İcra Takiplerinde Elektronik Dönem

İcra Takiplerinde Elektronik Dönem

Ak Partinin Meclise sunduğu bir yasa ile elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturaların abonelik sözleşmelerinden dolayı alacaklar ile ilgili oluşan icra takipleri elektronik ortamda yapılacak.

Faturalardaki abonelik sözleşmeleri ile ilgili başlatılacak olan elektronik icra takipleri ile alakalı bütün detaylar haberimizde..

İcra Takipleri Sanal Ortamdan Gerçekleştirilecek

Ak Parti milletvekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğu “Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Teklifi”nde elektrik, su, doğalgaz gibi abonelik sözleşmesinden kaynaklı bedel alacaklarına dair icra ve haciz işlemlerinin sanal ortamdan elektronik olarak gerçekleştirilmesine yönelik düzenlemelere de yer verildi. Verilen teklifin kabul görüp yasalaşması ile birlikte, abonelik sözleşmesinden kaynaklı alacak borçlarının icra takiplerinin yapılması için Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi bünyesinde Merkezi Takip Sisteminin kurulması ön görülecek.

Yapılan düzenlemeye göre alacaklı kişinin avukatı, para alacakları ile ilgili icra takiplerini Merkezi Takip Sistemindeki verilen talep formunu doldurarak başlatacaktır. Belirlenen masraflar ve harçların da elektronik ortamda ödemesi gerçekleştikten sonra güvenli elektronik imza ile onayı sağlanarak sisteme kaydedilecek. Bütün bu işlemlerin sonunda ise icra takibi sisteme kayıt yapıldığı anda başlamış olacak.

Borçluya gönderilecek olan ödeme uyarısı ve tebliğde belirtilen zarf bilgileri, takip sistemi üzerinden PTT’ye gönderilecek. PTT gönderilen evrakların çıktılarını alacak ve ödeme talebini borçluya iletecek. Takibi başlatılan mevcut borç ve bu borcun harç masrafları borçlu kimse tarafından belirlenen sürede Merkezi Takip Sisteminde belirtilen alacaklıya ait ve sistem ile eşleştirilmiş hesap numarasına ödemesi gerçekleştiğinde icra takibi sona ermiş ve mevcut dosya kapanmış olacaktır.

İcra Takipleri Sanal Ortamdan Gerçekleştirilecek
İcra Takipleri Sanal Ortamdan Gerçekleştirilecek

Evraklar Elden Teslim Edilmeyecek

Borç alacakları ile alakalı icra takibinin elektronik ortamdan değil de elden tesliminin yapılması icra daireleri tarafından kabul edilmeyecektir. Borçlu kimse ödeme uyarısı ile ilgili herhangi bir icra dairesine giderek ya da Merkezi Takip Sistemi aracılığı ile güvenli elektronik imza kullanımı ile itiraz da bulunabilecektir. Yapılan itiraz sonrasında alacaklı itirazın hükümden düşürülmesini kurulacak mahkemeden talep edebilecektir.

BENZER HABER:  Suriyeli Kadınlara Doğum Desteği

Mevcut borç yüzünden icra takibinin netleşmesi ve borçlunun borcunu ödememesi halinde, cebri icra işlemleri icra dairesinde bulunan İcra ve İflas Kanununun hükümleri ile sürdürülecek. Getirilen bu düzenleme sayesinde alacaklardan haciz aşamasına gelene kadar ki takip işlemleri elektronik ortamda yapılacağı için icra dairelerinden iş yükü biraz alınmış olacak ve icra işlemleri ucuz, hızlı ve kolay bir şekilde olacağından insanların da bu durumdan memnun kalmaları sağlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
121743
USD/EUR
1,1030
Amerikan Doları
1,59607
Euro
6,5827
İngiliz Sterlini
7,8091
Japon Yeni
5,4487
Rus Rublesi
1,5556
SA Riyali
1,3852
Altın
0,62546
Son Güncelleme: 24.01.2020 14:40
  • YENİ
  • YORUM