DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Nakdi ücret desteği uzatıldı mı? 2021 nakdi ücret desteği ne zaman bitecek

Nakdi ücret desteği gündemde merakla araştırılan konular arasında yer alıyor. En son 30 Haziran’a kadar uzatılan ödeneğin yeniden uzatılıp uzatılmadığı merak ediliyor. Pandemi nedeni ile işleri azan işyerlerinde ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara devlet tarafından nakdi ücret desteği ödemesi yapılıyor. 1 Temmuz’da yeni normalleşmenin başlaması ile birlikte nakdi ücret desteğinin akıbeti araştırılıyor.

Nakdi ücret desteği uzatıldı mı? 2021 nakdi ücret desteği ne zaman bitecek
29.06.2021
A+
A-

2021 nakdi ücret desteği uzatıldı mı? Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek? Nakdi ücret desteğinin ne zaman biteceği vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Hükümet milyonlarca kişinin istihdam edildiği yiyecek, içecek sektöründe faaliyet gösteren işyerlerine nefes aldıracak nakdi ücret desteği uygulamasını devreye almıştı. Pandemi döneminde zor durumda kalan çalışanlara kolaylık sağlanmıştı. Peki nakdi ücret desteği uzatıldı mı? Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek?

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ UZAYACAK MI?

Nakdi ücret desteği, 30 Haziran’da sona erecek.

İş Kanunu’nun geçici onuncu maddesi gereğince işverenlere getirilen ücretsiz izne gönderme hakkı, 30 Haziran’da sona eriyor. Uzatma olmaz ise bu tarihten sonra ücretsiz izin için işçinin de rızasının alınması gerekiyor. İşçilerin primleri 30 gün üzerinden yatırılacak, mesailer haftalık 45 saat olarak uygulanıp maaşlar ise tam ödenecek.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE ZAMAN BİTECEK?

2020 yılında başlayan nakdi ücret desteğinin önce 17 Mayıs 2021 tarihinde biteceği açıklanmıştı. Ancak daha sonra bu tarih uzatılarak 30 Haziran’a kadar çekilmişti. Eğer herhangi bir uzatma kararı alınmadığı taktirde nakdi ücret desteği Temmuz ayının ilk haftasında son kez hesaplara yatırılacak.

İBAN numarası olmayan veya hatalı olan kişilere ise Nakdi Ücret Desteği PTT aracılığı ile yapılıyor.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR?

Nakdi ücret desteği 1.500 lira olarak belirlenmiştir.

Mayıs ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemelerinin 8 Haziran’da gerçekleştirildi. Haziran ayına ait son ödemelerin Temmuz ayı başında yapılması bekleniyor.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ KİMLERE VERİLİYOR?

Hükümet milyonlarca kişinin istihdam edildiği yiyecek, içecek sektöründe faaliyet gösteren işyerlerine nefes aldıracak bir uygulamayı daha devreye alıyor. Faaliyet gösteren işyerlerinde martta sigortalı çalışıp da işvereni tarafından ücretsiz izne ayrılanlara nakdi ücret desteği verilecek. Turizmcilere nakdi ücret desteğinin bayram sonuna kadar devam edecek olan nakdi ücret desteği ve normalleşme desteği olarak sağlanan teşvikler İşçi-işveren sigorta primini buradan karşılanıyor.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR?

Koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması amacıyla, 4447 sayılı Kanunun geçici 24 üncü maddesi kapsamındaki kişilere ücretsiz izne çıkarıldıkları veya işsiz kaldıkları dönem için İşsizlik Sigortası Fonundan ve İŞKUR tarafından yapılan ödemedir.

Bununla birlikte, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 27 ve 28 inci maddelerinde esasları belirlenen iki ayrı nakdi ücret desteği daha uygulamaya alınmıştır.

Bu kapsamda;

1/1/2019-17/4/2020 aralığında 4857 sayılı Kanunun 25/(II) numaralı bendinde belirtilen sebepler dışında hizmet akdi sona erenler ile özel sektör işyerlerinde 2019/Ocak ila 2020/Nisan dönemlerinde en az çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilenlerden 1/12/2020 tarihinden itibaren işe başlatılıp ücretsiz izne ayrılanlara 2020 yılı Nisan ayında uygulamaya başlanılan nakdi ücret desteği uygulaması ile benzer esaslar çerçevesinde nakdi ücret desteği ödenmektedir.

NAKDİ DESTEK ÖDEMESİ NASIL SORGULANIR?

Ücretsiz izin desteği sorgulama ekranı için İŞKUR giriş bilgileri ya da E-Devlet şifresine sahip olmak yeterli. İlk kez e Devlet şifresi alacakların ise PTT’ye başvurması gerekiyor. Nakdi destek ödeme bilgilerini sorgulamak için E-Devlet girişi yapan vatandaşlar, aşağıdaki linke tıklayarak işlemlerini sorgulama işlemlerini kolayca gerçekleştirebiliyor

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.