İhtiyaç ve Konut Kredilerinde Yeni Dönem!

İhtiyaç ve Konut Kredilerinde Yeni Dönem!
Yayınlama: 23.09.2022
Düzenleme: 23.09.2022

Son dakika haberi! İhtiyaç kredisi sözleşmelerinde ve konut kredisi sözleşmelerinde yeni bir düzenleme yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre bundan sonra kredi sözleşmeleri sigortalı ve sigortasız düzenlenecek. Her iki teklif türü de tüketiciye sunulacaktır.

Uygulama 1 Ocak 2023’ten itibaren resmen başlayacak.

İşte kredilerde yeni düzenlemeye ilişkin detaylar

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre tüketici kredisi sözleşmeleri ile konut finansmanı sözleşmeleri, sigortalı ve sigortasız olarak hazırlanacak karşılaştırmalı ödeme planıyla teklif edilebilecek.

Uygulama 1 Ocak 20223 tarihinde başlayacak. İşte son dakika haberinin detayları…

Kredi Yönetmeliklerinde Değişiklik

Tüketici kredisi sözleşmeleri ve konut finansmanı sözleşmeleri düzenlemelerine “yan finansal ürün” başlığı altında tüketicilere sunulan her türlü ürün veya hizmetler ile kredi bağlantılı sigortalar hariç sigortayı açıklayan maddeler eklendi.

Bilgiyi Sunmak Zorunda Olacaklar

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan ve her iki düzenlemede de bu doğrultuda düzenlemeleri içeren düzenlemelere göre, alacaklılar; Sigortalı ve sigortasız kredi tekliflerinin tüketici tarafından talep edilen kredi tutarı ve süresi bazında hazırlanacak örnek ödeme planı ile sunulması halinde, her iki teklife ilişkin ödeme planları

Satın Alma Şartına Bağlanmayacak

Tüketici kredisi sözleşmesi, kredi ile ilgili olanlar hariç yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alınması şartına bağlanamayacak.

Kredi bağlantılı sigortanın kredi konusu ile uyumlu olması zorunlu tutuldu.

Krediye ilişkin aynı teminatı içeren birden fazla sigorta ve kredi tutarını aşan sigorta yapılamayacak.

Yapılan düzenlemeye göre, belirsiz süreli tüketici kredilerinde akdi faiz oranının düşürülmesi durumunda bu değişiklik, bildirimin yapıldığı döneme ilişkin son ödeme tarihinden itibaren hüküm ifade edecek

Tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmeliğinin; 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına ilişkin maddesinde yapılan düzenlemeye
göre, cayma hakkı süresi içinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi halinde bildirim aranmaksızın bu madde hükümleri uygulanacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.