DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İşletmelere Kredi müjdesi! 6 ay geri ödemesiz, 100.000 TL veriliyor

İşletmelere Kredi müjdesi! 6 ay geri ödemesiz, 100.000 TL veriliyor
20.05.2021
A+
A-

CumhurBaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi paketinde yer alan ilave istihdama ucuz kredi dayanağı hayata geçiriliyor. AK Parti’nin verdiği yasa önerisinde yer alan tertip etmeyle Mart ayında ücretsiz izne çıkardığı işçisini klasik çalışmaya geçiren, ilave işçi alan şirketlere ucuz kredi dayanağı başlıyor. İşçi başına 100 bin liraya kadar Kredi Garanti Fonu garantili kredi kullanımına ilişkin ayrıntıları Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklayacak. KGF, kurumsal bir kefalet kuruluşu olarak teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkânlarından yeterince yararlanamayan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ve KOBİ dışı işletmelerin, “müteselsil kefil” olmak suretiyle krediye erişimlerini sağlamaktadır.

Kredi ile ilgili işverene müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Bayramdan sonra başlıyor. Ucuz kredinin detayları belli oldu. İşverene 500 bin liraya kadar kredi verilecek. Kredinin 6 ay geri ödemesiz 3 yıl vadeli olacağı ifade edildi. İstihdamla ilişkin SGK primleri de faizden düşülecek. Böylece kredinin faizlerini büyük oranda devlet üstlenmiş olacak.

İlave istihdama yeni destek müjdesi hayata geçiriliyor Eleman alana hesaplı kredi

Ak Partinin sunduğu teklife göre; mikro ve küçük ölçekli işletmeler, ilave olarak istihdam ettikleri işçiler için ödemeleri gereken primleri, 30 Haziran 2022 tarihine kadar kullandıkları kredi faiz veya kâr payı bakiyesinden düşürebilecek.

İşletmelerin işe aldığı her bir işçinin primi bir yıl boyunca kamu bankalarından kullanacakları krediye mahsup edilecek. Mahsup edilecek 12 aylık prim tutarı bin 610 lira olacak. Kredi, kâr payı desteği bir yıl uygulanacak. Haziran sonuna uzatılan işten çıkarma yasağının ardından istihdamı desteklemek, işletmelerin finansman ihtiyacını karşılamak için Bayram’dan hemen sonra devreye girecek desteğe ilişkin merak edilen 10 sorunun yanıtı şöyle:

MAHSUP EDİLECEK 1 YILLIK PRİM TUTARI NE KADAR?

Bir yıl boyunca asgari ücret üzerinden ödenen sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası primlerinin işçi ve işveren payları, bu işletmelerin kamu bankalarından 30 Haziran 2022 tarihine kadar kullanacakları kredi faizlerinden mahsup edilecek. Mahsup edilecek 12 aylık prim tutarı ise bin 610 olacak.

AK Parti’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklife göre; mikro ve küçük ölçekli işletmeler, ilave olarak istihdam ettikleri işçiler için ödemeleri gereken primleri, 30 Haziran 2022 tarihine kadar kullandıkları kredi faiz veya kâr payı bakiyesinden düşürebilecek.

Bu destek 12 ay devam edecek. En fazla 5 kişiye kadar destek verilecek. Mahsup edilecek işçi başına prim tutarı aylık bin 341, 12 aylık ise 16 bin 100 lira olacak. İlave istihdam edilecek işçinin son 3 ayda 12 günden fazla bir işte çalışmaması gerekiyor

İşçi başına aylık 1341 TL

  • Brüt asgari ücret 3577,50 TL
  • İşçi primleri toplamı (%20) 715,50 TL
  • İşveren Primleri toplamı (%17,50) 626,06 TL
  • TOPLAM DESTEK: 1341,56 TL

KAÇ YIL VADELİ OLMASI PLANLANIYOR?

Sağlanan kredi faiz veya kâr payı desteği, destek kapsamına giren sigortalılar için bir yıl süreyle uygulanacak. İşyerleri ilave olarak işe aldığı en fazla beş sigortalı için bu destekten yararlanacak. Her yeni istihdam için 100 bin liralık verilecek kredi 6 ay ödemesiz, 3 yıl ödemeli olarak planlanıyor. İstihdamla ilişkin SGK primleri faizden düşülecek. Böylece kredinin faizlerini büyük oranda devlet üstlenmiş olacak.

