DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Çok Bulutlu

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar (Koronavirüs)

Korona virüs ile mücadele kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan yardımlar neler? Dar gelirli durumu olmayan vatandaşlara maddi yardım desteği sunan kurum ve kuruluşlar nelerdir? Hangi destek ve yardımları sunmaktadır? tüm detaylarıyla haberimizde..

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar (Koronavirüs)
13.04.2020
A+
A-

Hızlı bir şekilde yayılma gösteren ve her alanda sorun yaşatan korona virüs ekonomik açıdan da büyük sıkıntılar doğurmaya devam ediyor. Salgın sürecinde neredeyse ekonomi çoğu alanda durmuş durumda. Maddi açıdan sıkıntı yaşayan ailelerin sayı git gide artmakta buna çözüm olacak destek ve yardımlar devlet tarafından vatandaşlara sağlanmaktadır. Her yıl devam ettiği gibi bu yılda devam eden ve korona virüs nedeniyle de vatandaşlara gıda, barınma, giyim gibi temel ihtiyaçlarla beraber maddi yardımlarda devam etmektedir. Dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere yönelik maddi yardım yapan kurum ve kuruluşları sizler için araştırdık..

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Korona virüs tüm Dünya da etkisini büyük bir şekilde gösterirken Mart ayında da Türkiye’de görülmeye başlandı. Etkisi her geçen gün artan salgında birçok sektör ekonomik açıdan sıkıntıya girdi. Korona virüs salgınına karşı birçok önlem halen daha alınmaya devam ediyor. Tedbirlerle beraber ekonomik açıdan etkilenen kişilere de yardım yapılmaya devam ediyor. Kurum ve kuruluşlar vatandaşların korona virüs sürecinde yardım başlatmış, ekonominin bozulmasının insan üzerindeki etkisini en aza indirmeyi hedeflemiştir. Alınan tedbirlerde belirli sektörler kapatıldı ve hemen arkasından bu karara göre işyeri kapatılan, korona virüs sürecinde çalışamayan kişilere de yardımlar başlatıldı. Vatandaşların işleri durma noktasına geldi ve nakit akışında bozulmalar yaşandı. Sonrasında ise bu konu içinde destek getirildi. Bankalara kredi borcu kredihaberler.com olanların borç ödemeleri ertelendi. İşletmesinde çalışan sayısını azaltan işletme sahiplerine çalışan sayılarını azaltmamaları istendi. Tüm bunlar olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Biz Bize Yeteriz Türkiye’m adı altında bağış kampanyası düzenlendi. Başarılı bir şekilde geçirilen bu süreçte başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Büyükşehirlerde de yardım kampanyaları oluşturuldu. İhtiyaç sahibi ailelere birçok belediye gıda kolisi yardımında bulundu. İhtiyaç sahibi dar gelirli kişilere maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar bu süreci en hafif bir şekilde atlatabilmek için yardımlarını vatandaşlara sağlamaya devam ediyor. Maddi destek almak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler ikamet ettikleri belediyelerden, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından başvuru yaparak yardım alabilmektedir. Başvurusu kabul gören vatandaşlara yardın 1 ay içerisinde yapılmaya başlanmaktadır. Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar arasında en çok sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bulunuyor.

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar (Koronavirüs)

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Yardımları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yürütülen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları her il ve ilçede belirli kanunlara göre kurulmuştur. Türkiye genelinde 1.003 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bulunmakta ve vatandaşlara hizmet vermeye devam etmektedir. Korona virüs sürecinde de yardımlarına devam eden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı barınma, aile, sağlık, eğitim yardımları yanı sıra kadınlara yönelik yardım, muhtaç asker ailelerine yönelik yardım ve özel amaçlı yardımlar yaparak ihtiyaç sahibi, geliri olmayan vatandaşlara başvurular neticesinde yardımlarda bulunuyor.

Maddi yardım yapan vakıfların arasında en çok yardımda bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma  vakfının başvuru yapan vatandaşlara yaptığı yardımlar aşağıdaki gibidir.

Barınma Yardımı: Bakanlığın ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunduğu 5 yardım kategorisinden ilke olan aile yardımları içerisinde yer alan barınma yardımı, başvuru yapılması ardından heyet tarafından belirlenecek şekilde 15 bin, 20 bin ve 25 liraya kadar destek sunmaktadır.

