DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme 2021 Numara Nasıl Öğrenilir

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme 2021 Numara Nasıl Öğrenilir
15.02.2021
A+
A-

Öğrenci okul numarasının nasıl öğrenilebileceği bütün veliler tarafından ve numarasını bilemeyen öğrenciler tarafından merak ediliyor. Pandemi nedeniyle eğitim öğretim hayatı öğrenciler için evlerinde gerçekleşirken, öğrenci okul numaralarının bu süreç içinde nereden ve nasıl bulunacağı hakkında veli ve öğrenciler bilgilendirilmek istiyor. Milli Eğitim Bakanlığının öğrenci portalı bulunmakta ve bu portal aracılığıyla öğrencinin birçok bilgisine erişim sağlanabilmektedir. Bu sistem e-okul sistemidir. Öğrencinin T.C kimlik numarası ve okul numarasını ilgili alanlara girerek sistem üzerinden tüm bilgilerini görüntülenebilir. E-okul giriş sayfasında iki giriş seçeneği yer almaktadır. Bunlardan ilki bahsetmiş olduğumuz öğrenci ve velilerin bilgi alabileceği alan diğeri ise yönetimin giriş yapabileceği alan olmaktadır. E-okul sistemine giriş yapabilmek için öğrencinin okul numarasının bilinmesi gerekir. Bu konu hakkında merak edilenleri; öğrenci okul numarası nasıl öğrenilir? e-okul numarası öğrenme, e-devlet okul numarası öğrenme, E-okul öğrenci numarası sorgulama, MEB okul numarası Öğrenme, Okul numarası Öğrenme lise 2021, AÖL öğrenci Numarası Öğrenme, E-Devlet okul numarası Öğrenme, e-okul numarası öğrenme, Okul numaramı nasıl öğrenebilirim, Okul numarası olmadan e okula giriş, AÖL öğrenci numarası öğrenme, e-okul öğrenciye numara verme, Liseye geçtim okul numaramı bilmiyorum gibi konular hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

E-Okul Öğrenci Numarası Öğrenme 2021

MEB tarafından Bilişim Sistemleri üzerinden veli ve öğrencilere bilgi ve hizmet verebilmek amacıyla kurulan e-okulda, velinin öğrenci için bilmesi gereken tüm bilgiler yer almaktadır. Çağımız gereği neredeyse her işlem online sistem üzerinden yapılmaya başlanmışken okul sistemi de, e-okul aracılığıyla online olarak sunulmaktadır. Önceden veliler, çocuklarının eğitim bilgileri hakkında bilgi sahibi olabilmek için mutlaka öğretmenlerle görüşmek durumundaydı. E-okul sistemi ile öğrenci hakkında sınav bilgilerine ve devamsızlık bilgilerine kolaylıkla erişilebiliyor. Okul yönetimi ise bu sistem ile sınav tarihlerini, sınav sonuçlarını, öğrenci kayıtlarını, devamsızlık işlemlerini ve karneleri online olarak e-okul üzerinden gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda öğrenci numarası öğrenme işlemi e-okul tarafından da yapılabiliyor.

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir 2021 MEB

E-okul uygulamasına aşağıdaki adımları takip ederek giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş için https://e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılmaktadır. Öğrencinin hesabına girilebilmesi için tek seferlik giriş kodu, kullanıcı adı ve şifre istenilen bölümlere doldurulmalıdır. Öğrencinin adı kısmına T.C kimlik numarası, şifre kısmına da öğrencinin numarası yazılmalıdır.
 • E-okul sistemine giriş yapılması için bazı güvenlik sorunlarının da yanıtlanması gerekmektedir. Bu sorular genellikle öğrencinin kimlik kartında yer alan bilgiler olmaktadır. Doğum yeri, doğum yılı gibi sorular doğru cevaplandığında sisteme giriş yapılır.
 • Daha sonrasında ise ne tür bilgi öğrenilmek isteniyorsa ise oraya tıklanılması gerekir.
 • Ayriyeten App Store ve Google Play Store aracılığıyla cihazlar üzerinden uygulama yüklenebilmektedir. Kullanıcı adı ve şifre uygulamaya ilk girişte istenir, uygulamaya her girişte bu bilgiler olmadan giriş sağlanabilmektedir.

Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

MEB Bilgi İşlem Dairesi tarafından öğrencilerin okula ilk başladığı andan itibaren mezun olana kadar tüm bilgilerini sistem üzerinde barındırmaktadır. E-okul üzerinden yönetim girişlerini devlet ve özel eğitim kurumları bilgi girişi sağlayabilmektedir. Anaokulundan liseye kadar eğitim veren tüm okullar bu sistem üzerinden gerekli işlemlerini yapabilmektedir. Velileri bilgilendirmek amaçlı, VEBSİS (Veli Bilgilendirme Sistemi) uygulamaya konulmuştur. Bu sayede veliler tüm bilgilere, sınav tarihlerine, sonuçlarına ve duyurulara erişim sağlayabilmektedir. Aynı zamanda öğrencilerde bu sistem üzerinden giriş yapabilmektedir.

Mobil Bilgi Servisi Numara Öğrenme

İnternet üzerinden velilerin bilgilendirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı mobil servis uygulaması başlatmıştır. İnternet veya uygulama üzerinden bilgi almak istemeyen velilere SMS aracılığı ile bilgi verilmektedir. Mobil bilgi servisini, Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom tarafından sağlamaktadır. GSM operatörleri e-okula yönetim tarafından girilen tüm bilgileri anlık olarak velilere kısa mesaj olarak göndermektedir. Mobil bilgi servisi uygulaması ücretlidir. Bilgi sorgulama yapılmak istenildiğinde 1 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Abone olup bilgileri anlık olarak takip etmek isteyen velilerden ise aylık 2.5 TL abonelik parası alınmaktadır. Uygulamadan yaralanmak için mobil bilgi servisine üye olunması gerekir. Öğrencinin T.C kimlik numarası yazılarak 8383’e kısa mesaj gönderildiğinde öğrencinin tüm bilgilerinden anında haberdar olunabilmektedir. Abonelik iptalini yapmak isteyen veliler ise İPTAL yazarak 8383’e kısa mesaj göndermesi gerekmektedir. İptal edilmeyen abonelikler hiç her ay tarafınızdan belirli ücret kesilecek ve öğrenci hakkında bilgiler SMS ile bildirilmeye devam edecektir.

Öğrenci hakkında tüm bilgileri hemen öğrenebilmek için gerçekleştirilen mobil bilgi servisi, okul idaresi tarafından sisteme bilgilerin girmesine göre velilere gönderilecektir. Bilgiler mesaj olarak gelmiyor diyorsanız, okul yönetimi sisteme henüz bir bilgi girmediğinden kısa mesaj alamıyorsunuz demektedir. Aynı zamanda açıköğretim, ortaokul ve lise öğrencilerin bilgileri de bu sisteme dahil edilmiştir. Aylık 2,5 TL ödeme ile toplam 30 adet bilgilendirme mesajı alabilirsiniz.

E-Devlet Okul Numarası Sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı e-devlet kapısı üzerinden okul numarası sorgulaması gerçekleştirebilmektedir. Veliler bu uygulama ile öğrencileri hakkında tüm bilgilere erişebilmektedir. Aynı zamanda da öğrencinin okul numarasını öğrenebilmektedir. Yazımızda ele aldığımız öğrenci okul numarası öğrenme işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunların dışında öğrencinin devamsızlık bilgileri, sınav bilgileri ve ders programı gibi bilgilerini de görüntüleyebilirsiniz. Kısaca e-devlet sistemi üzerinden MEB öğrenci bilgi sisteminde mevcut tüm bilgilere erişilebilmektedir. Buradan bilgi almak isteyen velilerin e-devlet şifresi olması gerekiyor. T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmasının ardından aranılan tüm bilgiler görüntülenebilmektedir. Şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden 2 TL ile şifre alabilirler. Fakat mevcut şifresini kaybeden kişilerden PTT, 4 TL ücret almaktadır.

