MSB ve DİB Kurumları İçin 923 Personel Alımı Yapılacak

MSB ve DİB Kurumları İçin 923 Personel Alımı Yapılacak

Milli Savunma Bakanlığı ve Diyanet İşleri Bakanlığı toplamda 923 personele istihdam sağlayacağını duyurdu. Başvurular için 17 Aralık ve 21 Aralık son tarihler.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanan 923 kamu personel alım ilanlarına göre iki kuruma da yapılacak olan ilanlar ile ilgili bütün detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

Diyanet İşleri Bakanlığı Personel Alımı

Diyanet İşleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden sözleşmeli personel alımı yapılacağına ilişkin duyurular yayımlandı. Yapılacak olan personel alımlarında 400 kişiye istihdam sağlanacağı bildirildi. DİB aracılığı ile yayımlanan ilanda; “Yurtdışında yaşayan soydaş, vatandaş ve din ortaklarımızın kültürel bağlarının muhafaza edilmesi, dini konularda aydınlatılması, kültürel bağların korunmasına ilişkin din eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi ve devam ettirilmesi amacı ile yurtdışında iş görmeleri amacı ile sınav sistemi ile sözleşmeli bayan ve erkek din görevlisi alınacaktır.” şeklinde ifade kullandı. Atamaların yapılacağı kurum Diyanet İşleri Başkanlığı Yurtdışı Teşkilatı olacaktır. Ataması gerçekleşen personeller de yurtdışı sözleşmeli personeller yani din görevlisi olacaktır.

Diyanet İşleri Bakanlığı Personel Alımı
Diyanet İşleri Bakanlığı Personel Alımı

DİB Başvuru Koşulları

 1. Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımlarından faydalanmak için adayların bazı şartları karşılamaları gerekmektedir. Bu şartlar;
 2. Gönderileceği ülke vatandaşlığına ya da süresiz olarak oturma izninin olması gereklidir.
 3. Başvuru yapan adayların lisans düzeyinde olması gereklidir. Dini Yükseköğretimden mezun olmak ya da Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliği kabul görebilecek şekilde Denklik Belgesine sahip olunması gereklidir.
 4. İş görülecek olan ülkede konuşulan resmi dilin ya da mevcut ülkede yaygın olarak kullanılan dillerden birisi için Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından minimum 70 puan almış olmak veya uluslararası geçerliliği bulunan, ÖSYM aracılığı ile yapılan sınavların YDS sistemindeki 70 puanı karşılayacak bir belgeye sahip olmak gereklidir. Yalnızca görev yapılacak ülkenin dili ile ilgili ilk, orta ya da yükseköğrenimini bitirenlerde dil yeterlilik koşulu aranmamaktadır.
 5. Kamunun sağladığı haklardan faydalanmak için herhangi bir engelinin olmaması ve bu haklardan mahrum bırakılmamış olunması gereklidir.
 6. Kasten işlenen bir suçtan dolayı 12 ay ya da daha fazla bir süre ile hapis cezasına çarptırılmamış ya da aftan yararlanmış olsa bile devletin güvenliğini sarsacak şekilde suçlar, edimin ifasına fesat karıştırma, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,  sağlanan güveni kötüye kullanma, kaçakçılık, irtikâp, rüşvet alma, girdiği ihaleye fesat karıştırma, hırsızlık girişiminde bulunma,  zimmet, sahtecilik,iflas sırasında hile yapma,  suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, dolandırıcılık,  suçlarından ötürü cezai işlem almamak ve mahkum olunmaması şartı aranmaktadır.
 7. Erkek bireylerin askerlik ile ilişkinin bulunmaması gereklidir. Bunun yanı sıra askerlik çağına gelmemiş ya da askerliğini muvazzaf yapmış ve ya ötelemiş olması şartı aranmakta olup yedek sınıfa da geçirilmiş olunması gereklidir.
 8. Görevin devamını engelleyecek bir sağlık sorununun bulunmaması gereklidir.
 9. İş göreceği ülkede istihdam sağlamasına engel olmasına engel bir durumun söz konusu olmaması gereklidir.
 10. Yapılacak olan sınavlar da başarı sağlanması gereklidir.
 11. Yurtdışında verilecek olan hizmet koşullarına uygun olarak temsil yeteneğine sahip olunması gereklidir.
 12. Verilecek olan hizmetlerin gerekli bulduğu miktarda Türkçe biliyor olması gereklidir.
 13. İbadet, tavır, inanç ve hareketlerinin İslama uygun olması da şartlar arasında bulunmaktadır.
BENZER HABER:  İkinci 100 Günlük Eylem Planı Açıklanacak!

