Kurbanlık Fiyatları Düşer mi? Son Durum Ne?

Kurbanlık Fiyatları Düşer mi? Son Durum Ne?

Kurban bayramında küçük veya büyükbaş hayvan kesmek isteyenlerin en çok merak ettiği soruların başında kurbanlık fiyatları düşer mi? Kurbanlık almak için arefe gününü beklenmeli mi? Kurbanlık için küçükbaş mı büyükbaş mı almalıyım gibi sorular gelmektedir. Bilindiği üzere son yıllarda kurbanlık fiyatlarında ciddi bir artış oldu. Bunun birden çok nedeni olmak ile birlikte uzmanlara göre en büyük nedeni kurban bayramında kesilen inek ve koyun sayısının yüksek olması neden olarak gösterilmektedir. Dişi hayvanların kesiminin yüksek oranlara çıkması hayvanların üremesini engellemek ile birlikte dışarıdan hayvan alımının da önünü açmaktadır. Bu neden ile bu yıl kesimi yasak olan inek ve koyunların denetiminin daha fazla olacağı belirtilmektedir. Bu nedenle bu yıl kurban kesmek isteyenlerin hayvan alımında dişi hayvanları tercih etmemeleri gerekmektedir.

Küçükbaş Kurbanlık Fiyatları 2017

Bu yıl kurban bayramında küçükbaş diye tabir edilen koyun, koç, teke, keçi gibi hayvan kesecek olanlar büyükbaş kesmek isteyenlere göre biraz daha şanslı. Bu yıl ülkemizdeki küçükbaş hayvan sayısı geçtiğimiz yıllara göre daha yüksek. Küçükbaş hayvan sayısının yüksek olmasına ters olan ise bu yıl küçükbaş hayvan fiyatlarının beklenenden yüksek rakamlarda olması. küçükbaş kurbanlık fiyatları 2017 yılında beklenenden yüksek olmasının nedenlerinin başında üreticilerin para kazanamadıklarını belirtmeleri olmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar da ise kurbanlık fiyatlarının bayrama yakın tarihte biraz daha düşeceği belirtilmektedir. Hayvan üreticilerinin arefe gününde ellerinde çok sayıda küçükbaş hayvan kalacağından fiyatları biraz daha aşağıya çekmesi beklenmektedir. Her ne kadar düşeceği kesin olmamak ile birlikte fiyatlarda 200 ile 300 lira arasında bir düşüş beklenebilir. Sizde eğer henüz kurbanlık almadıysanız arefe gününe kadar bekleyebilirsiniz. 2017 yılı küçükbaş hayvan fiyatları ortalama olarak 750 lira ile 1.500 lira arasında satılmaktadır.

Büyükbaş Kurbanlık Fiyatları 2017

Kurban bayramında büyükbaş hayvan hissesi ile kurban kesmek isteyenler geçtiğimiz yıla oranla %15 ile %30 arasında daha fazla bir ücret ödemek zorundalar. Ülkemizde sığır etinin yükselmesi neticesinde bu yıl büyükbaş kurban kesmek isteyenler biraz zorlanacak. geçtiğimiz yıl bin lira ile 1.500 lira arasında olan büyükbaş kurban hisseleri bu yıl 1.200 lira ile 2 bin lira arasına yükseldi. Büyükbaş Hayvan Fiyatları 2017 yılında 8 bin lira ile 20 bin lira arasında satılmaya devam etmektedir. Bakanlık her ne kadar dışarıdan ithal hayvan getirse de et fiyatlarını istenilen seviyelere çekememiştir. Bunun en büyük nedeni ise kurbanlık olarak vatandaşlarımızın yerli ırkları tercih etmesi olarak sıralayabiliriz. Bakanlık kurban bayramına bir kaç gün kala sığır fiyatlarının da düşeceğini açıklamıştır. Fakat şu anki tabloya göre fiyatların çok fazla oynaması beklenmemektedir. Bunun için vatandaşlarımız kurban bayramında kesecekleri büyükbaş hayvanları almaya başladılar. Sırası gelmişken değinmeden geçmek istemiyorum; Büyükbaş hayvan kesecek olan vatandaşlarımız hayvanın kesim ve pay işlemlerini yaptırmak için sıraya girmek adına Büyükbaş hayvanlarını bayrama günler kala almak zorunda kalmaktadır. Bu sorun nedeni ile büyükbaş hayvan alımı son güne bırakılmamaktadır.

BENZER HABER:  ÖSYM 2019 Sınav Takvimi Açıklandı! İşte ALES, KPSS, YDS, TUS, YKS, DGS Sınav Tarihleri

Kurbanda Küçükbaş mı Büyükbaş mı Kesilmeli?

Kurban bayramında 900 bin büyükbaş hayvan ve yaklaşık 3 milyon küçükbaş hayvan kesileceği tahmin edilmektedir. Bu rakam bir çok ülkenin hayvan sayısına eşit olmak ile birlikte bu yıl herhangi bir hayvan sıkıntısının olmayacağı belirtilmektedir. Küçükbaş hayvan kesmek isteyenler genellikle kurban denildiği zaman akla koç geldiği için küçük hayvanı tercih etmek ile birlikte bulundukları bölgeye göre de farklı nedenlerden dolayı küçükbaş hayvan kesenlerde bulunmaktadır. Büyükbaş hayvan kesenlerin ise en çok bu hayvanı tercih etmelerinin başında sığır etinin daha lezzetli olduğundan ve daha bereketli olduğundan dolayı tercih ettiklerini belirtmektedirler. Bu neden ile insanlara küçük veya büyükbaş hayvan tercihi konusunda herhangi bir fikir vermek doğru olmaz. Kişilerin zevk ve bütçelerine göre bu iki türden birini tercih edeceklerdir. Hangi türü tercih ederseniz edin Allah keseceğiniz kurbanları şimdiden kabul etsin. Son olarak küçükbaş hayvan kurbanlık almak isteyenlerin Kurbanlık Fiyatları Düşer mi? sorusuna arefe gününe kadar beklemelerinin yararlı olacağını düşünmekteyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
122142
USD/EUR
1,1028
Amerikan Doları
1,6078
Euro
6,726
İngiliz Sterlini
7,9757
Japon Yeni
5,5811
Rus Rublesi
1,5741
SA Riyali
1,4028
Altın
0,63783
Son Güncelleme: 25.01.2020 02:57
  • YENİ
  • YORUM