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir

E-devlet kapısı üzerinden öğrenci okul numarası öğrenme işlemi için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ogrenci-bilgi-sistemi adresine giriş yapılmalıdır. Açılacak sayfa veliden, kimlik doğrulaması yapması isteyecektir. Kimlik doğrulamaya basıldığında T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlete başarılı bir şekilde girdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, velisi olduğunuz öğrencinin okul numarasına erişebilirsiniz. Aynı zamanda veli bilgilendirme sistemi üzerindeki bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Kişi e-devlet şifresi alabilmek için;

 • 15 yaşını doldurmuş olması,
 • T.C vatandaşı olması gerekir.
 • Başkası adına e-devlet şifresi alınmaz. Ancak kendilerine vasi tayin edenler şifre alabilmektedir.

E-Devlet ile E-Okulun Farkı Nedir?

E-okul sisteminde veliler öğrencilerin bilgilerini görüntülerken yalnızca bir öğrenciyi takip edebilir. E-devlet üzerinden ise veliler nüfuslarına kayıtlı tüm öğrencilerinin okul bilgilerine tek bir başlık adı altında inceleme yapabilmektedir. Bu nedenle e-Devlet sistemi daha kapsamlı hizmet vermektedir. E-devlet sistemi ile veliler, öğrencilerin kimlik numaraları ve okul numaraları olmadan sisteme girebilmektedir.

E-devlet kapısı üzerinden;

 • Ders programı,
 • e-Karne,
 • Diploma bilgisi,
 • Sınav sonuçlarına
 • Öğrenci sınav bilgileri,
 • Okul nakil durumu,
 • Okula kayıt durumu,
 • Devamsızlık durumu,
 • Proje ödevleri notları,

ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda açık öğretim ortaokul ve açık öğretim lise öğrenci velileri de bu bilgilere ulaşabilmektedir. Kısacası velisi olduğunuz öğrenci hakkında bilgi almak için SMS yolunu, e-okulu ya da e-devlet kapısını kullanabilirsiniz.

Okul Numarası Öğrenme Lise 2021

Lise okul numarasını öğrenmek için internet üzerinden e-okul sitesine giriş yapılır, ardından alınan tek seferlik şifreyle giriş kodunu ve kullanıcı adı şifre bölümlerini doldurulur. Tek kullanımlık şifreden sonra sisteme giriş yapılarak öğrenci sorgulamadan bilgileri görüntülenebilmektedir. Kullanıcı adı, T.C. kimlik numarası, şifre ise öğrenci numarası olmaktadır. Bir diğer yöntem ise Okul Müdürlüğünden öğrenci numarası alınabilmektedir.

Okul Numarasız E-Okula Giriş 2021

Öğrencinin okul numarası olmadan e-okula giriş yapması mümkün değildir. Fakat okul numarası öğrenmek için e-Devlet üzerinden giriş yapılarak öğrenebilir ve e-okul sistemine okul numarası, T.C kimlik ve okul bilgileri doldurulup giriş yapılabilmektedir.

AÖL Öğrenci Numarası Öğrenme 2021

E-devlet sisteminden AÖL öğrencisi olarak okul durumu, notlar ve tüm işlemlerini kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Açık öğretim lise giriş bilgilerinizi öğrenmek için sisteme giriş yaparak kısa bir süre içinde AÖL öğrenci numarası öğrenebilmekte ve gerekli işlemler hemen yapılabilmektedir.

Eski Okul Numarası Öğrenme 2021

Eski okul numarasının öğrenilmesi için iki farklı seçenek bulunmaktadır. İlk olarak, eski okulunuza gidip gerekli bilgileri vererek öğrenebilirsiniz. Bir diğer seçenek; e-devlet üzerinden giriş yaparak sorgulama kısmına okul numarası yazarak açık öğretim, lise, ilkokul gibi tüm okullara ait öğrenci okul numaraları görüntülenebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.