DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

LGS Başvuru Tarihleri Belli Oldu LGS Kılavuzu Yayınlandı

LGS Başvuru Tarihleri Belli Oldu LGS Kılavuzu Yayınlandı
05.04.2021
A+
A-

MEB tarafından 2021 yılında 6 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan LGS yani Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınavın başvuru ve uygulama kılavuzunu yayımladı.

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin düzenlenecek olan LGS sınav başvuru ve uygulama kılavuzu, MEB Bakanlığının resmi internet sayfası olan “www.meb.gov.tr” internet adresinden açıklandı.

Başvuru Kılavuzu için tıklayınız.

LGS başvuru kılavuzunda merkezi sınavla öğrenci alımı yapılacak olan ortaöğretim kurumlarının listesi ve kontenjanları yer alıyor. Merkezi Sınav yani LGS ile öğrenci alacak olan ortaöğretim kurumların yer verildiği kılavuzda;

 • Fen liseleri,
 • Sosyal bilimler liseleri,
 • Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin,
 • Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan kurumlar yer alıyor bu kurumaların öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınavla ilgili usul ve esaslara yer alıyor.

Başvurular Elektronik Ortamda Gerçekleştirilecek

LGS Sınavına başvurular elektronik ortamda gerçekleştirilecek olup ,okul ve kayıt bilgileri güncellemeyen öğrenciler güncelleme işlemlerini, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildirecek ve okul müdürleri bu bilgileri 14 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlayacak.

Öğrencilerin güncelleme işlemleri için durumlarını bildirdikleri kayıtlı oldukları okul müdürlükleri ; öğrencilerin bilgilerini (fotoğraf, MERNİS-nüfus kayıtları, zorunlu yabancı dil, muafiyet durumları, denklik kayıtları, sınav tedbir hizmeti gibi) 14 Nisan 2021 tarihine kadar kontrol ederek gerekli güncelleme işlemlerini tamamlayacaklardır. Öğrencilerin elektronik ortamdaki bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlükleri sorumlu olacaktır.

2021 LGS Merkezi Sınav Uygulama Takvimi

Sınav tarihi: 6 HAZİRAN 2021

Başvurulara dair bilgiler; okul koordinatörleri tarafından YÖBİS üzerinden kontrol edilerek gerekli güncelleme işlemleri 14 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacaktır.

Sınav Giriş Yeri; 27 Mayıs 2021 tarihinde e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edilecektir.

Birinci oturumda ; 8. nci sınıf Türkçe, İnkilap tarihi ve Atatürkçülük, Din kültürü ve Ahlak bilgisi ve Yabancı dil

İkinci oturumda ise; Matematik ve Fen bilimleri derslerinden sorular yöneltilecektir.

Sınav soruları; 90 soru sorulacak ve iki oturum aynı gün içinde yapılacaktır. Birinci oturum 50 soruluk sözel alandan, oluşacak ve 75 dakika ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak 80 dakika sürecektir.

Öğrenciler, Merkezi Sınav Başvuru ve uygulama kılavuzu 2021 https://www.meb.gov.tr internet adresinden ulaşabilecektir.

Sınav Başvurusu: Başvurular merkezi olarak Bakanlık tarafından yapılacaktır. (Yurtdışı ve e-okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler için)

Öğrenciler 5 Nisan 2021 tarihinden itibaren Merkezi sınav başvurularına dair bilgileri e-okul bilgi sistemi üzerinden görebilecektir.

Sınav saati: İki oturum halinde uygulanacak olan Sınavın birinci oturumu 09:30′ da ikinci oturumu 11:30′ da başlayacaktır.

Sınav sonuçları ilanı: 30 Haziran 2021.

Sonuçlar; 30 Haziran 2021 tarihinde www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Öğrencilerin sınava katılmaları zorunlu değildir.

Başvuru Belgeleri;

 • Bir adet vesikalık fotoğraf
 • Geçerli kimlik belgesi fotokopisi
 • Onaylı denklik belgesi
 • EK-1 “Yurt Dışında e-Okul Sistemine Kayıtlı Olmayan Öğrenciler İçin Merkezî Sınav Başvuru
  Formu”nun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş bir nüshası

Sınava Gelirken Alınması Gerekenler

Öğrenciler sınava gelirken yanlarında;

 • Geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi
  devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi)
  ile
 • En az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.
 • Sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir.

Geçerli kimlik belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.

Öğrenciler, nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, imzalı-mühürlü-barkodlu-karekodlu geçici kimlik belgesi- T.C. kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabileceklerdir.

Sınav İşlemleri için Ek işlem yapılmayacak

6 Haziran 2021’de gerçekleştirilecek olan LGS sınavının başvuruları, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında Bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecek.

Otomatik başvuru işlemi, yurt içinde eğitim alan tüm 8’inci sınıf öğrencileri için gerçekleştirilecek.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzunda bulunan formu doldurarak yapacak.

Böylece öğrencilerin ve velilerin sınav başvurusu için fiziki bir başvuru yapmasına gerek kalmayacak.

Sınava katılmak isteyen öğrenciler herhangi bir başvuru işlemine gerek duymadan sınava katılabilecek.

Sınav Giriş Belgesi

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacaktır. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecektir.

ÖĞRENCİ KONTENJANI 174 BİN

Açıklanan kılavuzun ekinde; merkezi sınavla öğrenci alacak Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları da yer aldı.

Açıklanan listeye göre Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek.

Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci alınacak.

 • Anadolu liselerine 56 bin 396,
 • Sosyal bilimler liselerine 10 bin 142,
 • Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712,
 • Fen liselerine 36 bin 980,
 • Mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.

Merkezi Sınav başvurusu MEB tarafından yapılan resmi, özel ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıfında öğrenim gören tüm öğrenciler, 05 Nisan 2021 tarihinden itibaren Merkezî Sınav başvurularına dair bilgilerini e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden görebileceklerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.