Gıda Yardımı: İhtiyaç sahibi kişilere dini bayramlar olmak üzere verilmektedir.

Yakacak Yardımı: Yılda sadece bir kez verilen yakacak yardımı, 500 kilo olarak verilmekte ve yardım kış dönemi öncesinde kışa girişte verilmektedir.

Eğitim Yardımları: Eğitim ve öğretim dönemlerinde sosyal yardımlaşma derneği aracılığıyla belirlenen tarihte verilmektedir. İlköğretime giden erkek öğrenciye 25 TL, kız öğrenciye 40 TL ve ortaöğretim dönemi erkek öğrencisine 50 TL, kız öğrenci içinde 60 TL olarak nakdi yardım yapılmaktadır. Öğlen yemeklerinde öğrencilerin dönem için yardım yapılır ve eğitim yardımlarında öğlen yemeği yardımı da verilmektedir. İhtiyaç sahibi çocuklara okul dönemi boyunca tüm kitaplar ücretsiz bir şekilde sağlanmaktadır.

Sağlık Yardımları: Hamilelik döneminde anne ya 35 TL, bebeği içinde 35 TL verilmektedir. Doğumu hastaneye gerçekleşmiş olan anneye de 75 TL maddi yardım sağlanmaktadır. Bir yıllık gerçekleşen ödeme iki ayda bir olarak verilmektedir. Engelli ve hasta ihtiyaç sahibi kişilere yetkililer tarafından engelli ihtiyaç yardımı sağlanmaktadır. Genel sağlık sigortası prim ödemelerinde dar gelirli ailelerin GSS primi devlet tarafından karşılanır ve her ay ödenir. Kronik hastalara yönelik verilen yardım ise her ay düzenli bir şekilde 1.460 TL olarak verilmektedir.

Yaşlı ve Engelli Yardımları: Engelli vatandaşın engel durumuna göre 537 TL ya da 805 TL ödeme yapılır. Engelli yakını olan engelli bireye bakan kişiye de 537 TL maddi destek sağlanır. Yardıma muhtaç yaşlıya yönelik yapılan yardım miktarı ise 672 TL’dir.

Kadına Yönelik Yardım: Çoklu doğum yardımı olarak anneye 150 TL aylık ödeme yapılır. Doğum yardımı olarak ta anneye birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL maddi yardım yapılmaktadır. Eşi vefat etmiş dul kadın aylığı ise iki ayda bir 275 TL olarak verilmektedir. 

Durumu Olmayanlara Yardım Yapan Kuruluşlar

Bu kuruluşların yaptıkları yardımlar dışında korona virüs sürecinde ayriyeten yapılan yardımlarda mevcuttur. Büyükşehir Belediyelerinin başlatmış olduğu yardımlarda gıda, erzak ve nakit yardımlar bulunmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımları

Korona virüs salgını nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yardım başlattı. 2 milyon 111 bin haneye verilecek olan 1.000 TL yardımın birinci fazı gerçekleştirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı beraberinde gerçekleştirilen yardım desteği geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyuruldu. Toplam 3 faz halinde gerçekleştirilecek olan maddi yardımın birinci fazı daha önceden sosyal yardımlardan kredihaberler.com yararlanmış kişilere ulaştırıldı. 2. faz yardımları da birinci faz da olduğu gibi yardım alan ailelere yönelik olacak herhangi bir başvuru da yapılamayacaktır. 3. faz yardımları hakkında açıklamalar bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, daha öncelerinde sosyal yardımlardan yararlanmamış korona virüs sürecinde maddi sıkıntı yaşayan ihtiyaç sahibi kişilere 1.000 TL olarak verilecektir.

Yardıma ihtiyacı olan ve hiç bir şekilde geliri olmayan kişilerin belirlenmesi ve yardıma muhtaç tespiti muhtarlıklar tarafından belirlenmektedir. Mahalle muhtarlığı ve Bakanlık tarafından belirlenen kişilere düzenli bir şekilde her ay maaş yardımı yapılmaktadır. 2022 sayılı kanun gereğince yardım alan kişilere 1.000 TL’lik maddi yardım 1. ve 2. fazda geçerli olacaktır. 3. faz yardımlarının başvuruları ise e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilecektir.

