DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Geri Ödemesiz 40 bin TL Ciro Desteği Uzatıldı! Son gün ne zaman?

Geri Ödemesiz 40 bin TL Ciro Desteği Uzatıldı! Son gün ne zaman?
30.04.2021
A+
A-

Tam kapanmada nefes aldıran haber! Devlet düğmeye bastı:

Koronavirüs döneminde zor günler geçiren esnaflara yönelik destekler tam kapanma sürecinde de tam gaz devam ediyor. Bilindiği üzere salgın nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle olumsuz etkilenen sektörlerin başında yeme-içme geliyor. Pandemi döneminde kapalı olan yiyecek içecek sektörüne sağlanan ‘Ciro Kaybı Desteği’ başvurusu hakkında son dakika müjdeli haber geldi. Peki Ciro Kaybı Desteği başvurusu son gün ne zaman? Ciro Kaybı Desteği başvurusu nereden yapılır? Ciro Kaybı Desteği ne kadar? İşte son dakika haberinin detayları!

CİRO DESTEĞİ DESTEĞİ BAŞVURUSU SON GÜN NE ZAMAN?

Korona salgını nedeniyle zor günler geçiren esnaflara yönelik destekler tam kapanma sürecinde de devam ediyor. Bu kapsamda pandemi sürecinde kaplı olan yiyecek içecek sektörüne sağlanan Ciro Kaybı Desteği başvuruları uzatıldığı duyurusu Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan geldi. Peki Ciro Kaybı Desteği başvurusu son gün ne zaman? Ciro kaybı desteği başvurusu ne zaman bitecek? Ciro kaybı desteği ne kadar? İşte konuya ilişkin tüm detaylar!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yiyecek-içecek hizmeti sektöründeki işletmelere yönelik sağlanan ciro kaybı desteklerinde başvuru sürelerini uzattıklarını bildirdi. Muş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından olumsuz etkilenen yiyecek-içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere yönelik geri ödemesiz ciro kaybı desteklerinde başvuru sürelerini, işletmelerin hak kaybına uğramaması için uzattıklarını belirterek, “Desteklerden yararlanma şartlarını taşıyan fakat çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamayan işletmelerimiz, 31 Mayıs 2021 saat 23.59’a kadar başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekler. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

CİRO KAYBI DESTEĞİ NE KADAR?

Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak kaydıyla 2020’deki ciroların 2019’daki cirolara göre azalan tutarının yüzde 3’ü esas alınarak verilecek.

CİRO KAYBI DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ciro kaybı desteğine ilişkin başvuru süresi ile diğer usul ve esaslar Ticaret Bakanlığınca belirlenecek. Destek ödemeleri için E-devlet üzerinden başvuru alınması bekleniyor. Başvuruların ardından yapılacak değerlendirme süreci ile birlikte ödemelerin kısa sürede vatandaşların hesabına yatırılması bekleniyor.

HANGİ SEKTÖRLER YARARLANACAK?

Bu destekten 2019’da ya da öncesinde başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibariyle faal mükellefiyeti bulunan, 2019’da cirosu 3 milyon lira ve altında olup söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020’deki cirosu yüzde 50 ve üzeri azalan işletmeler faydalanacak.

“DESTEKLER TAMAMEN KARŞILIKSIZ, HİBE NİTELİĞİNDE”

Ticaret Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre de 5 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde faaliyetleri kısıtlanan, yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) katma değer vergisi mükellefiyeti olan, 2019 takvim yılından önce ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 tarihi itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olup, söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020 takvim yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan işletmelere ciro kaybı desteği ödemesi yapılıyor.

Bakanlık, destek programının uygulanmasına ilişkin olarak başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan diğer kurum ve kuruluşlar ve bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek. Ciro kaybı desteği, destekten faydalananın başvuru esnasında bildirdiği ve elektronik ortamda doğrulanan banka hesabına yatırılacak.

BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Destek programı başvuru süresi, bir aydan az olmamak üzere Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden duyurulacak. Başvuru, işletmeyi temsile yetkili kişilerce yapılacak ve başvuru ile eki taahhütname elektronik ortamda onaylanacak.
Tebliğ kapsamında ciro kaybı desteğinden faydalanma hakkına sahip işletmelerce yapılabilecek itirazlar, başvuru tarihinden itibaren 10 gün içindeİç Ticaret Genel Müdürlüğü’ne yapılacak. İtirazların değerlendirilmesinde vergi dairesi kayıtları esas alınacak.

Bakanlık, destek programının uygulanmasına ilişkin olarak başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan diğer kurum ve kuruluşlar ve bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek. Ciro kaybı desteği, destekten faydalananın başvuru esnasında bildirdiği ve elektronik ortamda doğrulanan banka hesabına yatırılacak

Ödenecek tutar, 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere, cironun azalan tutarının yüzde 3’ü oranında hesaplanıyor.

19 ŞUBAT 2021 İTİBARIYLA ALINMAYA BAŞLANDI

Söz konusu desteğe ilişkin başvurular e-Devlet sistemi üzerinden 19 Şubat 2021 itibarıyla alınmaya başlanmış, yapılan süre uzatımıyla birlikte son başvuru tarihi 30 Nisan 2021 olarak belirlenmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.