DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Çok Bulutlu

Hastaneye Gideceğim Yasak mı? 65-20 Yaş Zorunlu Hal İzin Belgesi

Hastaneye Gideceğim Yasak mı? 65 yaş üstü ve 20 yaş altı Sokağa Çıkma Yasağının istisnaları neler? Hasta olanlar ne yapacaklar? İşe gitmesi gereken, çalışması gereken vatandaş ne yapacak? Acil durumlarda evden çıkılamayacak mı? 112 veya Valiliklere nasıl başvuru yapılacak?

Hastaneye Gideceğim Yasak mı? 65-20 Yaş Zorunlu Hal İzin Belgesi
12.04.2020
A+
A-

Bilindiği üzere bu hafta sonu Zonguldak ve 30 Büyükşehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın amacı korona virüs salgınının büyümesinin engellenmesi idi. Bu kapsamda ülke genelinde onlarca önlem alındı. İşte bu önlemleri ve sokağa çıkmak isteyenlerin yapmaları gerekenleri sizler için araştırdık.

Sokağa Çıkma Yasağının İstisnaları Nelerdir?

Aşağıda yer alan görsel de İç İşleri Bakanlığının genelgesi mevcut olup, bu genelde kimlerin sokağa çıkabileceği açıkça belirtilmiştir. Özetlemek gerekirse;

 1. Unlu mamuller ve ekmek fırınları,
 2. Sağlık kurumları ve eczaneler (sağlık çalışanları da işlerine gidebilecek)
 3. Tıbbi malzeme üreten iş yerleri (maske dahil)
 4. Zorunlu kamu kuruluşları hizmetleri
 5. Valiliklerin belirleyeceği veteriner klinikleri ve benzin istasyonları,
 6. Elektrik, doğal gaz gibi büyük enerji üretim tesisleri

Yukarıda görüldüğü üzere hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağında bu 6 madde yer alıyor. Hastaneye gidecekler için veya hasta olanlar için yeni bir ayrım yapılmamış.

Hastaneye Gitmek Yasak mı?

Türkiye’de tüm sağlık sistemi korona virüs salgını ile uğraşırken, diğer hastalar ve tadavi gereksinimi duyanlar içinde tedaviler devam ediyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, sağlık bakanlığınca bazı hastanelerin acil olmayan tedavileri ileri tarihlere ertelendi. Acil olmayan kredihaberler.com ameliyatlar, gereksiz müdahaleler ve boş yere kalabalık oluşturarak salgının ilerlemesini sağlayacak her türlü faaliyete kısıtlama getirildi. Bu kapsamda hastalarımızın hastanelere gitmeden önce randevu sistemlerinden sorgulama yaparak, doktorlarının görev başında olup olmadığını öğrenmeleri ve eğer doktor mevcut ise gerekli sterilizasyon tedbirleri kapsamında tedavilerini olmaları uzmanlarca tavsiye ediliyor.

65 Yaş Üstü Vatandaşlar Hastaneye Gidemeyecek mi?

Bakanlığın sokağa çıkma yasağı genelgesinde bu kişilerin hastaneye gidip gelmeleri konusunda bir ayrıntılı bulunmuyor. Ancak İçişleri Bakanlığı tarafından bu konuda gerekli tedbirlerin alınacağından bahsediliyor.

“İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacaktır. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması kredihaberler.com  ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecektir.”

Her ne kadar korona virüs için tedbir alınsa da, tedavi olmadığı taktirde yaşayamayacak bir çok vatandaş mevcut. Bu vatandaşların tedavi hizmetleri için İçişleri Bakanlığı genelgesinde bahsedildiği üzere 112-155-156 telefon numaralarını arayarak bu telefonlardan bilgi vermeleri kredihaberler.com uygun olacaktır. Yine bu vatandaşlar, kolluk kuvvetleri tarafından kendilerinin tedavi hizmetleri konusunda önlem alınması durumunda rahatça hastaneye gidip gelebileceklerdir.

Ancak bunun dışında herhangi bir makamdan izin almadan, hastaneye gidiyorum gibi bir sebeple evden çıkmak sokağa çıkma yasağına aykırılık oluşturabilecektir.

 • 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar, izin belgeleri için 112’yi arayıp kayıt oluşturabiliyor. 112 tarafından oluşturulan bu kayıt, Valilikler tarafından onaylanıyor ve hasta tedaviye gidebiliyor.
 • 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunmayanlar ve 20 yaş altı hastalar tedavileri için E-devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor. 

65 yaş ve üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat izin belgesi başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=basvuru adresine giriş yapın. Burada YENİ BAŞVURU linkine tıklayın. Daha sonra;

 • Başvuru Türü: Seyahat İzin İşlemleri,
 • Belge Türü: Özel Araç / Otobüs
 • Alt Başvuru Birimi : Bağlı bulunduğunuz valilik

Devam tuşuna bastığınız zamanda sistemde tanımlı olan bilgileriniz otomatik olarak ekranınıza yansıyacak, burada doldurmanız gereken boşlukları doldurup başvuru tamamla demeniz gerekiyor. E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Başvurusu linkinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Almadan Hastaneye Gitmek Yasak mı?

Bu bilgiler ışığında tedavi hizmetleri için hastanelere gidecek vatandaşların mutlaka 112’den veya E-devlet üzerinden seyahat izin belgesi almaları gerekiyor. 20 yaştan büyük ve 65 yaştan küçük olan vatandaşlar için ise hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edildiği zaman yapılacak işlemler aynı görünüyor. Diğer zamanlarda ise bu kişiler için sokağa çıkmak yasak olmadığı için problem bulunmuyor.

20 Yaş Altı Vatandaşların İzin Belgesi Almaları Gerekiyor mu?

20 yaş altı vatandaşların da, hastane ve benzeri acil ihtiyaçları için evlerinden çıkmaları gerektiğinde E-devlet üzerinden başvuru yaparak izin belgeleri almaları gerekiyor. Belge alındıktan sonra Valilik tarafından onaylanıyor ve bu belge ile seyahat edilebiliyor.

Hasta Ziyareti İçin İzin Alınabilir mi?

Bilindiği üzere hastanelerin ziyaret saatleri sağlık Bakanlığınca belirleniyor ve uygulanıyor. Ancak sokağa çıkması yasak olan bir vatandaş hasta ziyaretine gitmek istediğinde mutlaka izin belgesi bulunması gerekiyor. Ancak izin belgesi bulunması hastayı ziyaret edebileceği anlamına gelmiyor. Zira hastane baştabipliğince var olan uygulama ne ise, şartların uygun olması durumunda ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hasta ziyareti yasak ise, izin belgenizin olması bir işe yaramıyor.

Tüm hallerde vatandaşlarımızın aklına takılan soru ve cevapları için yukarıda da bahsettiğimiz ALO 112, 155 ve 156 telefon numaraları aranıp, her türlü bilgi alınabilir. Acil durumlar bu birimlerde ki görevlilere bildirilerek acilen müdahale edilmesi sağlanabilir.

YORUMLAR

 1. samet dedi ki:

  Bu tedbirler yanlis 20 yas alti bir kisi bende virus olabilir diycek ve 112 e devlet ten izin alip sonuc gelene kadar devlet zaten hastayi olume terk etmis tir boyle bir durumda 112 ekipleri gelip hastaya aninda mudahale etmesi gerekir dogru olan budur

 2. Emrah dedi ki:

  20 yaş altında olduğum için hastaneye gidemiyorum ve e devleten başvuruda yapılamıyor randevu aldım hastaneye nasıl gidebilirim