İLAVE İSTİHDAMDA İŞSİZLİK KOŞULU VE LİMİT VAR MI?

İşçinin son 3 ayda 10 günden fazla sigortalı çalışmaması, 4B kapsamında sigortalı olması gerekiyor. Kredinin maksimum limiti 500 bin TL (ilave 5 istihdam) olacak

ÜCRETSİZ İZİNDEKİ İŞÇİLER YARARLANACAK MI?

Mart ayında en az 20 gün ücretsiz izne çıkarılan işçisini normal çalıştırmaya başlayan firmalar da yararlanacak. Bu işçiler için ilave istihdam, işe giriş koşullarına bakılmayacak.

PRİM BORCUNU YAPILANDIRANLARI DA KAPSIYOR MU?

Destekten yararlanabilmek için işyeri ile ilgili muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin yasal süresi içinde verilmesi, primlerin yasal süresinde ödenmesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme faizi borcu bulunmaması gerekiyor. SGK’ya olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını tecil ettiren, taksitlendiren veya yapılandıran işverenler, bu taksitlendirme, yapılandırma devam ettiği sürece bu imkândan yararlanabilecek.

ÇIKAN İŞÇİNİN YERİNE ALINAN İÇİN KULLANILABİLİR Mİ?

Bir yıllık destek süresi dolmadan işten ayrılan işçinin yerine başlayan çalışan için de kalan süreyi tamamlayacak şekilde destek sağlanacak. Şartların sağlanması kaydıyla yararlanma süresini aşmamak üzere, destekten yararlanılmış olan sigortalının destek süresini tamamlamadan işten ayrılıp yeniden işe başlaması halinde, söz konusu sigortalıdan dolayı yeniden işe başladığı tarihteki durumu dikkate alınarak, bu destekten kalan süre kadar yararlanmaya devam edilecek.

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRANLAR YARARLANABİLİR Mİ?

Mahkeme kararıyla veya yapılan denetimlerde sigortasız işçi çalıştıran veya bildirdiği sigortalı işçiyi fiilen çalıştırmadığı tespit edilenler yararlanamayacak

NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

AK Parti milletvekillerince önceki gün Meclis’e sunulan yasa teklifi Ramazan Bayramı’ndan sonra hızlı şekilde yasalaşacak. Yasa’nın yürürlüğe girmesiyle eş zamanlı olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı da kredinin kullanım şekli, takvimine ilişkin ayrıntıları duyuracak.

EMEKLİ İŞÇİLERİ KAPSIYOR MU?

Destek emekli işçileri ve yurt dışında çalışanları kapsamıyor. Normalleşme desteğinden kamuya ait kurum ve kuruluşlara ait işyerleri ile kamudan alınan ihalelere istinaden yapılan alım ve yapım işlerine ilişkin işyerleri yararlanamayacak.
Bankaların kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin ilk değerlendirdikleri verileri kredi notu ortalamasıdır.
Düşük kredi notuna kredi veren bankalar da bulunmakla beraber kredi notu ortalamasının en az belirli bir puan üzerinde olması gerekir.

Kredi notu 1300 puan ve üzerinde olanlar daha kolay kredi onayı alırken bu puan düştükçe hem kullanabileceğiniz kredi tutarı hem de kredi onayalmanız zorlaşır. Bu nedenle kredi notu ortalaması mümkün olduğunca yüksek tutulmaya çalışılmalıdır.

Kredi notu ortalamanız düşükse bu durumda kredi başvuru formu doldurmayın ve mutlaka öncesinde kredi notu yükseltme taktikleri uygulayın. Mümkünse bankalara borcunuz varsa bu borcu kapatın. Özellikle de gecikmeye düşen borçlarınızı ödeyin. Bankalarda kullanmadığınız hesaplarınız varsa bu hesapları iptal ettirin. Vadesiz hesabınızda her zaman para tutmaya çalışın.

Kredi ve kartı ödemelerinizi mutlaka düzenli yapmaya çalışın. Banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatları verin ve faturalarınızı hesabınızdan düzenli ödeyin. Harcamalarınızı nakit değil bankamatik kartı ya da kredi kartı kullanarak yapmaya özen gösterin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.