DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kredi Çekecekler Dikkat! Bu Hastalığı Olanlara Kredi Verilmiyor…

Borçları sebebi ile kredi başvuru yapan ve red alan vatandaşlar isyanda. Bankalar özellikle belirli hastalara kredi vermiyor… İşte bu hastalıklar ve BDDK’nın açıklaması…

Kredi Çekecekler Dikkat! Bu Hastalığı Olanlara Kredi Verilmiyor…
10.09.2021
A+
A-

Bankaların kalp krizi ve kanseri atlatan kişilere kredi vermemesi ve kredi başvurusu yapan kişilerin başvurularının bu sebep ile geri çevrilmesi vatandaşların büyük tepkisine neden oldu. Bankalar bu kişiler için ”hayat sigortası yapmayız” derken, BDDK ise her banka kredi ve risk politikasını kendisi belirler. Açıklamalarını yaptı. İşte detaylar..

Bu Hastalara Kredi Verilmiyor! Kanser, Kalp, Siröz, Böbrek…

Koronavirüs salgını sebebi ile borçlar ve eğitim masraflarını kredi yolu ile çözme girişimlerinde bulunan vatandaşlar kanser ve kalp krizini atlatan binlerce vatandaş bankalardan kredi alamamalarına isyan etmektedir. Hastalığı atsalar dahi bankalardan kredi veremiyoruz açıklaması alan kişiler, TBMM Dilekçe Komisyonu’na şikayet başvurusu yaptı.

Kanser hastalığını atlatmasına rağmen kredi aşamaması daha yaşarken ölü sayılması anlamına geldiğini söyleyerek vatandaşlar TBMM tarafından bu duruma çözüm istedi. Meclis Dilekçe Komisyonu Başkanı Ak Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, olayı ilgili banka ve diğer devlet kurum ve kuruluşları ile yazışarak aşmaya çalıştı.

Bu kurumların yanıtları ise ilginçti. İlgili banka kredilerin geri dönüşünün sağlanmasını teminen istenecek teminatlarda birinin hayat sigortası olduğunu ve bu sigortayı yaparken, ”kanser, siroz, böbrek yetmezliği, kalıcı felç, kalp” hastalığının olup olmadığına yönelik beş soru yöneltti.

Bu sorulardan birine evet yanıtı verilmesi halinde hayat sigortası teminatı verilmediğini ve kefil gibi başka teminatları devreye sokulduğu belirtildi.

Bakanlık Konu Hakkında Açıklama Yaptı: YETKİMİZ YOK

Ticaret Bakanlığı ise sorunun kredi sözleşmesinin imzalanmasından önceki süreçleri içerdiği için görev ve yetkileri kapsamında olmadığını belirtti. Ticaret Bakanlığı, bireysel krediler ile ilgili konunun, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından değerlendirilerek düzenlemesi gerektiğini belirtti.

BDDK Açıkladı: KENDİLERİ BELİRLER

BDDK ise bankaların kredi verme teminatları konusunda herhangi bir aracılık görevinin bulunmadığını, finans kurumlarının banka ve müşteri ilişkileri içerisinde kredi taleplerini sonuçlandırdıklarını belirtti.

lgili banka nezdinde bir işlem yapmalarının söz konusu olmadığına dikkat çeken BDDK, 

Bankalar kredi kullandırılması ve/veya kredi kartı tahsis edilmesi hususunda risk politikalarını kendileri belirlemektedirAçıklamasında bulundu.

Hazine Bakanlığı: Sigorta Yapmama Hakkı

Hazine ve Maliye Bakanlığı da şikayetlerin araştırıldığını ve, 

İnceleme sonrasında kredi bağlantılı hayat sigortalarında risk değerlendirmesi yapıldığı, siroz, böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz, kanser, inme ve stent ve anjiyo hariç kalp hastalıklarından en az birine maruz kalan kişiler için sigorta kabulü yapılamadığı tespit edilmiştir. diyerek açıklama yaptı.

Bakanlık kurumların sigorta yapmama haklarının bulunduğunu belirtti.

Birlik: SİGORTACILIĞA TERS

Türkiye Sigortalar Birliği, ilgili kurumların, riskin yüksek olduğu durumlarda sigorta poliçesi yapmayı kabul etmeyip, sigorta yapmama hakkının bulunduğunu vurguladı. Sözkonusu hastalıkların TÜİK’in ölüm nedeni istatistiklerinde ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekerek; “Sigorta şirketlerinin ödemeleri karşılayamayacaklarını düşündükleri yükümlülüklerin altına girmesi, sigortacılığın temeline ters düşer” dedi.

Borcunu ödemek isteyen ve kapatmak isteyenler için borç kapatma kredisi veren bankalar listesini görebilirsiniz.

SATIR: İnsani Değil Açıklamasını Yaptı

Dilekçe Komisyonu, gelen yanıtlara karşılık vatandaşlara bu aşamada yapılacak bir şey olmadığını belirtirken, Komisyon Başkanı Belma Satır ise şunları kaydetti;

Kanserli hastalara tedavisi bitmiş olsa bile bankaların sigorta yapmamasından dolayı kredi verilmiyor. Sadece kanser değil; kalp gibi birkaç hastalık daha var. Bu çok insani değil, her şey para değildir.Yorumu yaptı.

YORUMLAR

  1. HALİL dedi ki:

    KREDİ CEKMEK İSTİYORUM İHTİYACİM VAR