Başvuru Tarihleri

Başvurular 19 Kasım 2018 tarihinde başlamıştır. Adayların 17 Aralık 2018 son tarihine kadar başvurularını tamamlaması gerekmektedir. Sınav başvuru formlarına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

MSB Personel Alımı

Milli Savunma Bakanlığı 523 personele istihdam sağlayacağının haberini duyurdu. Gerçekleştirilecek olan personel alımına ilişkin kılavuz yayımlandı. Alımlar için başvurular MSB resmi internet sitesinden yapılacaktır. Başvuru tarihleri sona erdiğinde incelemeler başlayacak ve 21 Ocak 2019 tarihi itibari ile başvurusu kabul gören adayların isimleri MSB sitesinde tebliğ şeklinde yayımlanacaktır. Jandarma Uzman Erbaşları başvuruları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Kılavuzda belirtilen personel alımlarına göre; İstanbul, Ankara, Kayseri, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Niğde, Tekirdağ, Diyarbakır, Afyonkarahisar, Erzurum, İzmir, Erzincan, Hatay, Konya, Van, Isparta, Sivas, Adana ve Kocaeli illerine toplamda 523 Mühendis alımı yapılacaktır.

Milli Savunma Bakanlığı Personel Alımı
Milli Savunma Bakanlığı Personel Alımı

Adaylar İçin Başvuru Şartları

Adayların sağlaması gereken başvuru koşullarının çoğu Diyanet İşleri Bakanlığı ile aynı şekildedir. DİB’den farklı olarak başvuru adaylarının aşağıdaki şartları karşılamaları gerekmektedir.

 1. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarında kişilerin kamu kurumunda çalışmasına aykırı bir durum söz konusu olmamalıdır.
 2. Adayların doğum tarihlerinin 1 Ocak 1983 sonrası olması ve 35 yaşını doldurmamış olmaları gereklidir.
 3. 2018 yılında gerçekleştirilen KPSSP3 Lisans puan türünden minimum 60 puan alınmış olmalıdır.
 4. Uygulanacak olan sınavlardan başarılı olan adaylar Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlardan “Memur Adayı Olur” şeklinde sağlam raporunu belgelemeleri gereklidir.
 5. Bakanlar Kurulu ve mahkemeler kararınca adayların hiçbir terör örgütü ile herhangi bir ilişiğinin bulunmaması gereklidir.
 6. Belirlenen kadroların niteliklerine sahip olmaları da şartlar arasındadır.

Başvuru Tarihleri

Gerekli koşulları sağlamış ve başvuru yapacak adaylar için 19 Kasım 2018 tarihinde başvurular başlamıştır. Adayların 21 Aralık 2018 son başvuru tarihine kadar  MSB resmi internet sitesinden başvurularını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

BENZER HABER:  Askerlik Kaç Ay Oldu? 26/09/2019 Yeni Kanun Word Formatında

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
122540
USD/EUR
1,1055
Amerikan Doları
1,60644
Euro
6,7322
İngiliz Sterlini
7,9898
Japon Yeni
5,5589
Rus Rublesi
1,5805
SA Riyali
1,4049
Altın
0,63897
Son Güncelleme: 24.01.2020 02:53
 • YENİ
 • YORUM