DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı

Genç Çiftçi Sonuçları Açıklandı 2018 Listeleri Yayınlandı

2018 Yılında köye dönüş yapan genç çifçiler için sonuçlar E-Devlet üzerinden açıklanmaya başlıyor. 26-27-28-29 Mayıs 2018 tarihlerinde askı listeleri yayınlanacak ve YEDEK ASIL listeler belirlenecek. Bu saatten sonra hibe sözleşmesi imzalama safhası başlayacak. 28 Mayıs’ta başlıyor.

Genç Çiftçi Sonuçları Açıklandı 2018 Listeleri Yayınlandı

Binlerce çiftçinin heyecanla beklediği genç çiftçi kapsamında 2018 yılında verilecek olan 30 bin TL hibe sonuçları sonunda açıklanıyor. Geçen sene 16 bin 733 kişinin başvuru yaptığı büyük hibeden yararlanacak olanlar için yedek ve asıl liste 26 27 28 ile 29 mayıs 2018 tarihlerinde açıklanacak. 2018 senesi içinde toplam 503 milyon lira hibe dağıtımı yapılması planlanıyor.

Hayvancılık Alanında Başvuru Yapanlar Çok Daha Şanslı

2018 yılında genç çiftçi kapsamında verilecek olan 30.000 TL hibe de %75 oranında ( 16 bin 605 )  hayvancılık alanında başvuru yapanlar öncelik hakkı kazanacak. Aldığımız duyuma göre geçen yıllara göre bu senede bayan çiftçilerimizin kazanma şansları erkeklere oran ile çok daha fazla olacaklardır. 2018 yılında genç çiftçi sonuçları kapsamında verilecek olan hibe ve kazanlar listesi sayısı şu alanları kapsamaktadır.

 1. Küçükbaş ve büyükbaş canlı hayvan alımları ( 8 bin 375 kişi )
 2. Arıcılık ( 2 bin 680 çiftçimiz )
 3. Salma tavukçuluk ( 513 başvuruda bulunan çiftçimize )
 4. İpek böcekçiliği ( 50 genç çiftçimiz )
 5. Süs bitkisi ve örtü altı sebze yetiştiriciliği ( 67 projeye )
 6. Aromotik bitki ( 92 genç çiftçi projesine )
 7. Bağ ve meyve yetiştiriciliği ( 359 vatandaşımıza )
 8. Kültür ve istiridye mantarcılığı ( 411 başvuru yapan ve kazanan listesinde yer alan çiftçilerimize )

Bu kapsamda genç çiftçi sertifikası sahipleri kazandıkları 30 bin TL hibelerini karşılında hak etikleri canlı hayvanları geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda TİGEM tarafından teslim edilecektir. İpek böceğinde hibe alacaklar için Koza Birlik, arı yetiştiriciliğin de ise canlı arı ile kovan ihtiyaçlarını TAB ( Türkiye Arı Birliği ) seferber olacaktır.

Sonuçların Açıklanma Müjdesi Bakan FAKIBABA’dan Geldi!

Binlerce çiftçimizin merak ile beklediği 30 bin TL hibe ile canlı hayvan alımları için artık sona gelindi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı A. Eşref FAKIBABA yapmış olduğu yazılı açıklamasında illerde vali ve vali yardımcıları tarafından kurulan komisyonlarca kazananların listesinin belirlendiği belirtildi. Asil hak sahiplerine bu müjdeli haber 23 ile 29 mayıs 2018 tarihleri arasında bildirecektir. Proje kapsamında kazananlar ise 30 mayıs ile 5 haziran arasında sözleşme imzalanacaktır. Hak sahipleri protokol imzalarından sonra bakanlık tarafından takip ve devamda ise kontrol edilecektir.

2018 Genç Çiftçi Projesinde Kazananların İzlemesi Gereken Yol Haritası Şu Şekildedir

23 mayıs 2018 tarihinde yayımlanan genç çiftçi kazananlar listesinde yer alan vatandaşlarımızın izlemesi gereken yol haritası şu şekildedir.

