Kurban Eti Kimlere Verilir? Nasıl Dağıtılır? Diyanet Ne Diyor?

Kurban etleri kimlere verilir? kimlere verilmez? kaça pay edilir? nasıl dağıtılır? tüm sorularınızın cevabı haberimizde.

Kurban Eti Kimlere Verilir? Nasıl Dağıtılır? Diyanet Ne Diyor?

Kurban Bayramında kestiğiniz hayvanların etinden kimlere vermek gerekir. Kurban eti nasıl dağıtılır? Kurban Eti Kimlere Verilir? Kurban etini nasıl değerlendirmek gerekir. Kimlere kurban eti verilmez. Kurban eti dağıtımı ile ilgili merak ettikleriniz Kurban Eti Kimlere Verilir başlıklı haberimizde..

Kurban Eti Kaça Bölünür?

Kurbanlık hayvanların kesiminden sonra insanların ilk aklına gelen kesilen hayvanın eti kimlere ve ne şekilde verileceği olmaktadır. Kesilen hayvanın etinden kurbanı kesen kişinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kimselere yedirmesi ve bir miktarının da ihtiyaç sahiplerine yedirmesi uygun olarak görülmektedir. Bu noktada kurban etinin ne kadarının dağıtılması ve ne kadarının yenilmesi  hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Bu  konuda  Kurban Eti Kaça Bölünür sorusuna  3 parçaya bölünmesi gerektiği söylemektedir. Kesilen kurban etinden ilk payı kurban kesenin kendisi ve bakmak ile yükümlüğü olduklarına, 2. parçasını zengin bile olsa yakın akrabalarına, 3. parçasını ise fakirlere dağıtması uygun görülmüştür. Ayrıca kurban kesen vatandaşın bakmak ile yükümlü olduğu kişilerin çokluğu ve kurban etine olan ihtiyaçları karşısında kesilen kurban etinin tamamını yemesinde her hangi bir sakınca görülmemiştir. Bunun için kurban kesenlerin kestikleri etten hem kendilerinin yemesi hemde başkalarına ikramda bulunması en faziletli olanıdır. Kurban Eti Kimlere Verilir konusunda kesen kişi kesilen hayvanı ihtiyaç halinde tamamen ailesi ile paylaşmak ile birlikte akrabaları ve fakirler ile paylaşabilir.

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır

Kesilen kurbanlık hayvanları yukarıda da belirttiğimiz gibi ihtiyaca göre dağıtılacak kişi sayısı belirlenmektedir. Kesilen kurbanlık etlerinden istediğiniz miktarda akraba veya fakirlere ikramda bulunabilirsiniz. Bunun yanında kesilen hayvanların derisi, kellesi ve diğer sakatatlarını satmamak kaydı ile birilerine verebilirsiniz. Eğer kestiğiniz kurbanın derisini veya kellesini para karşılığında satacaksanız aldığınız bu parayı kesinlikle tasadduk (sadaka) etmek gerekmektedir. Kendisine gelir getirmesi amacı ile yapılacak olan bu tür satışlar caiz değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu türden gelen bir paranın hayır işleri için verilmesi uygun olacaktır.

kurban eti kaç parçaya bölünür

Kurbanın etinin üçe taksim edilmesi müstehaptır

  • Üçte biri kurban kesemeyen fakir fukaraya sadaka olarak verilir.
  • Üçte biriyle evine gelen akraba ve dostlarına ikram yapılmak üzere eve ayrılır.
  • Geriye kalan üçte birini ise, evdeki çoluk çocuğuna yiyecek ve nafaka olarak ayrılabilir.

Diyanet İşleri Bakanlığı İnternet Sitesinde Kurban Etlerini Dağıtımına ilişkin şu bilgilere yer vermiştir.

Kurban eti nasıl değerlendirilmelidir?

Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir bölümünün de eve ayrılmasını tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10). Ailenin ihtiyaç durumuna göre etin tamamı evde bırakılabileceği gibi, toplumda muhtaçların arttığı dönemde kurban etinin çoğunun hatta tamamının dağıtılması uygun olur. 

https://www.diyanet.gov.tr/tr/icerik/kurbanla-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-cevaplari/6331 sayfasından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kurban Kesiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesilen Kurban Eti Kimlere Verilir? Kurban Eti Kaça Bölünür? Kurban Eti Nasıl Dağıtılır gibi önemli soruların yanında dikkat etmemiz gereken bir takım olaylar da bulunmaktadır. Kesilecek hayvanın seçilmesinden, Kurbanların kesilmesi ve kesilecek yerin temizlenmesine kadar dikkat etmemiz gerekenler bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse; kesilecek olan hayvana eziyet edilmemesi, kesim yapılacak yerin hijyenik olması, kesimin İslami kurallara göre yapılması, Hayvandan arda kalanların ortalıkta bırakılmaması ve ulu orta yerde kurban kesilmemesi ilk akla gelenlerdir. Bu ve bunun gibi küçük ama son derece önemli konulara dikkat etmeliyiz. Keseceğimiz kurbanın ve dağıtacağımız etin ecrine zarar vermemek için bu tür konulara azami önem göstermeliyiz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.