DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Evlenenlere maddi destek devletten.. 24 maaş evlilik ödeneği ve 11 bin 32 liraya varan çeyiz hesabı

Devletten evlenecek çiftlere 2 ayrı destek var. 24 maaş evlilik ödeneği, 11 bin 32 liraya varan çeyiz hesabı katkısı alınabiliyor. Maaşı 750 lira olan, 18 bin lira ödenek alıyor. İşte sorularla evlenme ödeneği…

Evlenenlere maddi destek devletten.. 24 maaş evlilik ödeneği ve 11 bin 32 liraya varan çeyiz hesabı
15.06.2021
A+
A-

Yeni evlenecek çiftlere devletten 24 maaş evlilik ödeneği ve 11 bin 32 liraya varan çeyiz hesabı destekleri verilmeye devam ediyor

24 ay boyunca 18.000 TL veriliyor! Evlenme tahsisatı olarak öğrenilen çeyiz parası bu sene evlenecek binlerce gencin giderlerini karşılamasına takviyeci olacak. Bir diğer destek de “çeyiz hesabı” üzerinde yapılacak ödemelerle gerçekleştirilecek.

Devlet yuva kurmak isteyen ancak maddi sorunlar nedeniyle hayalini gerçekleştiremeyen gençlerin açtıkları çeyiz hesabına yaklaşık 350 milyon lira katkı sağladı. Evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamında anne, babasından aylık, gelir alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde ödeniyor. Ölüm aylığı, geliri alırken evlenmiş olmamak gerekiyor

Devlet, evlenecek gençlerin ev eşyalarını alması, çeyiz dizmesi için bir yandan Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden, diğer yandan da çeyiz hesabıyla destek sağlıyor.

İşte merak edilen sorularla evlenme ödeneği ve çeyiz hesabı devlet katkısı..

Maddi sıkıntı yaşayanların anında hesaplarına yatıyor! 24 ay boyunca 18.000 TL veriliyor!

Devlet yuva kurmak isteyen ancak maddi sıkıntı yaşayan gençlere 350 milyon TL çeyiz desteği sağladı. Aylık gelirin 24 katı kadar da evlenme ödeneği veriliyor. Yetim aylığı ve geliri alan kız çocuklarının evliliklerine destek amacıyla verilen evlilik ödeneğinde yaş sınırı bulunmuyor. Yetim maaşı alan ancak daha sonra işe girdiği için maaşı kesilen kız çocukları evlenirken çeyiz yardımı alamazlar. Başta da belirttiğimiz üzere çeyiz parasından yararlanabilmek için evlenilen tarih itibariyle SGK’dan yetim maaşı alıyor olmak gerekli.

ÇEYİZ PARASI NASIL ALINIR?

Yetim aylığını 4/A (eski SSK),4/B (eski Bağ-Kur) sigorta kolu üzerinden alanlar başvurularını bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğü veya SGK Hizmet Merkezi’ne yapmaları gerekir. Yetim aylığını 4/C (eski Emekli Sandığı) sigorta kolundan alanlar da ise farklı bir durum söz konusu.

İlk kez 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olanların yetim kızları evlenme ödeneği başvurusunu tıpkı SSK ve Bağ – Kur’lular da olduğu gibi bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğü veya SGK Hizmet Merkezi’ne yapmaları gerekir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memur olanların yetim kızları ise başvurularını Milli Müdafaa Cad. No: 24 06643 Bakanlıklar/Ankara adresinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na yapmaları gerekiyor.

Başvuruda hak sahiplerinden çeyiz parası başvuru dilekçesi (Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi) istenir. Şayet yapılan evlilik henüz nüfus kütüğüne işlenmediyse, başvuruda evlilik cüzdanı da istenir. Evlilik nüfus kütüğüne işlendiyse evlilik cüzdanına gerek yoktur, başvuruda talep dilekçesi yeterli olur.

KİMLERE ÖDENİYOR?

Annebabasından aylık-gelir alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde ödeniyor.

Sadece SSK’lılar değil, Bağ- Kur’dan yetim aylığı alanlar da yararlanabiliyor.

ESKİ EŞİYLE YENİDEN EVLENEN YARARLANIR MI?