 1. 30 bin TL hibe almaya hak kazanan çiftçilerimiz ile 30 mayıs 5 haziran içinde sözleşme imzalanır.
 2. Asıl listenin yanı sıra yedek listede yer alan çiftçimiz ile de bu tarihlerde sözleşme imzalanması sağlanır.
 3. Başvur yaptıkları alana ait bu tarihler içerisinde genç çiftçimiz gider kalemi alanlarını belirler.

Bu zaman zarfında ola ki asıl listede yer alan kazanan çiftçimiz sözleşme imzalamaz yada daha sonradan projeye uygun olmadığı belirlenirse onun yerine yedek listede en üstte olan hak sahibi faydalanılacaktır.

Fakıbaba, “Biz elimizden geldiği kadar, üretici, sanayici ve tüketicileri düşünen bir sistemle hizmet etmek istiyoruz. Biz şunun hesabını yaptık, desteği yem fiyatlarına mı ürüne mi destek verelim konusunda konuştuk ve ürüne destek vermeğe karar verdik. Sadece sütte 20 milyon destek sağladık. Bir de büyükbaş hayvanlara besi desteği veriyoruz. Bayrama kadar üretici vatandaşlarımıza 860 milyon lira destek sağlamayı düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Kazananlar Listesi e-Devlet Üzerinden Bildirilecektir

23 mayıs 2018 tarihinde genç çiftçi kazananlar listesi için e-Devlet üzerinden açılan bir sayfa üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Şayet sisteme giriş için bir e-Devlet şifreniz yoksa bunu size en yakın PTT den yaklaşık 1 TL karşılığında anında temin edebilirsiniz. Şayet elinizde bir e-devlet şifresi varsa projede kazananların listesini direk olarak https://www.turkiye.gov.tr/gtvh-genc-ciftci-projelerinin-basvuru-sonuclarini-sorgulama adresinden görebilirsiniz.

Şimdiden Türkiye’nin her ilinde başvuru yapan genç çiftçilerimize alacakları 30 bin TL karşılığında ki canlı hayvanların hayırlı olması dileriz. Kazanan arkadaşlarımız mutluluklarını bizler ile paylaşırlarsa bizi de onurlandırmış olacaklardır.

Çubuk ilçesinde turşuluk salatalık yetiştiren dedesinin üretimine katkı sunmak için başladığı solucan gübresi üretme işini büyüten Halil İbrahim Özkan, bir Milyon solucanın aylık bir ton gübre ürettiği bir tesis kurdu. Özkan Sağlık Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra atanmayı beklerken bir yandan sınavları hazırlandığını bir yandan da dedesi Nurettin kursa yardım etmek amacıyla Küçük çapta solucan gübresi üretmeye başladığını olumlu sonuçlar Üzerine de işini büyütmeye karar verdiğini söyledi. Verimi artırmak için araştırmalar yaptığı sırada internette solucan gübresi ne gördüğünü anlatan Özkan, salatalık üretiminde denemek için solucan olarak küçük bir yerde solucan gübresi üretimine başladığını ifade etti. Özkan solucan gübresinin üretimlerini iki kat arttırdığını şahit olduklarını belirtti bulmuş olduğunuz yerde başladı. Özkan şunları söyledi;  “Ben kendim sağlıkçıyım, burada atama beklerken büyük babama yardım ediyordum. Yani büyük babam burada çubuğun meşhur olan turşusunun hammaddesi olan salatalık üretirken kendimiz verimi nasıl artırılır diye düşünüp düşünürken internette solucan gübresini gördüm.

