DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Sağanak Yağışlı

Esnafa Hibe ve Kira Desteği Yardım Başvuruları Bugün Başlıyor!

Esnafa Hibe ve Kira Desteği Yardım Başvuruları Bugün Başlıyor!
30.12.2020
A+
A-

Kira Desteği, Hibe ve Yardım Başvuruları 30.12.2020 Tarihinde başlıyor! Hemen başvuru yapabilirsiniz.

Bakan Pekcan Açıkladı:

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamalara göre;

Salgın kapsamında esnafa hibe yardımı ve kira desteği başvurularının bugün başladığını belirtti.

Koronavirüs salgın sebebi ile ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek olan hibe destek programına ilişkin esaslar belirlenmişti.

Kira ve Hibe Desteği Başvurusu

Başvurular e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak. Bakanlık, destek programının uygulamasına ilişkin başvuru, değerlendirme, ödeme, kabul, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan kurum ve kuruluşlar ile bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecektir.

e-Devlet Üzerinden Başvuru

  • Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortam üzerinden resmi internet adresi üzerinden yapılacaktır.
  • Kira desteği başvurusunda bulunanlardan, söz konusu işyerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve işyerini kiralayanın kimlik bilgilerini başvuru esnasında beyan etmesi istenecek.
  • Beyanda bulunmayanlara kira ödemesi yapılmayacaktır.
  • Destek programına başvuru süresi 10 günden az olmamak üzere Bakanlık tarafınca belirlenecektir.
  • Reddedilen başvurular için ret tarihinden itibaren 10 gün içinde, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğüne itiraz edilebilecek.
  • Destek başvurusunun uygun olması durumunda ilgili kişinin banka hesabına destek ödemesi yapılacaktır.

Bu programa göre hibe; gelir kaybı desteği ve kira desteği olarak iki şekilde sağlanacak.

Destek programının süresi, Bakanlık internet sitesi üzerinden duyuruda belirtilen sürede başvuruların yapılması kaydı ile 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere 3 ay olarak belirlendi.

Gelir Kaybı Desteği

Gelir kaybı desteği ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere aylık 1.000 TL olmak üzere toplamda 3 bin TL hibe desteği verilecek.

  • Gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri işyerinin kira olması halinde,
  • Bu kişilere büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık olarak 750 TL üç aylık ise toplamda 2.250 TL,
  • Diğer yerlerde ise aylık 500 TL olarak toplamda 1.500 TL kira desteği verilecektir.
  • İşyeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması halinde işyeri kira tutarı kadar kira desteği ödenecektir.

Birden Fazla İşyeri Olanlara Tek İşyeri için Ödeme Sağlanacak

Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, esnaf ve sanatkarlar, gerçek kişi tacirler, hibe desteğinden vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden bir kez faydalanacaklardır.

Destek başvurusunda bulunanların faaliyetlerini sürdürdükleri ve kira ödemesi yaptığı birden fazla işyeri bulunması durumunda ise başvuruda bulunan kişiler için bir işyeri için kira desteği verilecektir.

Hibe desteğinden faydalanılan dönemlerde vergi mükellefiyetinin faal olarak devam etmesi gerekecektir. Destek başvurusu yapan kişinin faal olmadığının kanıtlandığı durumunda bu kişilere ödeme yapılmayacak.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan benzer nitelikteki desteklerden faydalanılması, bu destek programından faydalanılmasına engel olmayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.