Vakıflar Müdürlüğü Sosyal Yardımları

İhtiyaç sahibi dar gelirli ailelere destek veren kuruluşların başında yer alan bu kuruluş fon adın altında biriktirilen yardım paralarıyla başvuruda bulunmuş ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapmaktadır. Vakıflar Müdürlüğüne başvuruda bulanan ailelerin, muhtaçlık tespitleri için başvuru formunu doldurmuş kişilerin bilgileri inceleme altına girer ve denetim yapılır. Yetkili kişiler tarafından denetlenen kişinin gerçek muhtaçlığı tespit edildiğinde yardım fonundan yararlanma talebi olumlu sonuçlanmaktadır. Olumlu sonuçlanan başvurulardan sonra her ay düzenli bir şekilde para yardımı yapılmaktadır.

Vakıflar Müdürlüğü Hizmetleri ise;

 • Muhtaç Aylığı
 • Burs Hizmetleri
 • Aşevi Hizmetleri
 • Yurt İçi ve Yurt Dışı Gıda Yardımları

Sosyal Hizmetler Yardımları

Sosyal hizmetler yardıma ihtiyacı olan aileler için valiliklerin bünyesinde faaliyete geçirilmiş bir kurumdur. Çocuk yardım parası adı altında yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara düzenli olarak her ay yardım yapmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin sosyal hizmetler yardımlarından yararlanabilmesi için ikamet edilen ilin Nüfus Müdürlüklerinden veya muhtarlıklarından muhtaç olunduğuna dair belge almaları gerekmektedir. Bu belgeleri alan ihtiyaç sahibi olduğu kanıtlanan ailelere Sosyal Hizmetler her ay düzenli bir şekilde maddi yardım yapmaktadır.

İHH Vakfı

Maddi durumu olmayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yardım yapan kuruluşlar arasında yer alan ve adını sıklıkla duyduğumuz İHH Vakfı, korona virüs sürecinde de birçok ailenin ihtiyaçlarında yanında olmuştur. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, (İHH) korona virüs ile mücadele kapsamında başlatılan yardımların başında bulunuyor. Yardıma ilk önce yaşlı, kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlardan başlamış daha sonra ise ihtiyaç sahibi tüm ailelere yardımlarını devam ettirmiştir. İhtiyaç sahibi ailelere destek olmak amacıyla 10 milyon TL nakdi yardım, 100 bin kumanya ve 10 bin hijyen paketi desteği sunmaktadır. Korona virüs sürecinde yapmış olduğu destekler İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan Vefa Sosyal Destek Gruplarıyla koordineli bir şekilde gerçekleştirmektedir.Kumanya paketi;

 • 1 kilo bulgur ( 2 adet)
 • 1 kilo mercimek (2 adet)
 • 1 kilo kuru fasulye
 • 1 kilo nohut
 • 1 kilo pirinç (2 adet)
 • 1 kilo yeşil mercimek
 • 1 litre sıvı yağ (2 adet)
 • 1 kilo toz şeker (2 adet)
 • 2 kilo un
 • 500 gram makarna (5 adet)
 • 750 gram tuz

Hijyen paketi;

 • Çamaşır suyu
 • Sıvı el sabunu
 • El dezenfektanı (100 ml)
 • Islak mendil
 • Hijyen pedi
 • Çocuk bezi
 • Bebek şampuanı
 • Yetişkin şampuanı

Kızılay Yardımları

Korona virüs sürecinde Türk Kızılay‘da ihtiyaç sahibi ailelere destek paketi sunmaktadır. Korona virüs ile mücadele kapsamında başlatılan destekte olağanüstü dönemler için hazırda bekletilen gıda paketlerinin dağıtım çalışmalarını yapmaktadır. Toplamda 150 bin aileye ulaştırılacak olan gıda destek paketi ile Kızılay, korona virüs sürecinde yardım yapan kurum ve kuruluşlar arasında yer almaktadır. 4 kişilik aileye gönderilecek olan gıda paketi içerisinde; toz şeker, kuru fasulye, pirinç, kırmızı ve yeşil mercimek, çay, bulgur, domates salçası ve un bulunmaktadır.

Aynı zamanda ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılacak olan gıda yardımlarına bağışta bulunmak isteyen vatandaşları için bağışta kabul etmektedir. Bir gıda paketi 120 TL olmaktadır. Korona gıda desteğine 10 TL katkıda bulunmak için EVDEKAL yazıp 2868 ‘e SMS göndererek ihtiyaç sahibi ailelere destekleyebilirsiniz. Hijyen destek paketi, sağlık çalışanlarına destek paketi ve korona hasta destek paketi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.