DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

KOSGEB Faizsiz 75 bin lira Hızlı Destek Programı için Başvurular 6 Ağustos’a Uzatıldı.

Son dakika KOSGEB destek programı için 2 .etap başvuruları 6 Ağustos’a uzatıldı.

KOSGEB Faizsiz 75 bin lira Hızlı Destek Programı için Başvurular 6 Ağustos’a Uzatıldı.
09.07.2021
A+
A-

Son dakika KOSGEB destek programı için 2 .etap başvuruları 6 Ağustos’a uzatıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,

“Başvurular bugünden itibaren e-Devlet aracılığıyla yapılabilecek

Pandemiden etkilenen mikro ve küçük işletmelere kulandırılacak olan 30 bin lira ve 75 bin lira faizsiz KOSGEB kredisinin başvuruları uzatıldı.

3 yıl geri ödemesiz, ilk taksit ödemesi 2024 yılında olacak şekilde 4 aylık periyotlar halinde 6 taksit ile ödemesi yapılacak olan Kosgeb Hızlı Destek programını başvurular başlatıldığını ve girişimcilerin başvuruları yapmaya davet ettiği çağrısı ile açıklamalar yapıldı. Ayrıntılar.

5 MİLYAR TL: KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar TL bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz.
Bu destek öncelikle Kovid salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yöneliktir. Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler de bu desteğe başvurabilecektir.

3 MAYIS’TA BAŞLIYOR: Mikro işletmeler, 30 bin liraya kadar küçük işletmeler, 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Bu sektörlerde şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığı ile başvurularını yapabilirler.

Pandemiden etkilenen İŞLETMELERE 5 MİLYAR DESTEK VERİLECEK

KOSGEB, pandemiden olumsuz etkilenen imalatçı mikro ve küçük işletmelere yönelik olarak kurguladığı hızlı destek programında başvuru süresini uzattı. İşletmeler, destek programına 6 Ağustos’a kadar başvurabilecek.

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, daha fazla işletmenin programdan yararlanması amacıyla süre uzatımı kararı aldıklarını ifade ederek “Şartları sağlayan mikro ve küçük ölçekli işletmeleri desteğimizden faydalanmaya davet ediyoruz.” dedi.

İmalat ve Tamamlayıcı Sektörler

KOSGEB, pandemiden olumsuz etkilenen imalat ve imalat sektörünü tamamlayıcı sektörlerdeki mikro ve küçük ölçekli işletmelere yönelik olarak Hızlı Destek Programı başlatmıştı.

Kapsam Genişletildi

3 – 21 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki ilk başvuru döneminin ardından kapsam genişletildi. Programdan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren daha fazla işletmenin yararlanması amacıyla 21 Haziran-9 Temmuz arasında ikinci başvuru dönemi açıldı.

28 Gün Uzatıldı

Programın ikinci fazında 9 Temmuz’da sona erecek başvuru dönemi, 28 gün uzatıldı. KOSGEB Başkanı Kurt, “Daha fazla işletmenin bu programımızdan yararlanması için süre uzatımı kararı aldık. Şartları sağlayan mikro ve küçük ölçekli işletmeleri, desteğimizden faydalanmaya davet ediyoruz.” dedi.

İki Bileşenden Oluşuyor

İmalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı, 2 bileşenden oluşuyor. İmalat ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki mikro ve küçük işletmeler birinci, 2017 ve sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler de ikinci bileşen kapsamında değerlendirilecek.

Pandemiden Önce Faal Olma

Programdan yararlanmak için işletmelerin Covid-19’dan önce faal olması ve 2019 yılında en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olması gerekecek. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmelerde bu asgari gelir kriterine bakılmayacak.

Gelir Kaybı Kriteri

2020 ve 2019 net satış hasılatları karşılaştırıldığında bir kuruş dahi gelir kaybı olan işletmeler programdan faydalanabilecek. Gelir kaybı kriterinde 2019 yılı toplamı ile 2020 toplamı yani 12 aylık dönemi dikkate alınacak. Gelir kaybı, KDV beyannamesi üzerinden değil defter türüne bakılmaksızın hesaplanacak. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler bu kriterden de muaf olacak.

Küçük İşletmelere 75 Bin TL’ye Varan Destek

Mikro ölçekli işletmelere 3 ay boyunca 30 bin, küçük işletmelere de yine 3 ay boyunca 75 bin liraya kadar destek sağlanacak. İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız olarak yararlanacak. 2017 ve sonrasında kurulan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ilave destek verilecek.

İşe Devam Kredisi Yararlanıcıları

Kamu banları tarafından başlatılan İşe Devam Kredisi’ni 250 bin TL’ye kadar kullanan işletmeler ve daha önce KOSGEB’den girişimcilik kredisi alanlar program kapsamında olacak.

Ana veya Yan Faaliyet Kodları

Ana veya yan faaliyet kodları hedef sektörler arasında bulunanların yani mali kayıtlardaki sektör kodlarının herhangi biri programın hedef kitlesine uyan ve bu sektörlerin en az birinde faaliyet gösteren işletmelerin başvurusu kabul edilecek.

Başvuru İçin Beyana Bakılacak

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması bağlamında vergi veya SGK borcu olan işletmeler, başvuru sırasında borçlarını erteleyeceklerine veya taksitlendireceklerine ilişkin beyanda bulunurlarsa programa başvuru yapabilecek. KOSGEB, destek ödemesi öncesinde borcunu kapatan, erteleyen veya taksitlendiren işletmelere bakarak destek ödemesi yapabilecek.

İlk Dönemde Başvurusu Reddedilenler

3 – 21 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki ilk başvuru döneminde başvurusu reddedilen işletmeler, koşulları karşılıyorsa başvuruda bulunabilecek.

4’er Aylık 6 Eşit Taksit

Desteğin geri ödeme süreci, 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecek. Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacak.

E-Devlet’ten Başvuru

Başvuru ve uygunluk kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, programa e-Devlet üzerinden online olarak başvuracak.

Başvuru yapmak isteyenler; Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu sayfası olan; https://www.turkiye.gov.tr/mikro-ve-kucuk-isletmelere-hizli-destek-programi-basvurusu-5728 linki üzerinden başvuru yapabilirler.

Yeni güncel bilgileri kredihaberler.com takip ederek öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.