doğal ve organik tarımda geçtiğini ısrarla vurgulayan uzmanlara kulak veren milyonların bu işi de fırsata dönüştüreceği hiç şüphe götürmeyen bir geçek olacak. İlerleyen dönemlerde ve pandemi sürecinde organik tarım ürünleri ve hayvancılık ürünlerinin daha çok günlük yaşamımızda daha fazla yer alması için bir çok girişime şimdiden tanık olabiliriz.

Dijital Pazarlamada Profesyonel Reklam Ajansları

Korona pandemi sürecinde özellikle reklam ajansı olarak, değerli bir mesleğe sahip olunduğu bir kez daha anlaşılmış oldu. Dijitalleşen dünyaya ayak uydurabilmek için bu süreçte neler yapılması gerektiğine dair ilk bilgileri ilk öğrenenlerin den biri olan reklamcılar, tasarımcılar ve yazılımcılar için girişimci bilinç ile şirketlerini büyütmeye başladı. Yüzlerce bilindik marka özellikle Corona salgını ve sonrasındaki değişen tüketici davranışları için profesyonel bir reklam ajansına ihtiyaç duyacağı için bu sürecin en çok kazananın hiç şüphesiz reklam ajansları olacak. Devamlı bir şekilde gelişebilen, yeniliklere adapte olan, uyumlu ekip yapısı ile profesyonel süreç yönetimi yapan reklam ajansları için korona sürecinde edindiği bilgiler ışığında gelecekte de bu işi büyük bir fırsata dönüştürebilir.

Corona Sonrası İş Fikirleri Olarak Online Eğitim Yükseliyor

Corona sonrası hayatımıza hızlı giriş yapan trendlerin arasında online eğitimin de yeri büyük. Pandemi sürecinde okulların tatil edilmesinden sonra bakanlık kararı ile yüzyüze eğitimin yerine online eğitime geçiş yapıldı ve ilk zamanlarda herkes için bu yeni trend e alışmakta zorlanılsa da, tüm dünya ülkeleri belirli bir süre sonra Türkiye’deki gibi sürece iyi adapte oldu ve eğitimler artık online olarak yapılmaya devam etmekte. Corona sonrasında online MBA, online ders, online workshop ve online özel ders gibi kavramları daha fazla duymaya hazır olun.

Sosyal Medyanın Her Daim Ana Akım Olacak

Korona sonrası trend iş fikirleri arasında sosyal medyanın içinde yer almadığı hiç bir fikir hayatta kalamayacak bunu unutmayın.. Korona sonrasında günlük hayatımızda haberleri ve gündemi takip etmek için Twitter’ın ‘’trend topics’’ bölümüne girenlerin sayısı da bir hayli arttı. Eskiden gündemi takip etmek için TV yada radyoyu açarken, artık herkes sosyal medyayı kullanıyor ve bundan herkes memnun. Bu nedenlerden dolayı sosyal medya kullanımları her geçen gün artıyor. Markalar için danışmanlık, hesap yönetimi ve etkili reklam stratejisi üretebilen dijital ajanslar bu süreçten kazançlı çıkacak.

Kısaca gelecekte bizi bekleyen ve konferanslarda konuşulan bir çok trendi iş fikrinin Corona sonrası hızla hayatımıza girdiğini fark edeceksiniz. Gelecek hayatımızda ki yerini aldı herkes merak ediyordu gelecekte neler yaşayacağız yeni norm ve trendler neler olacaktı gelecek nihayet geldi ve evet biraz hızlı geldi. Salgın yüzünden yeni hayatımıza hızla adapte olmak zorunda kaldık. Dijitale olan bağlılığımız da bu süreçte oldukça arttı. Artık gerçekten de, sosyal medya tatili ve bilgisayar tatili gibi kavramları hayatımıza hızla giriş yapacak. Geçmişe dönüş, yavaş yaşam, organik dünya vs gibi kavramları girişimcilerin nasıl önümüze getireceği de merak konusu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.