Dul olup yeniden evlenenler, eski eşle nikah tazeleyenler yararlanamıyor.

TUTARI NE KADAR?

SGK’dan alınan son gelir veya aylığın 2 yıllık tutarı kadar ödeniyor.

750 lira alana 18 bin lira veriliyor.

BOŞANMA HALİNDE NE OLUYOR?

Kız çocuğunun boşanması durumunda anne ya da babasından yeniden geliraylık alması için 2 yıl geçmesi gerekiyor.

NASIL ALINIYOR?

SGK’ya yazılı başvuru gerekiyor.

BİR DEFAYA MAHSUS MU VERİLİYOR?

Alınan aylığın 24 katı ödeme yapılıyor. Çeyiz parası kaç kere evlilik yapılırsa yapılsın sadece bir defaya mahsus ödeniyor. Anne, babasından yetim (ölüm) aylığı evlendiği için kesilen ve bu çerçevede çeyiz parası alan kız çocuğu, eşini kaybeder ve eşinden dolayı yetim aylığı almaya hak kazanırsa aylığı hemen alabilir.

Çeyiz parası kaç kere evlilik yapılırsa yapılsın sadece bir defa ödeniyor.

BİRİKİME DEVLET KATKISI

  • Evlenecek çiftlere bir destek de çeyiz hesabı ile veriliyor. İşte çeyiz hesabına ilişkin bilinmesi gerekenler:
  • Çeyiz hesabını 18 yaşından büyük ve Türk vatandaşı olanlar açtırabiliyor ve en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödeme yapılması gerekiyor.
  • 18 yaşından küçükler adına ise velisi hesap açtırabilir.
  • Devlet katkısı birikim süresine göre değişiyor.

Çeyiz hesabına 60 ay ve üzerinde para yatıranlara hesapta biriken paranın yüzde 25’ini, 11 bin 32 lirayı geçmemek üzere devlet katkısı veriliyor.

KİMLERE ÖDENİYOR, BAĞ- KUR’LU OLAN DA ALIR MI?

Evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamında anne, babasından aylık, gelir alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde ödeniyor. Ölüm aylığı, geliri alırken evlenmiş olmamak gerekiyor. Erkek çocuklarına ödenmiyor. Bağ-Kur’dan yetim aylığı alanlar da yararlanabiliyor.

EVLENME ÖDENEĞİNİN TUTARI NE KADAR?

Evlenme ödeneğinin miktarı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan en son gelir veya aylığının 2 yıllık tutarı kadar ödeniyor. Aldığı aylığın veya gelirin 24 katı kadar ödenen evlenme ödeneği kapsamında 750 lira alan bir genç 18 bin liralık çeyiz parası alabilecek.

BOŞANMA DURUMUNDA BU PARA İADE Mİ EDİLİYOR?

Kız çocuğunun boşanması durumunda anne ya da babasından yeniden gelir ve aylığı alması için 2 yıl geçmesi gerekiyor. Çeyiz parası aslında iki yıllık gelir veya aylığın peşin verilmesi anlamına geliyor. Bu paranın iadesi söz konusu değil.

ÇEYİZ PARASI İÇİN NEREYE BAŞVURULUYOR?

Bulunulan yerdeki sosyal güvenlik il müdürlükleri ve merkezlerine başvuru yapılabiliR.

350 MİLYON TL KATKI

Hükümet çeyiz hesabını 2016’da yaşama geçirdi. Evlenecek gençleri tasarrufa teşvik etmek, desteklemek amacıyla yaşama geçirilen çeyiz hesabında üç yılını dolduranlar da devlet katkısıyla birlikte evlilik birikimlerini almaya başladı. Çeyiz hesabına 60 ay ve üzerinde para yatıranlara hesapta biriken paranın yüzde 25’i 11 bin 32 lirayı geçmemek üzere devlet katkısı olarak veriliyor. Yaklaşık 25 bin gencin katıldığı çeyiz hesabında biriken para 100 milyon liraya yaklaştı. Devlet son iki yılda çeyiz, konut hesabına yaklaşık 350 milyon liranın üzerinde katkı sağladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.