Belli araştırmalar yaptım ve daha sonrasında faydalı olduğunu inandım. Kendime bizzat denemek isterim. Başta küçük bir şekilde başladı ve bundan sonrasında kendiliğinden artış gösterdiğini görünce ve çevremizde bunu isteyenler oldu. Herkesi de verdiğimiz zaman iyi geri dönüşler alınca da Biz burayı biraz daha gitmek istedik ve solucanların zaten kendi arttığı için biz biraz daha solucanları çoğalttı. Alanı büyüttü böyle ol olunca daha çok sipariş almaya başladı. Açık gibi almaya başlayınca da insan gücünü azaltmak için biz burada makine uğraşmaya geçtik. Burada görmüş olduğunuz makineyi bizzat kendimiz her bir civatası kendimiz alarak internetten örneklerine baka baka bunun anlamı ile kendimiz yaptık. Öyle olunca şu anki kapasitemiz yaklaşık 1 sene geçti aradan. Ayda 1 tona yakın gübre alıyoruz ve ürün de ciddi miktarda artışı olduğunu bizzat burada Büyükbabam Hani Kendisi de gördü ve bu işin gerçekten faydalı olduğunu o da inandı. Benim gibi üstteki hamile yumurtayı bırakmak üzere 18-300 ve bu her geçen gün daha da artıyor. Çünkü solucanlarımız her iki ayda iki katına çıktığı için tesislerimiz ile iki katlı gitmek zorunda kalıyoruz. Talep bizim bazı bölgelerde çiftçilerin önyargılı davranmalarına rağmen özellikle organik tarım yapan insanlar bunu seni seve alıyorlar. Çünkü kullandıkları zaman sonuçlarını mutlaka görüyorlar. 2014 sonuna kadar bizim bütün ürünümüz satıldı. Biz şimdi artı doğabilecek pazarlar hesabı içindeyiz onlara mal yetiştirmede çözümleri üretiyoruz. Yurt dışından da talebiniz var. Şu anda Almanya’da laboratuvarlarda ilk analizleri yapılıyor. Irak’ta, Kuveyt’te, Suudi Arabistan’da yeni Numune gönderdik oralarda da aynı işlemi geçtikten sonra ihracat talepleri gelecek. Şu anda bağlantılarımız Tamam sadece prosedürleri bekliyoruz dedi.

genç çiftçi sonuçları askı listesi

Genç Çiftçi Dağıtımları Bu şekilde Devam Etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın genç çiftçilerin desteklenmesi projesi kapsamında damızlık düve almaya hak kazanan genç Çiftçilere simental cinsi düveleri törenle teslim edildi. Geçen yıl genç Çiftçi projesi desteğinden faydalanmak için Edirne’de 2832 müracaat olmuştu. Bu kapsamda Bakanlığın tahsis ettiği 4.530.000 lira ödenek doğrultusunda 151 adet proje uygulanmaya başlandı. Bunlar arasında yer alan damızlık düve projesi ile 11 çiftçiye altışar adet düve teslim edildi. Edirne Ticaret Borsası canlı hayvan tesislerine gelen ilk tırda bulunan 36 adet damızlık düve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı kırmızı et üreticileri birliği başkanı İsmail Taşkın ve üreticilerin katılımı ile kadın Çiftçilere teslim edildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı hibe desteği verilen 151 projeden 41’nin bitkisel üretim arıcılık kanatlı ve mantarcılık 89 tanesinin damızlık düve ve 21 tanesinin küçükbaş hayvan projesinden oluştuğunu söyledi.

Genç Çiftçi Sonuçları Yakında Açıklanacak

Açıklanan sonuçlar da kazanamayanlar üzülmeyin, sonraki senelerde de verilecek olan bu destekten bu yıl hak sahibi olanlar bir sonraki seferlerde katılım hakkına sahip olamayacakları için sizin şansınız çok daha fazla olacaktır. ? 2020 senesine kadar elbet sizde bu imkanlardan yararlanacaksınız.

Değerli çiftçilerimiz malum sonuçların duyurulması ile tüm başvuru yapanlar birden sisteme yüklenmiştir. Dolayısı ile sistem tıkanma noktasına girmiştir. Lütfen sabırlı olalım. Sizlere tavsiye sorgulama işlemlerini gece 03:00 dan sonra yapmanızdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.